HABER /  SAĞLIK

Migreni tetikleyen bu faktörlere dikkat edin!

Migreni tetikleyen etkenler hakkında bilgi veren Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Bıkmaz, ciddi zonklayıcı ağrı, bulantı, kusma, ışık ses ve kokulara hassasiyetin tipik migren baş ağrısı özelliği olduğunu belirtti.

Migren ağrısının başın bir yanında veya tüm başı etkileyebildiğini ifade eden Op.Dr. Bıkmaz, “Baş ağrısı erişkinlerde tipik olarak 4-72 saat sürerken çocuklarda saatlerce sürebilir." dedi ve şu şekilde konuşmasına devam etti:

"Fiziksel aktivite, yürüme ve eğilme vb. ağrıyı kötüleştirebilir. Migren baş ağrısı sıklığı kişisel değişkenlik gösterir, bazen bir ayda defalarca veya yılda 1-2 kez veya daha nadir olabilir. Migren her yaşta insanı etkileyebilir ancak en sık 20-50 yaş arasında sıktır. Ailede görülme sıklığı fazladır. Etkilenen kişilerin yüzde 75 inde aile öyküsü vardır. Kadınlarda görülme sıklığı erkeklerden 2 kat fazladır. 50 yaş üstü kadınlarda migren baş ağrısı sıklığı şiddeti azalır. Bazen menopoz sonrası kaybolabilir”

Migrene karşı uzak durulması gerekenler

Diyetle ilgili etkenler: Aşırı yemek yada uzun süre aç kalmak, Bazı besinler migren baş ağrılarını tetikleyebilir. Bunlar; alkol, fermente-morine yiyecekler, yapay tatlandırıcılar (asportome gibi), monosodyum glutomat (asya yiyeceklerinin sık kullanılan toz katkı maddesi), kafein, kafein yoğunluğu, çikolata, eski peynirler, nitratlar ve nitritler (sosis gibi yiyeceklerde bulunurlar), fındık ve meyve suları. 

Çevresel etkenler:
İklim ve yükseklik değişimi, parlak ışıklara maruziyet, sigara, kuvvetli kokular ve gürültü migren baş ağrılarını tetikleyebilir. 
Hormonal etkenler: Çoğu kadında östrojen ve progesterone düzeylerindeki değişikliklerin migren baş ağrılarını tetiklediği gözlenmiştir. Özellikle, hemen menstrüasyon öncesi veya sırasında migren baş ağrısı eğilimi izlenir. Doğum kontrol hapları ve hormon replasman tedavisi migren baş ağrılarını kötüleştirebilir. Gebelik sırasında migren baş ağrılarında azalma çoğu kadın tarafından bildirilmektedir. Ayrıca menopozu takiben migren baş ağrılarının düzeldiği çoğu kadın tarafından bildirilmiştir. 
İlaçlar: Bazı kardiyovasküler ilaçlar migren baş ağrılarını kötüleştirebilir. 

Fiziksel Faktörler:
Uyku alışkanlığında değişiklik, çok yada az uyuma migren baş ağrılarını tetikleyebilir. Ağır fiziksel zorlanma, yorgunluk, akut kafa travması da tetikleyebilir 

Duyusal etkenler:
Parlak ışıklar, duman, güçlü kokular ve yüksek gürültü migreni başlatabilir. 

Stres:
Stres veya stresin geçmesi(hafta sonu veya yolculuk) migren baş ağrısına neden olabilir. Çoğu migren baş ağrısının tanımlanabilen tetikleyicisi olmasa da bunlar ayırt edilmeye çalışılmalı ve kaçınılmalıdır.” 

ÖNCEKİ HABERLER
Fenerbahçe Jan Vesely'nin sözleşmesini uzattı
Hıdırellez 2019 ne zaman hangi ayda neler yapılır?
Xiaomi Mi 9 daha tanıtılmadan rekor kırdı!
Breaking Bad filmi Netflix'te mi yayınlanacak?
Hera Aslan kaç yaşında aslen nereli Hera Aslan kimdir
Çin'deki koronavirüs salgınında ölü sayısı 17'ye yükseldi
Yorumlar