BIST 1.210
DOLAR 7,87
EURO 9,30
ALTIN 481,99
HABER /  GÜNCEL

Marketler saat kaçta açık olacak? Otobüs ve marketler için koronavirüs genelgesi

TÜRKİYE'de koronvirüs sayısı artmaya devam edince marketlerin açılış kapanış saati değiştirildi. Artık bakkal dahil tüm marketler sabah 09:00 ile akşam 21:00 saatleri arasında çalışacak. İçeriye belli sayıda müşteri alınacak. Otobüslerin yolcu taşıma sayısı da sınırlandırıldı.

Abone ol

İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında ek bir genelge daha gönderdi.

Genelgeyle marketlerin çalışma saati ve marketlerde alışveriş yapan müşteri sayısı düzenlendi. Ayrıca tüm şehir içi ve şehirlerarası çalışan toplu taşıma araçları, geçici bir süreliğine araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50'si oranında yolcu kabul edecek.

Marketlerin çalışma saatleri sınırlandırıldı
Genelgeye göre, il ve ilçelerdeki küçük, büyük tüm marketler en fazla 09:00-21:00 saatleri arasında hizmet verebilecek.

İçeri alınan müşteri sayısına sınırlama
Market içindeki en fazla müşteri sayısı müşteriye doğrudan hizmet sunulan toplam alanın (depolar, idari bürolar vb. hariç) onda biri kadar olacak. Tüm marketler, hizmet alanı büyüklüğüne göre içeride bulunabilecek maksimum müşteri sayısını market girişlerine asarak ilan edecek. Market içinde belirlenen sayıda müşteri var ise içerden müşteri çıkmadan başka müşteri içeriye alınmayacak. Marketler aynı zamanda içeriye girmek için bekleyen müşterilerin en az bir metre mesafe ile beklemeleri gerektiğini sürekli hatırlatacak.

Toplu taşıma araçlarının alacağı yolcuya da sınırlama geldi
Genelge de, İl ve ilçelerdeki tüm şehir içi ve şehirlerarası çalışan toplu taşıma araçları (şehirlerarası yolcu otobüsleri dahil); araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50'si oranında yolcu kabul edecek. Araç içindeki yolcuların oturma şekli yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde olacak.

Bakanlık, yerel yöneticileri tedbirlere uyulması konusunda uyardı
İçişleri Bakanlığı valiliklere gönderdiği genelge ile birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle tüm dünyada can kaybı ve vaka sayısı artmaya devam ettiği belirtildi.

Bakanlık söz konusu tedbirlere ilişkin Vali/Kaymakamlar tarafından Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve diğer mevzuat hükümleri çerçevesinde gerekli kararların alınarak, marketlere ilişkin kararların il/ilçe belediyeleri ile işbirliği yapılarak, toplu taşıma araçları ile ilgili olanların ise trafik zabıtasının etkin denetimi ve koordinesinde ivedilikle planlanması/uygulanması ve tüm kolluk birimlerimiz tarafından konunun takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini istedi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Ürkütücü İspanya'da yaşlılar evlerinde ölüyor İtalya hastaları gönderiyor Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Edirne'de eczacı Corona virüse karşı naylonla set çekti
Emre ve Falcao Koronavirüse karşı aynı projede
Fuhuş için anlaştıkları kadınlar kaçınca otel görevlisini dövdüler
Digitürk'ten sonra D-Smart da harekete geçti! Abonelerine tüm kanallarını açtı
Evde kalanlar bugün lazanya yapmaya ne dersiniz
İŞKUR evde paketleme işi başvurma formu doldurma 2020
Yorumlar 4 yorum