BIST 2.096
DOLAR 13,48
EURO 15,41
ALTIN 788,00

Mehmet Eymür Kimdir?

1943, İstanbul doğumlu Mehmet Eymür'ün babası da kendisi gibiMİT mensubuydu.MİT Kontrterör Dairesi Başkanlığı görevine kadar yükselen Eymür, MİT'ten ilki 1.MİT Raporu olayı sırasında olmak üzere bir kaç defa ayrıldı. Anılarını yazan ve yayınlayan ilkMİT Mensubu oldu. Eymüer, 12 Mart 1971 askeri darbesi sonrasında Hiram Abas'la birlikte Ziverbey köşkündeki işkenceli sorguları 1. Ordu Komutanı Orgeneral Faik Türün'ün emrinde yönetti. THKP-C örgütüne yönelik...

1943, İstanbul doğumlu Mehmet Eymür'ün babası da kendisi gibiMİT mensubuydu.MİT Kontrterör Dairesi Başkanlığı görevine kadar yükselen Eymür, MİT'ten ilki 1.MİT Raporu olayı sırasında olmak üzere bir kaç defa ayrıldı. Anılarını yazan ve yayınlayan ilkMİT Mensubu oldu.

Eymüer, 12 Mart 1971 askeri darbesi sonrasında Hiram Abas'la birlikte Ziverbey köşkündeki işkenceli sorguları 1. Ordu Komutanı Orgeneral Faik Türün'ün emrinde yönetti. THKP-C örgütüne yönelik Kızıldere ve Ulaş Bardakçı'nın öldürüldüğü operasyonlara katıldı.

1975'te AnkaraMİT Bölge Dairesi Başkanlığı Takip Şube Müdürlüğü de yapan Eymür, 1980'de Bulgaristan'da görevlendirildi. 1982 yılında Kenan Evren'in damadıMİT mensubu Erkan Gürvit tarafından ASALA'ya karşı düzenlenecek eylemlerin koordinasyonunda görevlendirildi.

Türkiye'ye döndükten sonra MardinMİT Bölge Müdürlüğü'ne getirildi. Daha sonra Ankara'da Kontrespiyonaj Dairesi içinde kurulan Kaçakçılık ve İstihbarat Şube Müdürlüğü'ne tayin edildi. Başkan yardımcılığı görevine getirildikten sonra 1984'te Genelkurmay Başkanlığı'ndan alınan izinle Babalar Operasyonu'nu başlattı.

Babalar Operasyonu ile elde ettiği bilgilerden derlenen ve kamuoyunda daha sonra 1. MİT Raporu olarak anılacak olan çalışması, dönemin basın kuruluşlarına sızınca Hiram Abas ile birlikte MİT'teki görevlerinden istifa etmek zorunda kaldı.

Abdullah Çatlı'nın istihbarat amaçlı kullanıldığını ancak daha sonra kontrolden çıkıp kendisini bile görevden aldırmak istediğini ileri sürdü.MİT görevlisi Tarık Ümit'in kaçırılmasının ardından Mehmet Ağar'ı aradığını ve serbest bırakılmasını söylediğini açıkladı. Ergenekon çetesine sızan Tuncay Güney'in deMİT Kontrterör Dairesine bilgi aktardığı öne sürülmektedir.

70'li yılların başında girdiği MİT'te Alaattin Çakıcı'nın yakalanmasının ardından Washington'dan merkeze çağırıldı. Emeklilik kararına direnince MİT Yasası'nın 19. Maddesi işletildi ve Mesut Yılmaz'ın onayıyla Şeker Fabrikaları'na müşavir olarak atandı. Bu tayini durdurmak için Danıştay’a başvuran Eymür’ün başvurusu Danıştay tarafından kabul edilmiş ve yapılan ataması iptal edilerek MİT’e dönmüş, bir süre sonra da emekliye ayrılmıştı.

Daha sonra Washington'a yerleşen Eymür, en son İnternet'te açtığı sitede yaptığı açıklamalarıyla gündeme geldi.

Eymür hakkında, e-mail yoluyla ve açtığı web sitesindeki açıklamaları nedeniyle basına "Devletin gizli sırlarını ifşa etmek" suçundan soruşturma başlatıldı. Sitede yer alan bilgiler üzerine MİT, Eymür hakkında Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi'ne suç duyurusunda bulundu. DGM Savcılığı yetkisizlik kararı vererek dosyayı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. Cumhuriyet Savcısı Kasım Hacıkamiloğlu tarafından yürütülen soruşturma çerçevesinde, Eymür'ün adres tespiti ve kimlik bilgileri için Başbakanlığa yazı gönderildi.

MİT eski Müsteşarı Şenkal Atasagun ile mahkemelik olan ve Emre Taner’in bu göreve gelmesinin ardından Taner’i ziyaret eden Eymür, teşkilatın yeni yönetimi ile barışıp, internet sitesini de 7 Temmuz 2005’de kapatmıştı.

Bu güne kadar Analiz ve Sentez isimli iki kitap yazan Eymür, anıları yayınlanmış ile MİT mensubudur.

Eymür halen SON.TV internet sitesinde analizlerine devam etmektedir.