HABER /  DÜNYA

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Türkiye'nin yanındayız

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'den son dakika açıklamalar... Stoltenberg, "Rusya ve Suriye'nin saldırılarını kınıyoruz" ifadelerini kullandı.

Abone ol

NATO'da olağanüstü Suriye toplantısı sona erdi. Türkiye'nin talebi ile yapılan toplantı 1 saat 10 dakika sürdü. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg canlı yayında açıklama dikkat çeken açıklamalar yaptı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "İdlib'de Beşşar Esad rejiminin saldırıları devam etmekte. 2018'de ateşkese acilen geri dönülmeli ve İdlib'de mahsur kalan insanlara yardım gönderilmelidir. Türkiye bu çatışmalardan en fazla etkilenen NATO üyesidir. Türkiye ile NATO arasında iletişim yolları açık olacaktır" diye konuştu.

"Tüm müttefikler başsağlığı diledi ve Türkiye ile tam dayanışma içinde olduklarını ifade etti" ifadelerini kullanan Stoltenberg,  Türkiye'nin İdlib konusunda NATO'yu bilgilendirmeye devam ettiğini belirterek "NATO olarak pratikte de destek olmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

"Müttefikler, Türkiye için daha fazla ne yapılabileceğine bakıyor" diyen Stoltenberg'in açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

"Esad yönetimindeki askerler saldırıyı gerçekleştirdi"

- Suriye’deki durum ile ilgili bir telefon görüşmesi yaptım ve kendisi danışma talebinde bulundu ve şu an şunu söylemek istiyoruz. Müttefikler, Türkiye’nin geçtiğimiz gece İdlib’de bombalı saldırıda askerlerinin kaybetmesi üzerine yaşadığı trajediden dolayı üzüntülerini iletmektedir. 

- Biz bu saldırıyı kınıyoruz. Beşar Esad yönetimindeki askerler bu saldırıyı gerçekleştirmiştir. Bu saldırının durdurulmasını, uluslararası hukuka uyulmasını ve BM destekli barış süreçlerinin devam etmesi gerektiğini dile getiriyorum. 2018 tarihli ateşkese devam edilmelidir. Yapılmazsa insani kriz kötüleşecektir.

"NATO Türkiye’nin yanındadır"

- Şu anda İdlib’de kalanlar için insani durum oldukça kötü durumdadır. NATO Türkiye’nin yanındadır, Türkiye’yi çok kıymetli bir müttefik olarak görmektedir. Türkiye, milyonlarca mülteciye ev sahipliği yapmaktadır. NATO Türkiye’ye desteğini birkaç farklı yöntemle gösterecektir. Biri hava koruma yolları ile olacaktır. Bu da Suriye’den gelen hava saldırıların durdurulmasını sağlayacaktır. NATO’nun güneydoğu sınırını korumaya devam edeceğiz. 

NATO'nun 4. maddesi

Stoltenberg, sabah saatlerinde Twitter'dan Türkiye'nin talebi üzerine NATO'nun Kuzey Atlantik Anlaşması'nın 4'üncü maddesinin işletildiğini duyurmuştu.   

NATO'nun Kuzey Atlantik Anlaşması'nın 4'üncü maddesi uyarınca bir müttefik toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ya da güvenliğinin tehdit edildiğini düşündüğünde, tüm müttefiklerle danışma talebinde bulunabiliyor. Türkiye en son 2015'te terör örgütü DEAŞ'ın Suruç'taki terör saldırısından sonra 4'üncü maddenin işletilmesini istemiş, bunun ardından NATO Suriye'den kaynaklanan tehditlere karşı Türkiye'ye uyarlanmış güvence tedbirlerini kabul etmişti. Bu çerçevede erken uyarı ve gözlem uçaklarının (AWACS) bölgede devriye gezmesi, Doğu Akdeniz'deki askeri unsurların artırılması ve istihbarat, keşif ve gözetleme faaliyetlerinin güçlendirilmesi gibi tedbirler öngörülmüştü.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri 33 şehidimizin isimleri belli oldu! İdlib şehitlerimizin tam listesi ve memleketleri Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Türk ve Rus heyetleri bugün bir kez daha masaya oturacak: Gündem İdlib
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov: Bilgimiz yoktu görüşmelere hazırız
Uzman Çavuş Güven Kurtulmuş İdlib şehiti Bitlis yasa boğuldu
Yaralı askerlerle ilgili bilgi alınabilecek iletişim numarası! Hatay Valiliği açıkladı
Uzman Onbaşı Nihat Kara şehit düştü Tekirdağ'da yas var
2. Sayfa neden kaldırıldı 2020 2. Sayda neden yok Kanal D yayın akışı
Yorumlar 19 yorum