BIST 1.409
DOLAR 8,07
EURO 9,69
ALTIN 450,76
HABER /  EKONOMİ

Kredi borcu olanlar için önemli açıklama! Yeniden yapılandırma geliyor

TBB açıklamasına göre banka ve finansal kurumlara kredi borcu bulunan büyük ölçekli şirketler için ‘Finansal Yeniden Yapılandırma (FYY)’ uygulamasına başlanacak. Yapılandırmanın küçük ölçekli şirketlerde uygulamaya başlanması için ise onay bekleniyor.

Abone ol

Türkiye Bankalar Birliği’nden Finansal Yeniden Yapılandırma duyurusu yapıldı. Yapılan duyuruda banka ve finansal kurumlara kredi borcu bulunan büyük ölçekli şirketler için ‘Finansal Yeniden Yapılandırma (FYY)’ uygulamasına başlanacağı belirtilirken, küçük ölçekli şirketlerde uygulamaya başlanması için onay beklendiği bildirildi.

Açıklamaya göre; banka ve finansal kurumlara 25 milyon TL ve üzerinde kredi borcu bulunan büyük ölçekli şirketler FYY uygulamasından yararlanabilecek. 25 milyon TL’nin altında kredi borcu bulunan küçük ölçekli şirketler ise onayın alınmasını takiben FYY uygulamasından faydalanabilecek. Haklarında iflas kararı bulunan borçlular ise FYY’den yararlanamayacaklar.

Duyuruda şu ifadelere yer verildi:

“Uygulamayla borçlarını ödemeye niyetli olan, ancak gelir-gider dengesi bozulduğu için edimlerini yerine getiremeyen müşterilerin geri ödeme yükümlülüklerini yerine getirebilmelerine imkan verilmesi amaçlanmaktadır.

Yeniden yapılandırma uygulaması; 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun Geçici 32’nci maddesi uyarınca bankalar, finansal kiralama şirketleri, faktoring şirketleri ve finansman şirketleri ile kredi ilişkisinde bulunan borçluların bu kuruluşlar nezdindeki kredi borçlarına ilişkin olarak, çerçeve anlaşma ve sözleşmeleri kapsamında alınacak tedbirlerle, geri ödeme yükümlülüklerini yerine getirebilmelerine, üretim, yatırım, istihdam faaliyetlerini sürdürmelerine, dolayısıyla ekonomik büyümeye imkân verecektir. Banka ve finansal kurumlara 25 milyon TL ve üzerinde kredi borcu bulunan büyük ölçekli şirketler FYY uygulamasından yararlanabilecektir. 25 milyon TL’nin altında kredi borcu bulunan küçük ölçekli şirketler ise onayın alınmasını takiben FYY uygulamasından yararlanabilecektir. Haklarında iflas kararı bulunan borçlular FYY’den yararlanamayacaktır.

FYY sürecine alınabilecek borçlular; en yüksek üç alacaklı kuruluştan birine, Çerçeve Anlaşması ekinde belirtilen formata uygun bir başvuru ve taahhüt mektubuna, sürecin gerektirdiği diğer belge ve bilgileri de ekleyerek başvuruda bulunabilecektir. Çerçeve Anlaşması’nı imzalayan alacaklı kuruluşlar Türkiye Bankalar Birliği tarafından güncel olarak ilan edilecektir. Başvurusu kabul edilen borçlular için durumun korunması süreci başlayacak olup durumun korunması sürecinin başlaması halinde, Çerçeve Anlaşmasını imzalamış bulunan alacaklı kuruluşlar; borçlu hakkında yeniden yapılandırılan alacaklara ilişkin olarak icra takibi yapamayacak (zamanaşımı ve hak düşürücü süreler nedeniyle hak kaybına yol açacak durumlar hariç olmak üzere), mevcut takiplere devam edemeyecek, yeni takipler açamayacak ve diğer yasal yollara başvuramayacaktır.

Borçlunun başvuru tarihinden önce herhangi bir Alacaklı Kuruluş tarafından başlatılmış yasal takipler sonucu; satış günü belirlenmiş olması, ihalenin feshi davasının devam etmesi, borcun icra taahhüdüne bağlanmış olması, tasarrufun iptali davasının devam etmesi halinde bu işlemler finansal yeniden yapılandırmadan etkilenmeyecektir. Alacaklı Kuruluşların, Çerçeve Anlaşması’ndan kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda ortaya çıkabilecek uyuşmazlıkların çözümü için Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu’nun belirleyeceği Hakem Kurulu görev yapacaktır. Finansal Yeniden Yapılandırma Uygulaması hakkında detaylı bilgiye Birliğimizin tbb.org.tr/fyy sayfasında ulaşılabilecektir.

ÖNCEKİ HABERLER
Orta Vadeli Mali Plan'da üniversitelere 36 milyar lira ödenek
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan YPG-Esad güçleri anlaştı iddiasına yanıt
Magnum çekiliş sonuçları belli oluyor Maserati kazanan isimler
Emre Belözoğlu: Kimse beni vurmaya çalışmasın FETÖ'yle bağlantım yok
Magnum Maserati çekiliş sonuçları kazanan isimler sorgulama 2019
Bu nasıl vicdansızlık! Bursa'da kediyi mangalda kızarttılar
Fenerbahçe'de Emre Belözoğlu tüm planları bozdu
Lüksemburglu bakan Jean Asselborn'dan Türkiye itirafı!
YPG ile anlaşan Suriye ordusu Tabka'ya giriş yaptı
Barış Pınarı Harekatı 6. gününde son durum
Yorumlar