HABER /  CHP

Kılıçdaroğlu Başbakan'ı neden ayıpladı!

CHP lideri Kılıçdaroğlu KKTC'deki pankartlara sert tepki gösteren Başbakan Erdoğan'ı eleştirdi.

Başbakan Erdoğan'ın KKTC ile ilgili sözlerine bir tepki de CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'ndan geldi.

Erdoğan'ın açıklamalarını talihsiz gören Kılıçdaroğlu, "Öyle anlaşılıyor ki, yine cama bakmadan konuştu. Bir Başbakanın bir ülkedeki yurttaşlara yapılan ekonomik yardımların karşılığı olarak besleme sözcüğünü kullanması çok ayıp, gerçekten ayıp. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanına yakışmaz" dedi.

47. Münih Güvenlik Konferansına katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın KKTC ile ilgili olarak yaptığı son açıklamaları değerlendirdi.


Türkiye'nin KKTC ile ilgili olarak bir bedel ödemiş ülke olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Onların hakları ve çıkarlarını savunmuş bir ülkeyiz. Türkiye için çok önemli bir ülke olduğunu biliyoruz. Uluslararası alanda onların haklarını savunuyoruz. Şimdi 'Siz konuşmayın, size yaptığımız yardımların karşılığı siz bize bir halt edeceksiniz, hatta hiçbir eylemde bile bulunmayacaksınız' demek, bunu söylemek Türkiye Cumhuriyeti Başbakanına yakışmaz. Bu doğru değildir. Bakalım Sayın Başbakanın bu sözlerini kim düzeltecek. Büyük bir ihtimalle Sayın Dışişleri Bakanının düzeltmesi gerekiyor. Nitekim Mısır konusunda yaptığı açıklamaları, kısmen düzeltmiş" diye konuştu.

MISIR AÇIKLAMASI DA YANLIŞTI

Başbakan Erdoğan'ın dış politikayla ilgili olarak yaptığı son açıklamalarının Türkiye'nin çıkarlarıyla bağdaşmadığını savunan Kılıçdaroğlu, "Bunlardan birisi Mısır hükümetini doğrudan hedef alıp onları eleştirmesi. İkincisi ise KKTC'deki yurttaşlara besleme sözcüğünü kullanması. Hüsnü Mübarek'in bizim dış politikamızda önemli yeri var. Suriye ile bir dönem çatışma noktasına gelmiştik ve o dönemde Hüsnü Mübarek'i davet ettik, o da Ankara'ya inip bazı görüşmeler yaptıktan sonra Suriye'ye gidip bizim taleplerimizi aktarmıştı" dedi.

MISIR'A BOL PARTİLİ REJİM GELSİN

Mısır'da doğal olarak demokrasinin gelmesini istediklerini kaydeden Kılıçdaroğlu, "Bol partili rejimin gelmesini isteriz. Saygın demokratik kurumların oluşmasını isteriz. Sayın Papandreu atlayıp Mısır'a gidecek. Gönül isterdi ki oraya giden ilk başbakan Sayın Erdoğan olsun. Oradaki halkın taleplerinin bir an önce yerine getirilmesini Başbakanımız talep etsin. Ama bunun medya aracılığıyla değil, oradaki yöneticileri eleştirerek değil, saygın bir devletin konumuna uygun bir pozisyonla Mısır'a iletilmesi lazım. Bu yapılmadı" şeklinde görüş belirtti.

DAVUTOĞLU İLE EL SIKIŞTILAR

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile de karşılaştıklarını ve el sıkıştıklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, sadece birbirlerine başarılar dilediklerini, herhangi bir görüşme yapmadıklarını kaydetti.

KILIÇDAROĞLU'NUN EN BEĞENDİĞİ KONUŞMA

Kılıçdaroğlu ayrıca, Münih Güvenlik Konferansının çok önemli bir konferans olduğuna işaret ederek, bugün özellikle İngiltere Başbakanı David Cameron'un İslamiyet ve radikal dincilik üzerine yaptığı konuşmayı çok beğendiğini söyledi.

Yorumlar 2 yorum