BIST 2.793
DOLAR 17,96
EURO 18,31
ALTIN 1.026,46
HABER /  GÜNCEL

Kobani'de son durum sokak çatışmaları başladı

Kobani'yi kuşatan İŞİD militanları ile YPG güçleri arasında şiddetli çatışmalar devam ediyor.

Abone ol

IŞİD terör örgütü ile bazı Kürt gruplar arasında Kobani'de (Ayn el Arap) süren çatışmalar sabah saatlerinde kentin doğu kısmında yoğunlaştı.

PYD dün geceki çatışmalarda 15 YPG'li ile 27 IŞİD'linin öldüğünü duyurdu. IŞİD kuşatmasını kırmak isteyen PYD militanları intihar saldırıları da başlattı. Kobani’de IŞİD ile PYD arasındaki çatışmalar 21’inci gününe girdi. Gece boyunca süren çatışmalarda her iki taraf da çok sayıda kayıp verdi.

IŞİD'in ele geçirmek için saldırdığı Kobani'de, şiddetli çatışmalar devam ediyor. Kobani'den silah ve patlama sesleri yükselirken, sınırı aşan kurşunlar Suruç'un sınır hattındaki mahallelerinde tedirginliğe yol açıyor. 3 mahalle ile sınır hattında kurulan çadırlarda kalan Suriyeliler tahliye edilirken, sabah saatlerinde sınırı aşan havan mermisi sınır hattındaki bir ev ile işyerine isabet etti.

SOKAK ÇATIŞMALARI BAŞLADI
Bayramın ilk günü beklenen ateşkes olmazken, aksine IŞİD militanları Kobani'nin doğu tarafındaki dış mahallelerinde YPG güçleri ile sokak çatışmalarına başladı. Bayramın ilk günü başlayan ve dün hem doğu hem de güney tarafında şiddetlenen sokak çatışmaları sırasında sık sık patlama ve silah seslerinin duyulması sınır hattında yaşayanları tedirgin etti. Çatışmalar sırasında Suriye tarafında ateşlenen havan, uçaksavar ve uzun namlulu tüfeklere ait mermiler ise sınırı aşarak Türkiye tarafına gelmeye başladı ve bir havan mermisi isabet ettiği evdeki 4 kişinin yaralanmasına yol açtı.

3 MAHALLE İLE ÇADIR KENT BOŞALTILDI
Kobani'de çatışmaların yoğunlaşması ve mermilerin sınırı aşmaya başlamasıyla birlikte valilik, güvenlik riski taşıdığı saptanan sınır hattındaki Küçük Kendirli, Büyük Kendirli ve aynı zamanda Kobani'ye açılan sınır kapısının bulunduğu Mürşitpınar Mahallesinde oturanlar ile Süleymanşah Dostluk Parkı'na kurulan çadırlarda kalan Suriyeli'lerin tahliyesine karar verdi. Dün öğleden sonra mahallelerde yaşayanlara alınan valilik kararı zırhlı araçlardan anonslarla iletildi. Karar sonrası 3 mahalledeki 350 hanede yaşayan 2 bin civarında vatandaş ile çadırlarda kalan 3 bin Suriyeli tahliye edildi. Mahallelerde yaşayanlar ilçe merkezi ve diğer mahallelerde yaşayan yakınlarının yanına giderken, Suriyeli sığınmacılar ise Suruç'taki YİBO ile resmi kurumların misafirhanelerine yerleştirildi.

KOBANİ'DE 50 NOKTADA GÖĞÜS GÖĞÜSE ÇATIŞMA 

KARA KUVVETLERİ KOMUTANI SINIRDA
Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, sınırda görev yapan askerlerle bayramlaşmaya gitti. Dün, Mardin'deki askeri birlikleri ziyaret eden Orgeneral Akar, bugün de Şanlıurfa'da incelemelerde bulunuyor.

Orgeneral Akar, Suruç, Mürşitpınar ve sınırdaki birliklerinde görev yapan askerlerle bayramlaştıktan sonra bölgedeki gelişmeler hakkındaki bilgi alacak.

SINIR HATTINA MERMİ YAĞDI
Dün öğle saatlerinde şiddetlenen ve gece boyu da devam eden çatışmalar sırasında 13 havan mermisi ile onlarca uçaksavar ve uzun namlulu tüfek mermisi sınırı aşarak Türkiye tarafına düştü. Sabah saatlerinde de sınırı aşan bir havan topu mermisi Mürşitpınar mahallesinde bulunan Mürşitpınar Sınır Kapısı yakınlarındaki Yusuf Çankaya?ya ait ev ile yanındaki bakkala isabet ederek patladı. Patlamada, şarapnel parçaları ve kırılan duvardan seken taşlar hasara yol açtı.

TANKLAR HAKİM TEPELERE KONUŞLANDIRILDI
Öte yandan Kobani kentinde IŞİD'in saldırılarının artması ve mermilerin sınırı aşması üzerine 2'nci Hudut Tabur Komutanlığı'nda bulunan çok sayıda tank, sınır hattının hakim noktalarına sevk edildi. Suriye'yi gören hakim tepelere konuşlandırılan tank ve obüslerin namlularının Kobani'ye çevrili olduğu görüldü.

ÖNCEKİ HABERLER
Başörtülü kadınlar IŞİD mağduru oldu
Başörtülü kadınlar IŞİD mağduru oldu
Yıldız'dan kritik uyarı! Son gün 30 Kasım
Yıldız'dan kritik uyarı! Son gün 30 Kasım
Ahmet Davutoğlu zammı Twitter'dan açıkladı
Ahmet Davutoğlu zammı Twitter'dan açıkladı
Fethullah Gülen'e Sevilay Yükselir şoku
Fethullah Gülen'e Sevilay Yükselir şoku
Abdullah Öcalan'ı sarsan ölüm!
Abdullah Öcalan'ı sarsan ölüm!
Meksika'da toplu mezar bulundu
Meksika'da toplu mezar bulundu
23 gün boyunca kan ve idrar içtiler
23 gün boyunca kan ve idrar içtiler
Fethullah Gülen Fuatavni gibi konuştu
Fethullah Gülen Fuatavni gibi konuştu
Öğretmenlere bayramda ek ders  şoku!
Öğretmenlere bayramda ek ders şoku!
Biden’ın özründen daha önemli konu
Biden’ın özründen daha önemli konu