BIST 1.776
DOLAR 12,37
EURO 14,01
ALTIN 713,05

Muharrem İnce'nin sesini kim kıstı?

Muharrem İnce'nin ses kısıklığı gibi bir sorun yaşadığı bana pek inandırıcı gelmedi. Zira, 24 Haziran'a daha 33 gün var. Bir kaç mitingle CHP'nin Cumhurbaşkanı adayının sesi şimdiden kısılacaksa, vay ki ne vay!

Tesadüf bu ya, Muharrem İnce'nin sesi CHP milletvekili adaylarının açıklandığı saatlerde birden bire  kısılıverdi. 

Muharrem İnce'nin ses kısıklığı gibi bir sorun yaşadığı bana pek inandırıcı gelmedi. Zira, 24 Haziran'a daha 33 gün var. Bir kaç mitingle CHP'nin Cumhurbaşkanı adayının sesi şimdiden kısılacaksa, vay ki ne vay!

Bence...
Muharrem İnce'nin sesi kısılmadı. 
Sesini kıstılar...

Bu ani ses kısıklığının nedenini CHP'nin aday listesine baktığımızda çok net bir şekilde görebiliyoruz. Muharrem İnce'nin nasıl "yalnız" bırakıldığını da. Koskoca cumhurbaşkanı adayına yakın sadece iki kişi listede kendine yer bulmuş. 

CHP'de başarısını kanıtlamış bir çok isim yok listede. Kemal Kılıçdaroğlu'na muhalif olan isimler tek tek diskalifiye edilmiş. İlhan Cihaner mesela, Kemal Kılıçdaroğlu'nun "tek adam"lığına direnen isimdi. Ne suç işlediyse aday gösterilmemiş. Eren Erdem, doğru düzgün siyaset yapıyordu, eğriye eğri, doğruya doğru demekten çekinmeyen biriydi. CHP'deki gidişattan memnun değil diye kapı dışarı edildi. 

Ön seçimde Deniz Baykal'dan fazla oy alan Niyazi Nefi Kara, yine CHP'nin "tek adam"ı tarafından liste dışı bırakıldı. Harcanan bir başka isim Mustafa Balbay'ın suçu ise, Kılıçdaroğlu'na karşı aday olmak istemesi...

Özeti, CHP'nin 19. Olağanüstü Tüzük Kurultay'ında parti yönetimine, yani Kemal Kılıçdaroğlu ve arkadaşlarına muhalif olan kim varsa, liste dışı kaldı. 

CHP'de kimsenin adamı olmayan...
Tabanın sesi bir kişi vardı... 
Barış Yarkadaş... 
O da yok listede... 

Dahası var...

AK Parti'nin eskisi Abdullatif Şener'i Konya'dan 1. sıra adayı yapmışlar. İkinci sıraya da Saadet'in adayını uygun bulmuşlar. CHP'nin zar zor iki bilemedin üç milletvekili çıkarabildiği Konya'yı CHP'li olmayan isimlere ikrâm etmişler... 

Muharrem İnce'nin sesi kısılmasın da kimin sesi kısılsın bu tablo karşısında?

Dün gece geç saatlerde liste dışı kalan bir milletvekili ile konuştum. Çok farklı şeyler söyledi:

- Hadi Bey, bu listeyle CHP'ye darbe yapıldı!

- ?

- Bakın Muharrem İnce, bir daha genel başkanlığa aday olmayacağını açıkladı. 24 Haziran'da Kemal Kılıçdaroğlu'nun başarısız olması halinde, koltuğunu koruyamayacağı şimdiden belli. Kemal Kılıçdaroğlu'nun koltuğuna oturmaya hazırlanan kişi bu gece CHP'ye darbe yaptı. 

- Kim? 

- Bülent Tezcan tabii ki... Kendisine askerlik yapacak kim varsa, herkesi listeye koydu. Kendisine karşı koyacak bütün isimleri tek tek ayıkladı. Bunun adı, 25 Haziran'a hazırlık darbesidir... 

Muharrem İnce'nin sesini de sordum elbet... 
"CHP'ye yapılan darbe"nin bu kısıklığa sebep olduğunu, o da söyledi. Bir saat önce İnce ile konuştuğunu, miting iptali için bir sebep görmediğini belirtti... 

Ve ekledi:

- CHP'ye şimdiden geçmiş olsun!

İlhan Cihaner yok, Mehmet Bekaroğlu var... 
Barış Yarkadaş yok, AK Parti'nin eskileri var... 
Tabanın gücüyle seçilmiş milletvekilleri yok, ön seçimde boyunun ölçüsünü alan kim varsa var... 

Bence de CHP'ye şimdiden geçmiş olsun! 

Yorumlar 60 yorum