BIST 1.114
DOLAR 7,33
EURO 8,65
ALTIN 452,60
HABER /  MEMUR

Memurlar için büyük gün yarın!

Memurlarla hükümet arasında toplu sözleşme görüşmelerinde yarın kıran kırana pazarlık yapılacak

Abone ol

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, memurlarla Hükümet arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinde yarın kıran kırana pazarlık başlayacağını belirterek, Hükümet'in yeni bir teklifle gelmesini beklediklerini söyledi.

Toplu sözleşme görüşmelerinin 6. oturumu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndaki Reşat Moralı Toplantı Salonu'nda başladı.

Görüşmede, kamu işveren heyetine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kamu görevlileri sendikaları heyetine ise Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu başkanlık yapıyor.

Gündoğdu, toplantı öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Hatay'ın Dörtyol ilçesi Amanoslar kırsalında teröristlerce şehit edilen askerlere Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı diledi.

Türkiye genelinde salı günü yaptıkları eyleme katılan Memur-Sen üyelerine teşekkür eden Gündoğdu, testi kırılmadan önlem alma hedefi taşıyan eylemlerinin, sonuç verdiğini ifade etti.

KIRAN KIRANA PAZARLIK YARIN BAŞLIYOR

Toplu görüşme masasından 21 Mayıs gecesi hak ettikleri sonucu olarak kalkmayı amaçladıklarını vurgulayan Gündoğdu, 21 Mayıs'tan sonraki muhataplarının da Hükümet değil yarısı sendika yöneticilerinden oluşan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu olduğunu kaydetti. Gündoğdu, ''Gelinen noktada ümidimizin, sivil baskı unsuru olarak tepkiler dolayısıyla arttığını ifade ediyorum'' dedi.

Esas genel toplu sözleşmenin, Memur-Sen'in toplu sözleşme teklifleriyle öğleden sonra başlayacağını belirten Gündoğdu, ''Yarın kıran kırana pazarlık başlıyor'' dedi

Gündoğdu, kamu işveren heyetinin, yarın yeni bir teklifle gelmesini beklediklerini vurguladı.

Toplu sözleşme görüşmelerinde 4 milyon çalışana yapılacak zammın, 4 milyon esnafın cansuyu olacağını belirten Gündoğdu, bunun Türkiye'nin kriz yaşamaması demek olduğunu ifade etti.

DARBECİLERLE YAŞAMAKTANSA AÇ KALIRIZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun TBMM'deki grup toplantısındaki Memur-Sen'in eleştiren sözlerine yanıt veren Gündoğdu, Memur-Sen'in darbecilerle yaşamaktansa ömür boyu aç kalmayı tercih eden bir örgüt olduğunu söyledi.

Memur-Sen'e sataşmanın kimseye fayda getirmeyeceğini ifade eden Gündoğdu, ''memur-seendiye konuştu.

Gündoğdu, bir gazetecinin ''Türkiye Kamu-Sen'in 23 Mayıs'taki iş bırakma eylemine destek verecek misiniz?'' sorusunu yanıtlarken, masadan sonuç almak için Hükümet'i sıkıştırmanın daha doğru olduğunu söyledi.

21 Mayıs gece yarısına kadar yapılacak eylemlerin anlamlı sonuç çıkmasına katkı sağlayacağını belirten Gündoğdu, Kamu Görevlileri hakem heyetinden de sonuç çıkmazsa tepkilerini ortaya koyacaklarını söyledi.

''Biz bu masaya olan ümidimizi koruyoruz'' diyen Gündoğdu, bu doğrultuda siyasi sorumluluğu olan iktidara ve onun temsilcisi Kamu İşveren Heyet Başkanı'na ''vermeye mecbursunuz'' yönünde baskı yaptıklarını kaydetti.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, toplantı öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, görüşmelere hizmet koluna ilişkin taleplerin ele alınmasıyla başlanmasını doğru bulmadıklarını belirterek, kamu işveren heyetinin, hizmet koluna ilişkin tekliflerine sıcak bakmadığını savundu.

YOĞURT ÜZERİNDEKİ PEKMEZİ DE ALDIK

Bazı hizmet kollarındaki işçilere yoğurt verilmesinin gündeme gelmesiyle ilgili Koncuk, ''Yoğurt üzerinde pekmezi de aldık. Kamu çalışanlarına hayırlı olsun. Bu anlamda kamu çalışanlarının, Kamu İşveren Heyeti'ni bir teşekkür borcu var'' diye konuştu.

Maliye Bakanlığı'nın dünkü oturumda yaptığı sunumu, ''Maliye, memuru borçlu çıkaracak endişesi de yaşadık ama Allah'tan borçlu çıkarmadılar'' diye değerlendiren Koncuk, ''Türkiye Yunanistan'a benzer'' endişelerine katılmadıklarını söyledi.

Koncuk, ''Dolar milyonerleri palazlandırılırken Türkiye Yunanistan'a dönmüyor, mutlu azınlığın gelirleri artırılırken dönmüyor, zengine teşvik verilirken Türkiye Yunanistan'a dönmüyor ama ne hikmetse kamu çalışanlarına, emeklilere zam söz konusu olunca 'Türkiye Yunanistan'a döner' endişeleriyle karşımıza geliniyor'' diye konuştu.

KESK'in de desteğiyle 23 Mayıs'ta yapacakları iş bırakma eylemine Memur-Sen'den de destek isteyen Koncuk, ''Taleplerimize cevap bulursak elbette 23 Mayıs'ta iş bırakma eylemi yapmayız, eylem yapma meraklısı değiliz ama cevap verilmezse mutlaka 23 Mayıs'ta Türkiye'de üretimden gelen gücümüzü kullanacağız. Bu bizi rahatsız ediyor, Hükümet'i de rahatsız ediyorsa taleplerimize cevap versinler ve iş bırakma eylemi yapmayalım'' diye konuştu.

BU TEKLİF MEMURU MEMNUN ETMEZ

Gazetecilerin Hükümet'ten yeni bir teklif bekleyip beklemediklerine ilişkin sorusu üzerine Koncuk, zam teklifinin 4 4 olarak revizesinin kendilerini memnun etmeyeceğini belirterek, ''Yüzde 20'lik teklifimizi yüzde 5 5 yapmaları da hiçbir kamu çalışanını memnun etmez'' diye konuştu.

Koncuk, bir başka soru üzerine iş bırakma eylemine katılan hiçbir kamu çalışanına ceza verilemeyeceğini savunarak, ''Bu defalarca yaptığımız eylemdir'' dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Kene kabusu tam gaz devam ediyor
Başbakanın adı öyle bir anlama geliyor ki..
Orada karın doyurmak lüks!
O yüz nakillerinin gizli kahramanı
Doktora dayağın bedeli belli oldu!
Hatay Vali Yardımcısı Tolga Polat kimdir annesi ve kardeşini öldürdü
Yorumlar 2 yorum