BIST 1.198
DOLAR 7,95
EURO 9,39
ALTIN 487,52
HABER /  KÜLTÜR VE SANAT

Küresel ısınmayı tiyatro ile anlatacaklar

Çektikleri sinema filmiyle kadında kadına şiddeti anlatan Mersin'in Arslanköy beldesi kadınları, şimdi de tiyatroyla küresel ısınmayı anlatacak.

Abone ol

İNTERNET HABER - ÖZEL İÇERİK
Mehmet KOÇAK / MERSİN


Mersin'in Arslanköy beldesinde 2001'de kurulan ve çektikleri "Yün Bebek" adlı filmle New York Film Festivali'nde ödül alan "Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu", Kültür ve Turizm  Bakanlığı'nın desteğiyle "Ozon Tabakası" adlı oyunu sahneleyecek.

ABD’DEN ÖDÜL

Tiyatronun kurucusu ve oyunun yazarı Ümmiye Koçak, 12 yıl önce başladıkları tiyatro  yolculuğunda bugüne kadar yazdığı birçok oyunu sahneye taşıdıklarını söyledi.

Yazdığı oyunlarda genellikle kadınların sorunlarına eğildiğini belirten Koçak, ayrıca kadının kadına  şiddetini konu alan "Yün Bebek" adlı filmin de ABD'de düzenlenen New York Film  Festivali'nde ödül aldığını hatırlattı.

ERKEK RÖLLERİNİ BAŞARIYLA CANLANDIRIYORLAR

Tiyatroda yaşları 27 ile 65 arasında değişen Duygu Koçak, Seher Dağdur, Gülseren Şahin,  Necla Tuğral ve Emine Gürlek'in naylon yemeni ve şalvarlarıyla rol aldıkları oyunda, bazı  kadınlar da üstlendikleri erkek rollerini başarıyla canlandırıyor.

ÜCRETSİZ SAHNELENECEK

Koçak, "Küresel ısınmayla ilgili bu oyunda, ozon tabakasına bilinçsiz şekilde verilen zararı  anlatmaya çalışacağız. Okullarda ve ilçe köylerde ücretsiz sahneleyeceğimiz 'Ozon Tabakası'  adlı oyun için bu yıl 8 bin lira ödenek aktarıldı. Kostümlerimizi ve diğer masraflarımızı bu  paradan karşılıyoruz’’dedi.

Oyunun son provalarını yapan grup Mersinli tiyatro severlerin karşısına çıkacakları günü bekliyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Bülent Tecan'dan şok iddialar!
Kredi kartınızla yeni bir ilişkiye hazır mısınız?
Bir insanı öldürüp yemek sekiz yıl suç sayıldı
İçişleri Bakanından flaş TIR açıklaması
İnternet yasasına Avrupa'dan tepki var
28 Ekim yarım gün mü özel sektör öğleden sonra tatil mi?
Yorumlar