BIST 1.455
DOLAR 9,52
EURO 11,08
ALTIN 546,78
HABER /  POLİTİKA

Kılıçdaroğlu'ndan Merkez Bankası çıkışı: Faizi indir diyor indiriyor yükselt diyor yükseltiyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında Merkez Bankası ile ilgili, "Bağımsız değil ki zaten. Erdoğan faizi indir diyor indiriyor yükselt diyor yükseltiyor." dedi.

Abone ol

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Merkez bankaları bir ihtiyat akçesi tutarlar bir yerde. Önemli durumlarda harcanması için. Kefen parasını Merkez Bankası'ndan alıp Hazine'ye veriyorlar. Bir iktidar kefen parasına muhtaç hale geldiyse o memleketi yönetemez. Başka para mı bulamadınız?" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, "Siyaseten katı ayrışmalar doğru değil. Bayrağımız bir, vatanımızı seviyoruz. İnsana hizmet etmek istiyoruz, saraya değil, birilerinin cebine değil." diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Çorlu tren faciası 

-8 Temmuz 2018'de Çorlu tren faciasını yaşadık. 25 vatandaşımız hayatını kaybetti, 8'i çocuk. Aileler sadece adalet istiyorlar. Arzu ettikleri adalet sağlansın. Biber gazlarını sıkarak, polis coplarını indirerek insanları adalet arayışından vazgeçiremezsiniz. Bu olayı Meclis'te araştıralım dedik. Nerelerde aksaklık oluyor diye araştırma önergesi verdik. AK Parti ve MHP'nin oylarıyla bu önerge reddedildi. Gerçekten yazıklar olsun. Meclis'in görevi nedir? AK Parti'ye ve MHP'ye oy veren kardeşlerime seslenmek istiyorum. Gerçekler ortaya çıksın, bu aileler perişan vaziyette. Bu olayın takipçisi olacağız.

"Mansur Başkan'ın sesine kulak verin"

-ODTÜ olayına gelmek istiyorum. Bir ülkeyi büyüten saygınlık kazandıran kurumların başında üniversiteler gelir. Bütün İslam dünyasındaki üniversite sayısı ABD'dekinden az. ODTÜ bizim gözbebeğimiz olan üniversitelerden biri. Çocuklar ne istiyorlar? Yurt yapılsın 500-600 kişilik ihtiyaç bu kadar. Buraya 1500 kişilik yurt yapacağız diyorlar kabul etmiyorlar. İlla yapacağız. Ağaçları keseceğiz. Gençler de buna itiraz ediyorlar. Sen neden bunu istiyorsun diye yine biber gazları, coplar. Bunlar bizim evlatlarımız. Olay büyüyünce Mansur Yavaş arkadaşımız yurda mı ihtiyacınız var yurt yapacağım ODTÜ'ye bağışlayacağım diyor. Bir bilim kurumunda kaçak yapı olur mu? Sayın rektöre sesleniyorum. Öğrencilerinizi dinleyiniz. Benden ve senden daha iyi dünyayı sorgulayan çoçuklarımız. Mansur Başkan'ın sesine kulak verin. Yurt yapacak ve size verecek. 

"Gazetecilerin fişlenmesi anlamına geliyor"

-SETA denilen bir kuruluş var. Bir rapor yayınladı. Uluslararası medya kuruluşlarının Türkiye uzantıları diye. Bununla ilgili bir şeyler yapmamız lazım diyorlar. Bu rapor medya tarihinin yüz karası raporlarından biridir. Bu gazetecilerin fişlenmesi anlamına geliyor. Gazeteciyi fişlerseniz doğru haberi kimden alacağız. SETA dediğimiz bir kuruluş iktidardan beslenen bir kuruluştur. İktidar bunlara bol miktarda para verir. Ama onların istediği gibi rapor hazırlayacaktır. Gazeteci baskıya boyun eğmez, paranın gücün önünde diz çökmez. Yoksa gazeteci olamaz. Gazeteci sesini duyuramayan vatandaşın sesidir. SETA aracılığıyla gazetelerinden kovulan pek çok kişiyi suçlar hale geldiler. Bu rapora ihtiyaç var mıydı? Saraydan sipariş mi geldi? SETA'nın araştıracağı başka konu yok muydu?

"Ayırdığım zamana acıyorum"

-Bu gazeteciler kendi gazetelerinde neden çalışamadılar? Neden bunların işlerine son verildi, bunları araştırdılar mı? Araştırmadılar. SETA düşünce kuruluşu değil iktidarın borozanlığını yapan bir kuruluştur. O rapor yankılanmaz bile. Bu rapora bu kadar süre ayırdığım için zamana acıyorum.

"Başka para mı bulamadınız?"

-Merkez bankaları bir ihtiyat akçesi tutarlar bir yerde. Önemli durumlarda harcanması için. Kefen parasını Merkez Bankası'ndan alıp Hazine'ye veriyorlar. Bir iktidar kefen parasına muhtaç hale geldiyse o memleketi yönetemez. Başka para mı bulamadınız? 50 milyar civarında bu para, yetmiyor. Vergi getiriyorlar. Turizm payı olarak acentaların cirosundan yüzde biri vergi olacak alacaklar. Bu devlet denetlemesine tabi değildir diyorlar. 

"İlk toplantıda faizi sıfırlayın"

-Merkez Bankası bağımsız değil ki zaten. Erdoğan faizi indir diyor indiriyor yükselt diyor yükseltiyor. Kendi beceriksizliğini bir bürokratın üstüne yıkmaya çalışıyor. Madem faizi indir dedik indirmedi diye aldırdın yeni adama söyle ilk toplantıda faizi sıfırlayın. Vallahi de billahi de alkışlayacağım. Yapsınlar Erdoğan'ın ekonomi tarihine girmesi için kampanya başlatacağım. Elektriğe, suya, çaya, ilaca, süte, patatese zammı Merkez Bankası başkanı mı yaptı? 

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Athena'nın solisti Gökhan Özoğuz'dan ODTÜ tepkisi!
Foto Galeri Athena'nın solisti Gökhan Özoğuz'dan ODTÜ tepkisi! Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Mansur Yavaş Ankara'ya Yuri Gagarin’in heykelini diktirecek
Mansur Yavaş Ankara'ya Yuri Gagarin’in heykelini diktirecek
Erdoğan'ın Başdanışmanı Aybet'ten çarpıcı S-500' çıkışı!
Erdoğan'ın Başdanışmanı Aybet'ten çarpıcı S-500' çıkışı!
Erdoğan'ın korumaları Saraybosna'da az  daha tutuklanıyordu! Şok sözler
Erdoğan'ın korumaları Saraybosna'da az daha tutuklanıyordu! Şok sözler
Basketbol Milli Takımın yeni sponsoru belli oldu
Basketbol Milli Takımın yeni sponsoru belli oldu
Gaziantep'te yaşadığı evi yakmıştı! Acı haber geldi
Gaziantep'te yaşadığı evi yakmıştı! Acı haber geldi
Levent Gök 15 Temmuz darbe gecesini anlattı! Ailesini damadına emanet edip...
Levent Gök 15 Temmuz darbe gecesini anlattı! Ailesini damadına emanet edip...
Hakkari'de hain terör saldırısı: 2 asker şehit 1 asker yaralı
Hakkari'de hain terör saldırısı: 2 asker şehit 1 asker yaralı
İsmail Kartal: Muriç'i en iyi teklifi veren takıma gönderdik
İsmail Kartal: Muriç'i en iyi teklifi veren takıma gönderdik
Ünlü profesörün cezası belli oldu! Öğrencisine bilerek düşük not vermişti!
Ünlü profesörün cezası belli oldu! Öğrencisine bilerek düşük not vermişti!
Yarım sünnet nedir? 300 çocuktan birinde görülüyor
Yarım sünnet nedir? 300 çocuktan birinde görülüyor