BIST 1.565
DOLAR 7,45
EURO 9,05
ALTIN 443,67
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Mahkemeden flaş karar! Yüz tanıma sistemi hukuka uygun değil

ANTALYA 2. İdare Mahkemesi, Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi'nde 'yüz tanıma' sistemiyle mesai kontrolü uygulamasının, hukuka uygun olmadığına karar verdi

Abone ol

AÜ Hastanesi'nde bu yılın başında çalışanların güvenlikli giriş çıkışı, hırsızlık, gasp gibi olayları önlemek, tıbbi malzeme ve cihazların korunması amacıyla yüz okuma sistemi getirildi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, uygulamanın Anayasa'nın 12, 17 ve 20'nci maddelerinin yanı sıra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin 8'inci maddesine aykırı olduğunu belirterek, Antalya 2'nci İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Sendika biyometrik yöntemlerle mesai takibinin yasalara aykırı olduğunu savundu. Hastane yönetimi ise verilerin başkasına devredilmesinin söz konusu olmadığını savundu.

'ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİNE AYKIRI': Antalya 2'nci İdare Mahkemesi'nde görülen davada karar çıktı. Kararda şu ifadelere yer verildi:

"Personelin fotoğrafını çekip öncesinde sistemde kayıtlı fotoğrafı ile eşleştirme yaparak ilgililerden kişisel veri alınması niteliği taşıyan 'yüz tanıma sisteminin', 'özel hayatın gizliliği' ilkesi kapsamında bulunması karşısında, 'uygulamanın sınırlarını, usul ve esaslarını' gösteren bir yasal dayanağının bulunmaması, toplanan verilerin ileride başka bir şekilde kullanılmayacağına dair bir güvencenin mevcut olmaması göz önüne alındığında, temel haklar ve Anayasal ilkeler ile uluslararası sözleşme kuralları ile bağdaşmayan dava konusu işlemde hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna varılmıştır."

ÖNCEKİ HABERLER
Türkiye ile Güney Kore arasında dev anlaşma
Balkabağı çorbası nasıl yapılır?
Evde sushi nasıl yapılır işte malzemeler listesi
Yandex ilk akıllı telefonunu resmen tanıttı
O devlet cep telefonları için sınırsız internet dönemi başlatıyor!
Ev turşusu yaparken dikkat etmeniz gereken 9 şey!
AB'den dolara karşı hamle
Havuç tarator nasıl yapılır?
Kış ayını hastalıksız geçirmek için bu besinleri tüketin
Güveçte kaşarlı kavurma nasıl yapılır?
Yorumlar