HABER /  DÜNYA

NASA'da kıyafet skandalı medium beden kalmamış

NASA sadece kadın astronotlar için planladığı uzay yürüşünü kıyafet yokluğu nedeni ile iptal etti.

29 Mart'ta iki kadın astronotlar Anne McClain ile Christina Koch uzay yürüyüşü yapacaklardı. Ancak uzun zamandır planan bu tarihi an uzay kıyafetinin yokluğu yüzünden ertlendi ve yürüyüşe bir erkek dahil edildi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından yapılan açıklamada, ellerinde astronotlara uyacak bedende yeterli uzay giysisinin olmaması nedeniyle ‘planların değiştiği' duyuruldu.

Astronotlar Anne McClain ile Christina Koch'un aynı beden giysiye ihtiyacı olduğunu fark etmelerinin ardından uzay yürüyüşünün planladığı tarihe kadar ancak bir tane giysi yapılabileceği ortaya çıktı. Bu giysiyi de Koch'un giymesi kararlaştırıldı.

Bir tane medium beden kalmış
Açıklamada, "Görev yöneticileri, istasyondaki uzay giysilerinin elverişliliği açısından görevlendirmeyi ayarlamayı kararlaştırdı. McClain, ilk uzay yürüyüşü sırasında medium beden üst gövde giysisinin kendisine uyduğunu öğrendi. Ancak 29 Mart'a kadar sadece bir tane medium beden üst giysi yapılabileceği için, bunu Koch giyecek" ifadelerine yer verildi.

NASA'nın Twitter hesabından paylaşılan mesajda da, "Uzay yürüyüşleri bir meydan okumadır, ancak doğru ekipman işi kolaylaştırır. Uzay giysileri en önemli donanımdır. En iyi uyum için görevlendirmeyi güncelledik" denildi.

Kadın yerine erkek astronot eşlik edecek
NASA, McClain'in yerine Koch'a Nick Hague'ın eşlik edeceğini duyurdu. Daha önce Hague ile göreve giden McClain, uzay yürüyüşü yapan 13'üncü kadın olarak tarihe geçmişti. Koch, 14'üncü kadın olacak. McClain'in ise 8 Nisan'da başka bir göreve gitmesi bekleniyor.

İstasyondan çıkıp gezeceklerdi
NASA bu ay başında yaptığı duyuruda, uzay yürüyüşü yapacak astronot ekibin sadece kadınlardan oluşacağını belirtmişti. Yedi saat sürmesi planlanan görevde, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan dışarı çıkarak geçen yaz yerleştirilen pilleri değiştirmesi planlanıyordu.

Sovyet kozmonot Svetlana Savitskaya 25 Temmuz 1984'te 3 saat 35 dakikalık bir uzay yürüyüşü yaparak uzayda yürüyen ilk kadın olmuştu.

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
Meral Akşener: Bu sözlerim hiç alkışlanmadı
Sen Anlat Karadeniz yeni bölüm neden yok ATV 27 Mart yayın akışı
Halı saha maçı sakatlığında 5 önemli nokta! Sakatlanınca ilk yapacağınız şey
Emlak Katılım Bankası'dan şube atağı
McGregor noktayı koydu
ATV Müge Anlı Tatlı Sert'te tüyler ürperten Gülümser Bulut cinayetinde seri katil detayı
Yorumlar 1 yorum