BIST 1.144
DOLAR 8,09
EURO 9,57
ALTIN 496,16

Marmara Adası ve Burgazada'da orman yangını

Anadolu Ajansı

BALIKESİR'in Marmara ilçesi Çınarlı kırsal mahallesi Mestanağa mevkisinde çıkan orman yangınına havadan ve karadan müdahale edildi. 2 evin alevlerin arasında kalarak yandığı belirtilirken, vatandaşlar evlerini tahliye etti. Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, Marmara Adası'ndaki yangın tamamen kontrol altına alındığını açıkladı.

BALIKESİR'in Marmara ilçesinde yerleşim yerlerine yakın Marmara Adası Mestanağa mevkisinde henüz belirlenemeyen nedenle yangın başladı. Alevler yayılarak ormanlık alana sıçradı. 

Yangına, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, 3 helikopter, Marmara Adalar Belediyesi ve Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü ile özel mermer ocaklarına ait arazözlerle müdahale etti. Bölgeye yangın söndürme helikopteri yönlendirildi.

Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, rüzgarın çok etkili olduğunu ifade ederek, "Üst kesimlerde bulunan ahırların ve içindeki hayvanların ne durumda olduğunu bilmiyoruz. Telef olan hayvanların olduğu yönünde bilgi alıyoruz" diye konuştu.

60 ev tahliye edildi

Yerleşim yerlerine sıçrayan yangında, 4 itfaiye eri ve bazı vatandaşlar duman etkilendi. Rüzgarın etkisiyle büyüyen yangının yerleşim yerlerine sıçraması nedeniyle 2 evin yandığı, yaklaşık 60 evin de tahliye edildiği belirtildi.