YAZARLAR

LEXUS ile Otomobilde Lüks Kavramına Yeni Standartlar

Lexus’un 6 farklı modelin her birini kısada olsa kullanma fırsatı buldum. Her biri için ilk yapabileceğim tanım gerçek anlamda göz alıcı ve kaliteli oldukları.

İlk showroomunu geçtiğimiz mart ayında Maslak’ta açan Lexus 6farklı modeli ile Türkiye’de lüks kavramını yeniden şekillendirmeküzere harekete geçmiş durumda. Bu showroomun ardından İstinye parkmeydanda açtığı mini showroomu ile de dünyaca ünlü modamarkalarıyla bir arada durarak, aslında sadece bir otomobil değilaynı zamanda bir yaşam tarzı olduğu mesajını da vermiş oluyor.

Lexus’un 6 farklı modelin her birini kısada olsa kullanmafırsatı buldum. Her biri için ilk yapabileceğim tanım gerçekanlamda göz alıcı ve kaliteli oldukları. Kalite anlamında Lexusdenilince tabi ki  şüphe duymak ne kadar yersizsetasarımlarındaki her detayın ne kadar incelikle düşünülüpuygulandığından da aynı derecede emindim. Ancak bunu birebirdeneyimlemek her bir detayın ayrı ayrı keyfine varmak günü benimiçin çok özel yaptı açıkçası..

Markanın üretiminden 4 yıl öncesinde 20 Japon mühendis aileleriile birlikte Amerika’ya yerleşir. Oradaki yaşam tarzını bizzatdeneyimleyerek ve müşterilerin beklentilerini anlayarak ihtiyacauygun otomobiller üretmek için çalışmalar yapar. Detaylara verilenönemi gösteren bu örnek Amerika’da bu markanın neden bu kadarsevildiğini anlaşılır kılıyor. Hatta Amerika’da bu otomobil o kadarseviliyor ki bazı aileler çocuklarına Lexus ismini veriyor. Bizdekimse çocuğuna bu ismi verir mi bilemem ama kısa sürede otomobilidaha sık yollarda göreceğimiz kesin.

Otomobile sahip olmak zaten ayrıcalıklı iken Lexus daha daayrıcalıklı hissedin diye müşteri hizmetlerinde çıtayı oldukçayukarıya taşıyor. Yani showrooma 7/24 gidebiliyorken ihtiyaçhalinde size helikopter göndermeye, dilediğinizde özel hazırlanantırlarla otomobilinizi transfere kadar geniş ve özel bir hizmetsunuyor.

Dünya çapında 10 farklı hibrit modeliyle Premium markalararasında en geniş hibrit ürün yelpazesine sahip markanın Türkiye’desatışa sunulan modellerde de hibrit motor seçenekleri bulunuyor.Bazı modellerde yaşlanma karşıtı klimalar var. Evet üstelikbilimsel olarak kanıtlanan bu anti-aging sistemi ile klima havayıdaha saf hale getiriyor kabine saldığı negatif iyon yüklü sumolekülleri hem havayı temizliyor hem de içerideki kokuyu yokediyor.

Sadece Amerikalılar değil tabi ki düşünülen, birde Osmanlı tarzıkoltuklar var. LS modelinde sunulan bu koltukları 45 derece geriyeyatırıp 8 ayrı noktadan yapılan Shiatsu masajının keyfiniçıkarabilirsiniz. Ayrıca yine bu modelin ahşap direksiyon simidi 38günde ve 67 özel aşamadan geçirilerek üretiliyor.

Satışta 6 premium model bulunuyor. IS; Sportif sedan, GS; Sedan,LS, NX; Crossover, RX; Lüks SUV, RC; Premium Coupe.

Bu modellerden sportif olduğu için en çok dikkatimi çeken tabiki RC oldu. Kısa kullanımla yakında görüşmek üzere ayrıldığımotomobil, 245 beygir güç ve 350 Nm tork üreten 2 litre benzinlimotora sahip. 7.5 saniyede 100 km hıza ulaşan otomobil ayrıca FSport donanım paketiyle de alınabiliyor. Bu şekilde 245 olan beygirgücü 467 ye çıkarken fiyatı da 96.490 Euro dan 199.430 Euro yaçıkıyor.

Yorumlar1 yorum