YAZARLAR

MAKYAJLI FORD GRAND C-MAX Test Sürüşü

C-Max in 7 kişilik versiyonu olan Grand C-Max makyajlandı ve ilk söylemek istediğim o karman çorman tuş kalabalığından kurtulmuş olduğu.

C-Max in 7 kişilik versiyonu olan Grand C-Max makyajlandı ve ilksöylemek istediğim o karman çorman tuş kalabalığından kurtulmuşolduğu.

Hayatı gerçek anlamda kolaylaştırmak üzere tasarlanmış buözellikteki aile otomobilleri içinde ciddi bir yere sahip olanGrand C-Max bu amaca fazlasıyla hizmet ediyor. Sadece aileotomobili olmakla kalmayıp özellikle taşıma ve yükleme içinfonksiyonel yapısıyla iş hayatınızda da size büyük yardımıdokunabiliyor. Özellikle esnek koltuk katlama ve koridor yapısıylaiç kısımda hem eşya yükleme hem de kalabalık seyahatler içintasarlanmış olması otomobili ayrıcalıklı kılıyor.

Tasarımı güçlü ve agresif görünüyor özellikle yenilenen farlarlabüyük cüsseye göre çok daha atak görünüyor. Kapılar sürgülü ve yanadoğru açılıyor bu da yükleme ve dar alanlardaki parklarda büyükkolaylık sağlamak demek.

İçeride arka kısımda koltuklarda tepsiler var özellikle çocukluseyahatlerde bu çok işlevsel olabiliyor. Yetişkinler içinse oldukçaiyi baş ve diz mesafesi var ancak orta kısımdaki koltuk birazküçük, kullanmak gerektiğinde çok rahat değil belki ama bu koltuğunbaşka iyi bir özelliği var. Bu küçük koltuğu katlayarak yandakikoltuğun içine koyabiliyorsunuz böylelikle orta kısımda bir koridoraçılmış oluyor. Bu şekilde hem 3.cü sıradaki yolcularla aranızıkapatmamış oluyorsunuz hem de 3.cü sırayı kullanmayıp sadece eşyataşıdığınızda bagaja daha uzun eşyaları daha rahat bir şekildekoyabiliyorsunuz. İkinci sıradaki koltukları kaydırarak 3. Sırayageçebilirsiniz ancak bu kısım yetişkinler için çok rahatolmayacaktır, çocuklu seyahatlerde ise bu kısım size bolca alansunuyor. Elektrikli bagaj kapağının altında  7 kişilik konumdaancak minik eşyalarınız için kullanabileceğiniz kadar yer var, eğeren arka sıra koltukları kullanmaz iseniz bagaj hacmi 719 litrelikbir hacme sahip oluyor.

Eski versiyona göre daha modern 3 kollu bir direksiyon simidivar, ve artık sahip olduğu orta konsoldaki 8”lik dokunmatikmultimedya ekran sayesinde eski kalabalık tuş takımına hoşcakaldemiş ki benim en sevdiğim kısım bu oldu. Ford SYNC 2 sesli kontrolsistemi sayesinde otomobilde sesli komutla telefon, müzik ,klimagibi özellikleri kontrol edebiliyorsunuz. Otomobilde bolca eşyagözü var özellikle kolçak ve torpido gözü oldukça büyük.

Otomatik park sistemi size paralel park yardımı dışında dikeyparklarda da yardımcı oluyor, aynı zamanda yeni paralel park çıkışsistemi ile de dar alanlardan çıkmanıza destek oluyor. Kör noktauyarı sistemi, Sürücü dikkat takip sistemi, yokuş kalkış desteği,akıllı farlar gibi özellikler sürüşe destek olan detaylar.Otomobilde ki bir diğer özellik ise olası bir kaza durumundatelefon açamayacak halde bile olsanız otomobilin sizin adınıza 112yi araması. Beklenmedik bir kaza da yakıt pompasının devre dışıkalması ve ya hava yastıklarının açılması ile otomobil sizinadınıza yardım çağırıyor.

Test otomobilimde 1.5 litre Ecoboost benzinli motor var. 182beygir güç ve 240 Nm tork gücü üretiyor. Düşük hacimli bir motorancak yüksek torkla bu motor yeterli performansa sahip, üstelikböyle büyük bir cüsseyi taşırken. Bu motoru ancak 6 ileri otomatikşanzımanla alabiliyorsunuz. Bu büyük cüsseyi taşırken otomobiloldukça dinamik ve güvenli bir sürüşe sahip ama yakıt konusunda çokekonomik değil. Otomobili kullandığım süre boyunca tüketim değeriniortalama 11.5 litrenin altına çekemedim. Yakıt konusu dert değildiyorsanız otomobil çok başarılı ama yakıt problem ise dizelmotorlu versiyona bakmanızda fayda var. Güncel fiyatlara buradanulaşabilirsiniz.

Yorumlar