BIST 1.441
DOLAR 8,46
EURO 10,27
ALTIN 501,15
HABER /  SAĞLIK

Koronavirüs kıyafet seçiyor! Pamuklu kumaşta 24 saat yaşadı polyestere dikkat

Koronavirüs, bilindiği üzere nesneler üzerinde belirli bir süre yaşayabiliyor. Bu konuda İngiltere'de yapılan incelemede, virüsün canlı kalma süresi kıyafetin özelliğine göre değişiklik gösterdi. Virüs; polyesterde 72 saat, pamuklu kumaşta 24 saat canlı kalabiliyor.

Abone ol

Korovirüs dünya genelinde etkisini sürdürürken, salgını bitirebilmek için araştırmalara da aralıksız devam ediliyor. Aşı çalışmaları kadar, virüsün bulaşma ve yayılmasına yönelik çalışmalar da büyük önem arz ediyor.

İngiltere’nin Leicester şehrinde bulunan De Montfort Üniversitesi’nde (DMU) önemli bir araştırmaya imza atıldı. Uzmanlar Covid-19'un farklı kumaş türlerine sahip kıyafetlerde ne kadar canlı kalabildiğini mercek altına aldı.

Polyester ürünlere aman dikkat!
Yapılan incelemelerde, virüsün polyester kumaşlı ürünlerde 72 saat, yüzde 100 pamuklu kumaşlarda 24 saat, polyester-pamuk karışık hibrit kumaşlarda ise 6 saat canlı kalabildiği tespit edildi.

Araştırmacılar, söz konusu bulguların endişe verici olduğunu, sağlık çalışanlarının görev bitiminde kıyafetlerini evlerine götürmelerinin virüsün yayılmasına olanak sağlayabileceğine dikkat çekti. Çalışmanın başında yer alan Mikrobiyoloji uzmanı Dr. Katie Laird, sağlık çalışanlarının kıyafetlerinin endüstriyel yıkama yöntemleriyle temizlenmesi gerektiğini söyledi.

67 derece sıcaklıkta yıkayın
İngiltere’de Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) tarafından yapılan uyarılarda, kıyafetlerin deterjanla 67 derece sıcaklıkta yıkandığında virüsten temizlendiği belirtilmişti.

"Temas etme şansı tanıyor"
DMU’da Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma Grubu’nda görev alan Dr. Laird, “Pandemi ilk başladığında, koronavirüsün hangi tekstil ürününde ne kadar canlı kalabildiğine dair çok az bir bilgi vardı. Ulaştığımız bulgular, en çok kullanılan tekstil ürünlerinin virüsün bulaşmasında nasıl bir tehlike yaratabileceğini gösteriyor. Sağlık çalışanları, görev kıyafetlerini evlerine götürürse, virüse farklı yüzeylerle temas etme şansı tanıyor” dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Kovid-19'u yenen Samsun İl Sağlık Müdürü Muhammed Ali Oruç taburcu edildi
Musiala milli takım tercihini yaptı
Dolar yeniden yükselişe geçti! Dolar 7.20 lirayı aşarken TL uzun bir aradan sonra negatif ayrışıyor
Melik Bin Abdullah kimdir Kuruluş Osman'daki Melik Bin Abdullah tarihteki yeri
Eskişehir'de adliyeden firar! İcra müdür yardımcısı 5 milyon lirayı zimmetine geçirmiş
CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen oldu
 Lütfü Türkkan: HDP sopasını çıkararak toplumu daha da ötekileştiriyor
Kuruluş Osman'daki Çömlekçi İdris kimdir kim oynuyor gerçek adı
Gaziantep'te feci kaza! TIR çarpınca taklalar attı: Yaralılar var
Esenyurt’ta polisten 102 siteye 'özel güvenlik' denetimi
Yorumlar