BIST 1.100
DOLAR 7,34
EURO 8,67
ALTIN 462,97

Kocaeli'de yolcular şoförü görünce şaşırıyor şehirler arası yolculuğun kraliçesi

KOCAELİ'de Zeliha Vural (50) yedi yıldır direksiyon sallıyor. Yolcuların ilk başta hostes sandığı Vural, yolculuk bitiminde takdirleri topluyor. Kadın otobüs şoförü, hemcinslerinin de bu işe el atması gerektiğini söylüyor.

Bursa’da yaşayan 50 yaşındaki Zeliha Vural, 7 yıldır şehirler arası otobüs firmalarında yolcu taşıyor. Daha önce tır, beton mikseri sürücülüğü yapan Vural, şu anda Asya Tur firmasında Kocaeli ile Ankara ve İzmir illeri arasında otobüs sürücülüğü yapıyor. Kadın şoförü görenler de bir anlık şaşkınlık yaşıyor.

Vatandaşların ilk görüşte hostes sandığını söylüyor

Vural Kocaeli'de de ilk kadın otobüs sürücüsü olma özelliğini taşıyor. Vural’ı otobüsün direksiyonun başında gören vatandaşların kimisi cep telefonuna sarılıp fotoğrafını çekiyor, kimisi ise meraklı gözlerle izliyor. Kadın olduğu için aracına binen vatandaşların, yolculuğun ilk dakikalarında endişe yaşayabildiğini söyleyen Vural, yolculuk sonunda ise herkesin kendisine teşekkür ettiğini söyledi. Vatandaşlar ise Vural’ı hostes sandıklarını, sürücü olduklarını görünce ise şaşırdıklarını dile getirdi.

İşini çok sevdiğini ifade eden Zeliha Vural, “Ben 2004 yılında ehliyet aldım. Tır kullandım, beton mikseri kullandım. Şimdi de otobüs kullanıyorum. İşim çok zevkli ama sorumluluğu çok fazla. Can taşıyoruz. Bunun için sorumluluğu çok fazla. İnsanlar otobüse ilk bindiklerinde şaşkınlıklarını görüyorum. İnerlerken de çok fazla teşekkür alıyorum." dedi.

Vursal sözlerini "Bence kadınlar bu işe el atmalılar. Türkiye’de 900’den fazla büyük ehliyeti olan kadın var. Ama bu sektörde 2-3 kişiyiz. Kadınların istedikten sonra yapamayacakları hiçbir şey yok. Özellikle akşamları kadın olduğum için endişelenenler çok fazla oluyor. Bindikleri zaman araç içi ışıkları 15 dakika kadar kapatmıyorum. Güven kazandıktan sonra ışıkları kapatıyorum. Çocuklarım büyükler. Onların desteklerini aldım. Ailem her zaman bana destek oluyor. Onlar olmasaydı ben bu işi yapamazdım” diyerek noktaladı.