YAZARLAR

Milli Görüş gömleği 2018 trendi

Temel Karamollaoğlu başkanlığında Saadet Partisi döneminde ise devran, birkaç tur daha öyle bir döndü ki, Erbakan davasının, Milli Görüş'ün kurulma amacı olan karşıt görüşle eller sıkıldı kanka olundu.

1969 yılında Necmettin Erbakan'ın öncülüğünde başlayan MilliGörüş hareketi, İstanbul'dan Kudüs'e ileri ufuklar ve yüksekideallere hizmet etmek için çıkmıştı yola. Anlamları anti islamcıçevre tarafından bilinçli olarak istismar edilmiş, "şeriat""tesettür" gibi kelimeleri İslam jargonundaki orijinalhalleriyle dile getirmekten çekinmemiş, tartışma programlarındaetki alanı Rusya'dan ABD'ye kadar kapsamlı bombaların fitiliniçekmiş, kendi kültürünü yozlaştırmayı iş zanneden müslümanlarıngözünü açmıştı.

Sistemin hararetinin zaaflarından faydalananlar, bu gidişibaltalamak için Madımak olayları benzeri birçok hadise çıkarıp;davayı, Erbakan'ın istifasına kadar götüren postmodern darbeylegözden düşürmüşlerdi.

Milli görüşün siyasi partisi her kapatılmasında farklı bir isimve bayrakla siyaset sahnesine tekrar girdiyse de ideoloji veisimler hep aynıydı. Recep Tayyip Erdoğan milli görüş gömleğiniçıkardığını açıklayarak ekibiyle yeni bir oluşuma gitti. Ak Partihalkın gözünde milli görüşün hatalarından, sivri çıkışlarından dersalmış haliydi. Ilımlı söylemleri, yumuşatılmış propagandalarıylailk seçimde bu sıkıntılardan yorulmuş halkın kalbinde yer etti.

Kimine göre bir strateji belki de çizgi değiştirmenin birneticesi olarak; Erbakan hoca vefat edene kadar meydanlarda AkParti'yle zıtlaşma halindeydi. Hatırlıyorum bir defasında şöylesesleniyordu; "sizin seçimlerde oy verebileceğiniz ikiparti var. Fakat bunlardan biri IMF'ye kucak açıyor!" Yaniyine de bazı politikalar dışında Ak Parti'yi de temsile layıkgörüyordu. Devran döndü, Erbakan vefat etti. IMF borçlarıkapatıldı. Türkiye çok badireler atlattı. 15 Temmuz darbekalkışması da olunca, bir zamanlar sohbetlerindereyinin rengini ifşa etmekten çekinen çekinmeyen tümcemaatler, belli başlı inançları ortak birçok sivil ya da siyasioluşum Erdoğan'da birleşme çağrısı yaptı. Milli görüş hareketibaşarısız da olsa ayrı baş tutmayı seçti nedense...

Temel Karamollaoğlu başkanlığında Saadet Partisi döneminde isedevran,  birkaç tur daha öyle bir döndü ki, Erbakan davasının,Milli Görüş'ün kurulma amacı olan karşıt görüşle eller sıkıldıkanka olundu. Bu dönüş, Fatih Erbakan'ın bile başını döndürmüşolacak ki; "Boş oy atmak CHP ile anlaşmış Saadet Partisineoy vermekten daha şerefli bir iştir" açıklamasınıyapmıştı.

Bugün MGV'nin bir kermesine rastgeldim. Hala bizim, İmamHatip'lerin önlerinde çaresiz bekleştiğimiz, öğrenci değil militanmuamelesi gördüğümüz yılların ezgileri çalıyordu. Yenilenip zamanaayak uyduracak politikalar, şarkılar ve yeni fikirler üretmese de,hala o zamanlara ait sızıları diri tutan geleneğin yaşlı bir çınarağacı gibi bir kenarda kalması, aslında siyasetten öte hatıralarıyaşatması gibi yıpranmış bayrağının dalgalanmasını severdimeskiden. Şimdilerde CHP kontenjanından meclise giren gardaşlarınhaline ve söylemlerine bakınca, milli görüş gömleğini çıkaranlaranefret kusanlar, darbe gecesi bizimle sokaklarda şehid olmasevdasıyla koşanlar, bugün bizi darbe yapanlarla aynı kefeyekoymuş...

O geceyi batılın batılla çatışması olarak yorumlayan vekil,15 Temmuz'u Ak Parti ve Fetö çekişmesi olarak görüyor! Nereden nereye... Karamollaoğlu'yla saadet olmaz demiştim. Kimisigömleği çıkarıp yeni bir çığır açar, kimi de gömlek değiştirir gibigörüş değiştirir.

Saadet Partisi'nin ileri gelenlerinden "biz zatenkazanamayacağımızı biliyoruz" itiraflarını kulaklarımla daduyunca tek şunu merak eder oluyorum; Milli Görüş'ü emekli etmeyeniyetiniz yoksa, neden size fikriyatta en yakın ve güçlü olan AkParti ile beraber yürümüyorsunuz, ya da eğer CHP ile eylem vesöylemde, dost ve düşman tespitinde birleştiniz; neden hala MilliGörüş tabelasını kullanıyorsunuz? Bu ne perhiz bu ne lahanaturşusu?

Yorumlar26 yorum