YAZARLAR

MITSUBISHI ATTRAGE 1.2 CVT Sürüş İzlenimleri

MITSUBISHI ATTRAGE 1.2 CVT Sürüş İzlenimleri

Mitsubishi deyince benim aklıma sağlamlık gelir. Özellikle benimde geçtiğimiz yıla kadar yarıştığım Mitsubishi Evo gerçek birbaşarıdır bana göre. Buradan yola çıkarsam Mitsubishi’nin güçkonusunda hakkını vermek gerek. Fakat tüketicinin çoğu zaman güçtenziyade ekonomiye önem verdiği de bir gerçek. Mitsubishi buna dacevap veriyor elbette,  küçük sınıf otomobilleri deMitsubishi’nin sağlamlığından nasibini alıyor. Ancak tasarımkonusunda her daim bu kadar başarılı olduğunu söylemek zor. NitekimB sınıfındaki kıyasıya rekabete dahil ettiği Attrage’dasağlamlıktan nasibini almış ama tasarım konusunda bence biraz zayıfkalmış bir otomobil.
 

Gösterişten uzak risk almayan bir tasarıma sahip. OtomobilinMitsubishi olduğunu anlayacağınız tek yer ızgaradaki Mitsubishi’ninelmas logosu. Bu logo krom görünümlü oldukça geniş tutulmuşızgaraya yerleştirilmiş. Farlar da ızgara gibi geniş ve büyüktutulmuş. Sis farlarının etrafındaki kromaj çerçeveyle bir bütünlükoluşturan ızgara otomobilin şık diyebileceğimiz ayrıntılarından.Kısa burunlu ön kısım ve kısa bagaj çıkıntısı yüksek profiliyleyandan biraz orantısız görünmesine sebep olmuş. Karartılmış arkacamlar standart olarak sunuluyor bu sınıf bir otomobilde çokkarşılaşmadığımız bu durum, Attage için ayrıcalık yaratmış.Plakanın üzerindeki krom çıta ve büyük stop lambalarıyla arka kısımöne göre bence çok daha şık görünüyor. 450 litrelik çok iyi birbagaj hacmine sahip.
 

İç mekanda ise yine oldukça sade ve kullanıma yönelik birtasarım yapılmış. Kendisine has bir tasarımı olan Attrage’dasınıfının üstünde olmayan kalitede plastik kullanılmış.Ortakonsolda kullanılan piyano siyah kaplama biraz olsun lüks bir havakatmış. Şu an Türkiye’deki Attrage’larda dokunmatik ekranbulunmuyor, ancak haziran ayından sonra 6.2”lik dokunmatik ekranasahip olacak. Gösterge tablosundaki yol bilgisayarı verilerinideğiştirmek için bu tabloda bulunan ince çubuğa basmanız gerekiyorbu biraz kullanışsız bir sistem. Yine küçük sınıfta çokrastlanmayan özellikler standart olarak sunuluyor, anahtarsız girişsistemi ve çalıştırma, yağmur ve far sensörü, 6 hava yastığı, deridireksiyon ve vites topuzu bunlardan bazıları. Attarage da bence enayrıcalıklı özellik  geniş iç hacmi ve sınıfının üstünde dizve baş mesafesi. Oldukça fazla eşya saklama gözü ihtiyaçlarınızafazlasıyla cevap verebilecek durumda.
 

Kullanıma gelirsek. Otomobili 5 ileri manuel ve ya CVTşanzımanla alabiliyorsunuz. Benim test otomobilim sürekli değişkenoranlı CVT şanzımana sahip. 3 silindirli 1.2 litre hacimli benzinlimotor, 80 beygir güç ve 4000 d/d 106 Nm tork değeri sunuyor. Budeğerler biraz az gelebilir ancak otomobil bu değerlerle deekonomik ve konforlu bir sürüş sağlayabiliyor. Otomobilde gazabastıkça içeriye gelen ses, yalıtım çok iyi olmadığı için bazıdurumlarda rahatsız edici olabiliyor. Otomobildeki bir farklılıktavitesteki B konumu, bu konum biraz zayıf kalan motorla şanzımanıdaha verimli kullanabilmek için vitese eklenen bir fonksiyon.Özellikle yokuş iniş ve çıkışlarda vitesi B konumuna alırsanızmotor kompresyonundan faydalanarak daha rahat bir sürüşsağlayabiliyorsunuz. Standart ESP ile virajlarda birazda kontrollüolursanız güvenlik sorunu yaşamazsınız. Manevra kabiliyeti gerçekanlamda iyi. Otomobili eğer doğru devirde kullanırsanız ekonomikbir sürüş elde edebiliyorsunuz. Benzinli ve otomatik bir otomobilegöre elde ettiğim 6.9 luk değer oldukça iyi. 

Yorumlar