BIST 1.441
DOLAR 8,43
EURO 10,18
ALTIN 494,93
HABER /  EKONOMİ

Kullanan herkesi ilgilendiriyor! Kredi kartı aidatları üzerinden vatandaşa tuzak uyarısı

Her sene kasım ayında bazı bankaların müşterisinden kredi kartı yıllık aidatı almasını fırsata çevirip farklı yöntemlerle vatandaşı tuzağa düşüren yeni bir dolandırıcı şebekesi türedi.

Abone ol

Ülkemizde milyonlarca kredi kartı kullanıcısı vatandaşımızı yakından ilgilendiren bir uyarı yapıldı.

Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı ve Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Nihat Altay, 'kredi kartı yıllık aidatı' başlığı altında yeni bir dolandırıcı şebekesinin ortaya çıktığını belirtti.

Altay, son günlerde ulusal haber kanallarının isimleri kullanılarak, "kredi kartı yıllık aidatları geri alınıyor" gibi sosyal medyada sıkça rastlanan reklamlar yayınlandığını belirterek, “Dolandırıcıların yeni bir oyunu olan bu tuzakla pek çok tüketici kandırılabiliyor. Reklamı yapılan linke tıklandığında telefon faturasına ücret yansıyabiliyor ve kredi kartı bilgileri istenilerek tüm bilgiler ele geçirilebiliyor. Sosyal medyada reklamı yapılan bu tür paylaşım veya mesajlara kesinlikle itibar edilmemesi ve dönüş yapılmaması gerekiyor. Tüketiciler, herhangi bir hak arama noktasında ücretsiz olarak Tüketici Hakem Heyetleri'nde çalışan yetkililerden veya tüketici örgütlerinden her konuda bilgi ve destek alabilirler” ifadelerini kullandı.

''Geri almak zor''

Dolandırıcıların ağına düşen vatandaşın kaptırdığı ücreti geri almasının zor olduğunu anlatan Nihat Altay kobuyla ilgili şunları söyledi...

“Çünkü bu tür vakalara Tüketici Hakem Heyetleri'nin yapacağı bir şey yoktur. Sadece savcılığa suç duyurusunda bulunulması gerekiyor. Dolandırıcı, yakalansa dahi kaptırılan ücretin geri alınması yine çok zor ihtimaldir.

Kredi kartı yıllık aidatını hiç bir aracı kurum veya vekalet verilmeyen avukat geri alamaz. Kredi kartı ekstrelerine yansıyan yıllık aidatların iade edilmesi için ya bankanın müşteri hizmetlerini arayarak görüşme yapılması ya da Tüketici Hakem Heyetleri'ne müracaat edilmesi gerekiyor. Ancak 01.05.2014'te çıkan yasa ile bankalar, kredi kartı kullanımından dolayı yıllık 150 TL' ye varan bir ücret kesilebiliyor. Bu nedenle Tüketici Hakem Heyetleri'ne müracat edilirse karar tüketici aleyhine çıkacaktır.

'Bankalar pek çok müşterinin kesintisini iptal etmiyor'

Tüketicilerin müşteri hizmetlerini aradığında ise bankaların pek çoğunun bu kesintileri iptal etmediğini görüyoruz. Ancak kredi kartı yıllık aidat ücreti ödenmek istenmiyorsa, bankalardan aidatsız kart talep ederek seçimlilik hakkı kullanılabiliyor. "6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 31/3 maddesinde, kart çıkaran kuruluşlar, tüketicilere yıllık üyelik aidatı ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı sunmak zorundadır" maddesiyle tüketiciler, hesaplarının bulunduğu bankanın şubelerine giderek, aidatsız kart taleplerini yazılı olarak bildirmeleri gerekiyor. Banka tüketiciye aidatsız kart vermeyerek kart aidatını talep etmeye devam ediyorsa, aidatsız kart talep tarihinden itibaren hesap özetine yansıyan aidat tutarının iptali için Tüketici Hakem Heyetleri'ne müracaat edilebilir.”

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Aracı olanlar dikkat! Trafik cezalarınızı indirimli ödeyebilirsiniz Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Eşini öldürünce ortaya çıktı! Baldızını öldürmüş komşuna tecavüz etmiş
Siyanürle intihar eden 4 kardeşin cenazesi arkadaşlarına teslim edilecek
Bakan Pekcan açıkladı! Türk Eximbank'tan kredi faizlerinde büyük indirim
Dehşet görüntüler! Polisler göstericiyi döve döve bayılttı
15 tatil ne zaman 2020 sayaç MEB kaç gün olacak?
Florin Andone'den Galatasaray'a kötü haber
Apple'a ''cinsiyetçi'' kredi kartı soruşturması açıldı
1 ayda 7 kilo verdiren kekik suyu diyeti
Dünya devleri Vedat Muriç için geliyor
Mümtaz Soysal hayatını kaybetti! Ölüm sebebi nedir eşi ve çocukları kimdir?
Yorumlar