BIST 1.127
DOLAR 8,29
EURO 9,68
ALTIN 498,10
HABER /  ÇALIŞMA HAYATI

Kıdem tazminatı müjdesi! Artık herkes kıdem tazminatı alabilecek

Kıdem tazminatı sistemi sil baştan değişiyor. 2019’da tüm çalışanlar için yeni bir dönem başlayacak. Bireysel hesaba dayanan kıdem tazminatı sistemi oluşturulacak. Her çalışan tazminat alabilecek...

Abone ol

KIDEM tazminatı reformu, Cumhurbaşkanlığı 2019 Programı'na girdi. 2019'da sosyal tarafların mutabakatıyla bireysel hesaba dayanan bir kıdem tazminatı sistemi oluşturulacak. Yeni sisteme göre 1 gün çalışanın da, istifa edenin de tazminat hakkı olacak. 

1 GÜN ÇALIŞAN DA... Yeni sistemle her çalışan kıdem tazminatı alacak. 1 gün çalışanın da, istifa edenin de tazminat hakkı olacak. Programda, sosyal tarafların mutabakatıyla kıdem tazminat reformunun gerçekleştirileceği, tüm işçiler açısından erişilebilirliğin sağlanacağı, bireysel hesaba dayanan bir kıdem tazminatı sisteminin oluşturulacağı kaydedildi.

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?... Yeni sistemin şöyle işlemesi bekleniyor: Her işçi adına bir hesap açılacak, işveren her ay bu hesaba tazminat ödeneğini yatıracak. Biriken para yatırım araçlarında değerlendirilecek. Sistem şeffaf olacak. Çalışan birikimini takip edebilecek. İş yeri değiştirenin tazminat hesabı taşınacak, kayıp olmayacak. Biriken para belli bir süre çekilemeyecek. Bazı hallerde erken çekme olacak. Her yıla brüt 30 gün tazminat sistemi sürecek.

ÖNCEKİ HABERLER
Kara Kuvvetleri'nde FETÖ operasyonu! 21'i muvazzaf subay...
Meral Akşener'den sert tepki! Haddini aşma
Burak Törer kimdir içki kadehiyle araba sürdü olay çıktı!
Bingöl'de MİT ve jandarmadan ortak operasyon
Galatasaray'da önce kurban sonra kamp!
Sivasspor Maccabi Tel Aviv canlı maç yayını saat kaçta hangi kanalda?
Yorumlar 36 yorum