BIST 4.978
DOLAR 18,63
EURO 19,45
ALTIN 1.063,59
HABER /  SEÇİM

Mehmet Barlas'tan seçim sonucu açıklaması

Sabah gazetesi yazarı Mehmet Barlas, genel seçim sonucu hakkında açıklama yaptı. Barlas, AK Parti'nin oylarının düşmesi hakkında 'iktidar yıpranması olabilir' dedi.

Abone ol

Sabah Gazetesi yazarı Mehmet Barlas, 2015 genel seçimleri sonuçları hakkında açıklamalarda bulundu.

Yüzde 40 üstü oy aldığı taktirde AK Parti'nin iktidar olması gerektiğini belirten Barlas, "12 yıl 13 yıl iktidardan sonra AK Parti hala Türkiye’nin en büyük partisi. Böyle bir seçim sistemi olmaz. Çok partili bir seçimde bir parti tek başına yüzde 40’ın üstünde oy aldığı zaman o parti iktidar olur. Ama seçim sistemi barajıyla o kadar düzeltilmeye muhtaç ki bundan…" dedi.

Barlas'ın seçim sonuçları ile ilgili açıklamaları şöyle:

Milletvekili dağılımı belli olduktan sonra ortaya koalisyon mu çıkacak tek parti mi belli değil? Kim kimle beraber olabilir. AK Parti’nin HDP’yle beraber olup süreci götürmeleri...

"İKTİDAR YIPRANMASI OLABİLİR"

Türkiye önümüzdeki 5 yılını huzur içinde geçirmeli. Koalisyon ihtimalleri çok konuşulacak. Tablo bize koalisyon ihtimalini gösteriyor… Yüzde 80 civarında açıldı sandıklar. Yüzde 49’du. 2011 seçimlerinde Erdoğan’ın endişeleri gerçekmiş. AK Parti örgütü çok fazla hevesliymiş ki… Bu üç dönem galiba yanlışmış. AK Parti’nin yerleşik kadroları yerlerini… Bunlar örgütle kaynaşamadılar. Cumhurbaşkanının da dikkatini çekmiş olmalı ki… Hep bu heyecan eksikliğinden şikayet etti. İktidar yıpranması olabilir. 10 yıl iktidar olunca yoruluyor. Bir takım tepkiler oluyor. Bir sorunu çözüyorsunuz 10 tane yenisi çıkıyor. Yine 1. Parti" diye ifade etti.

"BAŞKANLIK SİSTEMİNE DÖNÜŞÜM GALİBA ASKIYA ALINDI"

Barlas, "Davutoğlu’nun seçim şeyinde başkanlık konusu pek konuşulmadı. Başkanlık sistemine dönüşüm galiba askıya alındı. Çaresi yok. Anayasayı değiştirecek sayısı yok. Halk destek vermemiş. Başkanlık sistemi değil bundan sonra konuşacaklarımız. MHP ile HDP keşke anlaşsalar AK Parti ile hükümet kursalar" dedi.

SEÇİM SONUÇLARI SON DURUM

SEÇİM SONUÇLARI İL İL SON DURUM