BIST 1.467
DOLAR 7,38
EURO 8,94
ALTIN 436,70
HABER /  GÜNCEL

Koronavirüs aşısı olandan 'rıza' formu alınacak! Aşılama ne zaman başlayacak?

ÇİN’den getirilen 3 milyon dozluk koronavirüs aşısının incelemesi sürüyor. Aşılamada öncelik sırası belirlendi. Korona aşısı olanlardan "rızam vardır" yazısı alınacak... Diğer 13 aşıda bu form alınmıyordu...

Abone ol

Çin’den gelen 3 milyon dozluk ilk parti koronavirüs aşısının Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Laboratuvarları’ndaki analiz sonuçlarında sona geliniyor. Çin aşısı, önümüzdeki hafta plan dahilinde yapılmaya başlanacak. Hükümet yetkilileri, Alman BioNTech’le yapılan anlaşma gereği ilk 500 bin aşının da 10 gün içinde Türkiye’de olacağını öne sürdüler. Aşılama önce sağlık çalışanları, 65 yaş üstü, emniyet mensupları, öğretmenler, huzurevi çalışanlarına yapılacak.

Rutin yapılan 13 aşıda 'rıza formu' alınmıyor

Aşı yapılanlara “hastaya konulan teşhis, uygulanacak tedavi ve oluşabilecek riskler açısından bilgilendirme ve tıbbı işlem için hastanın rızasına alma” amacı taşıyan ONAM formu imzalatılacak. Rutin olarak yapılan 13 aşıda alınmayan bu belgenin, salgın döneminde acil aşılama kararı alınması ve bu aşıların henüz ruhsat almamaları nedeniyle sorumluluğun vatandaşla paylaşılması için gerektiği öğrenildi.

İki doz arasında 28 gün beklenecek

İki doz arasındaki sürenin açılmasına, yani 28 gün olmasına Bilim Kurulu karar verdi. İnaktif aşılarda iki dozun arası ne kadar açılırsa, o kadar etkin olduğu belirtiliyor.

Kritik iki ay başlıyor

Vakalardaki gerileme de yakından takip ediliyor. Vakaların 3 gün içinde 7 binin altına düşeceği, kontrollü hayatın devam etmesi durumunda, sağlık altyapısının bu süreci yönetebileceği ifade edildi. Şubat ve mart aylarının kritik olduğu, baharla birlikte aşama aşama yeni uygulamalara geçilebileceği ifade ediliyor. Uzmanlar, “Önemli olan önümüzdeki iki ay önlemlere uyulması ve hızla aşılama yapılması. Bu iki ay kritik bir dönemeç” dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Samsun'da karşı şeride geçen otomobil dehşet saçtı: 1 ölü 2 yaralı
Decathlon Kar Montu İle -10 °C Kadar Koruma
Koronavirüs ilk kez gorillerde tespit edildi
Esenler'de yaşandı! ATM'nin kartını yutmasına sinirlenen kişi bankanın camını kırdı
Ankara'da kısıtlama denetiminde polis bagajı açtığında şaşkına döndü
ABD Hazine Bakanı olması beklenen Yellen'ın özel kalem müdürü bir Türk olacak
Twitter, komplo teorileri hareketi QAnon bağlantılı 70 binden fazla hesabı askıya aldı
FETÖ'ye İstanbul merkezli 33 ilde operasyon: 118 gözaltı kararı
Otelde kalan kadın çocuğunun gözü önünde iple boğularak öldürüldü
Adana'da IŞİD operasyonu: 6 gözaltı kararı
Yorumlar