BIST 1.331
DOLAR 7,81
EURO 9,48
ALTIN 461,39
HABER /  EKONOMİ

Kredi çekecekler dikkat! Faizlerde yeni indirim geliyor

Merkez Bankası yıl içinde attığı adımlarla faizleri yüzde 24 seviyesinden 16,50 seviyesine kadar indirdi. Merkez'in perşembe günü gerçekleştireceği PPK'da yeni bir indirime gitmesi bekleniyor. Merkez'in alacağı her karar vatandaşın çekeceği kredinin faizi üzerinde etkili olacak.

Abone ol

Merkez Bankası Temmuz ayında gerçekleştirdiği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında 4,5 yıl aradan sonra ilk kez indirime giderek faizleri 425 baz puan aşağı çekmişti. Ardından Eylül ayında gerçekleştirilen PPK'da da 325 baz puan indirim yaparak toplamda 750 baz puanla faizleri 16,50 seviye çekmişti. Enflasyondaki düşüş trendi ile beraber hareket alanı oluşan Merkez Bankası'nın 24 Ekim'de gerçekleştireceği PPK'da yeni bir indirime gitmesi bekleniyor.

Kredi faizleri de aşağı düşecek 

Merkez Bankası'nın faizleri yüzde 24'ten 16,50'ye çekmesiyle beraber düşen kredi faiz oranları yeni alınacak bir indirim kararı sonrası kredi faiz oranlarına indirim olarak yansıyacak.
AA Finans'ın PPK toplantısına yönelik piyasa beklenti anketi, 14 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Buna göre, ankete katılan ekonomistlerin politika faizine (bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı) ilişkin beklentilerinin medyanı 100 baz puan indirim oldu.

Ankete katılan ekonomistlerin biri politika faizinin sabit tutulacağını tahmin ederken, indirim bekleyen 13 ekonomistin tahminleri en düşük 50, en yüksek 200 baz puan arasında yer aldı.

''100 baz faiz indirimi bekliyoruz'' 

QNB Finansbank Başekonomisti Erkin Işık, TCMB'nin gelecek haftaki toplantısında faiz indirimi yapmasını beklediklerini söyleyerek, “Kurdaki dalgalanma sonrası indirim beklentimiz azalmıştı ancak karar vermek için gelişmeleri bekliyorduk. Son enflasyon verisinde enflasyon görünümü olumluydu. Suriye konusunda anlaşmaya varılması ve TL'deki değer kazanımını da göz önünde bulundurarak gelecek haftaki PPK'da 100 baz puan indirim bekliyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
Komşuda korkutan deprem
Ağrı'da bir asker silahından çıkan kurşunla şehit oldu
İbrahim Kalın'dan harekatla ilgili yeni açıklama
Türkiye'den Lübnan'a seyahat uyarısı
Derbi öncesi Beşiktaş'ta sakatlık depremi
Cemal Hünal Survivor 2021'e gidiyor Acun takımın ilk ismini açıkladı
Yorumlar