HABER /  DÜNYA

Kıbrıs'ta SBS'de gülümseten soru

KKTC'de ilkokul 4. ve 5. sınıflara yönelik bugün yapılan Seviye Belirleme Sınavı'nda ilginç bir soru soruldu.

KKTC'de ilkokul 4. ve 5. sınıflara yönelik bugün yapılan Seviye Belirleme Sınavı'nda (SBS), Kıbrıs'a özgü yemeklerinden biri olan ''şeftali kebabı''nın nasıl yapıldığının sorulması, ailelerce tebessümle karşılandı.

KKTC Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı;nın ilkokul 4. ve 5. sınıflara yönelik düzenlediği SBS sınavı, KKTC genelinde 35 okul binasında iki oturumda yapıldı. SBS sonuçları, Türk Maarif Koleji;ne girmek isteyen öğrenciler için yüzde 25 etkili olacak.

SBS'nin 5. sınıflara yönelik birinci oturumunda, 39. soruda, şeftali kebabının nasıl yapıldığı sorularak, öğrencilere dört tarif seçeneği sunuldu. Sınavdan çıkan öğrenciler, bu soruyu hemen velileri ile paylaşırken, veliler, soruyu tebessümle karşıladı. Bazı öğrenciler bu soruya nasıl yanıt verdikleri konusunda, ''hiç yemedim ki nereden bileyim'' derken, bazıları da, ''doğru'' seçeneği işaretlediklerini söyledi.

O soru ve seçenekleri şöyle:

''Kıbrıs kültür yemeklerinden biri olan şeftali kebabının yapılışını hangi seçenek doğru anlatmaktadır?

a) Kıyma, soğan, maydanoz ve pirinç karışımı temizlenmiş hayvan bağırsağına doldurulur. Daha sonra haşlanır ve kızartılır.

b) Koyun veya keçi kıyması soğan, maydanoz ve baharatla yoğrulup terp denilen hayvan iç yağına sarılır, köfte halinde hazırlanır ve kömürde pişirilir.

c) Buğday dövülür. Dövülmüş buğday haşlanmış tavuk etiyle birlikte pilav görünümünü alana kadar pişirilir. Daha sonra tahta kaşıkla dövülür.

d) Kıyma, pirinç ve çeşitli baharatlarla karıştırılır. Bu karışım asma yaprağına sarılır ve pişirilir.''

Sorunun doğru seçeneği (b) şıkkı. Bazı veliler, doğru seçenekte koyun ve keçi kıyması yazılı oluğunu görünce, ''Dana kıyma neden olmaz?'' diyerek kendi aralarında konuştu.

Böyle bir sorudan memnun olduklarını belirten bazı veliler ise, ''çocuklarımıza kültürümüzü daha iyi öğretmeliyiz'' görüşünü dile getirdi.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU'NUN AÇIKLAMASI

Bu arada, KKTC Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Nazım Çavuşoğlu, merkezi ölçme ve değerlendirme projesi kapsamında ilkokulların 4. ve 5. sınıflarına yönelik yapılan Seviye Belirleme Sınavı;nın kolejlere giriş sınavı olmadığını, sınavın amacının öğrencilerin durumunu görüp, eksikleri gidermek olduğunu söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, sınav merkezlerinin bazılarını dolaşarak, sınava giren öğrencilerle sohbet etti, öğretmenlerle görüştü. Müfredata uygun sorular hazırlandığını kaydeden Çavuşoğlu, öğrencilerin sınava mutlu girip çıktığını kaydetti.

Çavuşoğlu, sınava girenlerin hepsinin amacının koleje girmek olmadığını, sınavın ana amacının da kolej olmadığını vurgulayarak, çıkacak sonuçlardan çok kapsamlı değerlendirmeler yaparak, hangi okulda hangi konuda eksiklikler bulunduğunun saptanarak, hizmet içi eğitimlere ağırlık verileceğini anlattı. Çavuşoğlu, sınavın, öğrencilere ve okullara fırsat eşitliği sağlanması bakımından da önem taşıdığını kaydetti.

SBS'nin ikinci aşaması 27 Mayıs Cuma günü, kolejlere giriş sınavı ise 11 Haziran Cumartesi günü yapılacak.

Kolejlere girişte SBS sınavlarının yüzde 25'er ağırlığı olacak.

SBS'ye, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) karşı çıkıyor.

Yorumlar