Mustafa Kemal'in vasiyetiyle ortaya çıktı! Atatürk Köşkü'nün bilinmeyen sırrı

Mustafa Kemal'in ilk Trabzon ziyatinde beğendiği tapusu ve anahtarı kendisine verilen Atatürk Köşkü'yle ilgili pek az kişinin bildiği bir sır var. Mustafa Kemal'in vasiyetini yazdığı bu gizemli köşkle ilgili sırrı da vasiyetinden öğreniliyor.

Mustafa Kemal'in vasiyetiyle ortaya çıktı! Atatürk Köşkü'nün bilinmeyen sırrı - Sayfa 1

Mustafa Kemal Atatürk, Trabzon'a yaptığı ilk ziyaretinde Soğuksu mahallesi civarında bir gezintiye çıkıyor. Atatürk, çam ormanları içersisinde Kostantin Kabayanidis tarafından yazlık olarak yaptırılan köşkü görüyor ve çok beğeniyor. Bu köşk'ün tapusu ve anahtarı daha sonra Trabzon'da oluşturulan bir heyet tarafından Atatürk'e teslim ediliyor.

19
Mustafa Kemal'in vasiyetiyle ortaya çıktı! Atatürk Köşkü'nün bilinmeyen sırrı - Sayfa 2

Trabzon’u üçüncü kez ziyaret ettiğinde bu köşkte 2 gün konaklayan Atatürk, vasiyetini burada hazırladı. Mustafa Kemal'in hazırladığı yazdığı vasiyette bu köşkle ilgili çok önemli bir de sır yer alıyor. Tüm varlığını Türk halkına bıraktığını burada yazdığı vasiyette açıklayan Atatürk’ün 'Veranda' olarak bilinen odanın altında bir gizli geçit olduğu da yazdığı vasiyetten öğreniliyor. Fayansları çıkartılarak ulaşılan ve 3 odası olan sardıç köşkün alt kısmında bulunan çam ormanlarının içindeki dehlize ulaşıyor.

29
Mustafa Kemal'in vasiyetiyle ortaya çıktı! Atatürk Köşkü'nün bilinmeyen sırrı - Sayfa 3

150 metre uzunluğundaki dehlize ulaşan sarnıç saldırı anında sığınak olarak ta kullanılmak için yapılmış. Köşkün bahçeye açılan çift kapılı bölümünün hemen altında bulunan sarnıçtan ulaşılan ve 20 yıl önce kapatılan dehliz Trabzon’da çok az kişi tarafından biliniyor.

39
Mustafa Kemal'in vasiyetiyle ortaya çıktı! Atatürk Köşkü'nün bilinmeyen sırrı - Sayfa 4

Konuyla ilgili bilgi veren Atatürk Köşkü Müze Müdürü Ali Mahir Pak, saçaklardaki tüm yağmur sularının toplandığı su deposunun farklı bir amaçla da kullanıldığını belirterek saldırı anında sığınak görevi de gördüğünü dile getirdi.

49