YAZARLAR

Kendini yiyen çocuklar

çocuğunda sorun varsa önce kendine sonra bize gel

Evet doğru okudunuz kendini yiyen çocuklar

Genelde 5 li yaşlarda başlayan ve önce tırnaklardan başlayıp,sonra tırnak öncesi ya da sonrası parmak ucundaki eti kemirençocuklar.

Bir türlü uzamayan uzamasına izin verilmeyen tırnaklar, öylezamanlar olur ki parmak ucu kanayanlar, sebep çocuk kendiniyiyor.

Önce, her zaman olduğu gibi anne farkına varır, çocuğunkesilecek tırnağı yok, büyümesi gereken tırnaktan eser yok, elindekalır makas, işte o zaman anlar çocuğu tırnaklarını kemiriyor,

Asla kondurmaz çocuğuna sözüm ona ilgilidir, gidiyorsa yuvaöğretmeninden bilgi alır, ona sorar, sınıfta yiyor mu kendini,acaba dersler zorluyor mu, öğretmeni çok kızıyor mu…

Hatta okul yarmadı mı? Yoksa ona, ayrı gelmek zor mu olduevinden annesinden, yada evde kalan kardeş üzüyor mudur onu..

Aslında teşhis konmuştur, küçük bedene ve ruha zor gelen birşeyler var aslında.

Aile meclisi toplanır, ne oluyor, daha bu yaşta bu çocuk neyaşıyor ki kıtır kıtır yiyor kendini, bir sebebi olmalı, yoksabizim çocukta bir sorun mu var, çözemediği?

Doğal olan bir yardım almalı onun adına, gidilmeli psikoloğa,elinde sihirli değnek var nasıl olsa, annenin paniği babayı dagetirir yola ve en iyisini aramaya başlarlar, öyle uzatanındandeğil kısa sürede sonuca ulaşanı olsun, kıvrandırmasın, söylesin vebiz çocuğa ayar yapalım, neyse sorunu çözelim, çünkü o bizimhayatımız ve biz ondan başka hiçbir şey düşünemiyoruz.

Tabi ki yalan……

Oysa ki bu yaşta çocuğa terapi olmaz, olsa olsa haber verirolandan bitenden, çocuk ruhuyla, saf ve temiz duygularla açarkalbini ve çıkar ortaya bir dram

Anne yalnızdır evde ve hep şikâyetçidir hayata, evlidir ama evdeyoktur koca, işi vardır toplantısı en büyük moda, eşi bekler çocuğubekler, gökyüzü karanlık bir boya, gelmez, yelkovan gelir babagelmez, kapının zili telefonun sesi çıkmaz, neden?

Yalnız geçen akşamların, anne yok baba yok, aslında ikisi deyok, belki evdeler ama çocuk yalnız. Ev ev değil savaşalanında,

Ses var, anadan babadan haber yok, savaşan, bağıran hakaret edensözler evin duvarlarında gezinirken, sığınak korku tüneli gibidir,asmalar var kesmeler var, çekip gitmeler var. Devamlı ezilenaşağılanan kadın, en güçlü gördüğü liman babanın dalgalarındaezilirken, çocuk kime sığınacak...

Buraya kadar çok sert ve acımasız sözler sarf ettiğiminfarkındayım, belki de ne kadar ön yargılı ve suçlayıcı tavrımdanrahatsızda olmuş ola bilirsiniz. Tabi ki her şeyin bir sebebivardır, bazen mutlu giden sorunsuz evlilik ürünlerin de de aynısonuç çıkabilir, ancak ben bir psikoloğum ve gerçekten üzülüyorum,Elinden tutup getirilen çocuklara.

Uzun uzun anlatılır, çocuğu bildiğin doğarken psikopat ilanedenlere de rastladım, çok söylemişler yeme kendini, yediğin hertırnak senin içine aldığın mikrop demişler.

Sonuç hala yiyor kendini, sigarasını her yaktığında daha hızlıöleceğini bilen biri gibi

Aslında aile bilinçli doğru gitmeyen bir şeylerin farkında,bahane aslında çocuk, bazen tırnak bazen Parmak, ancakhepsinde yenen bir şeyler var.

Aslında yenen başka bir şey, çocuk tırnağını yemiş ne yazar,evin içinde birileri beyin yiyor, çocuk sadece parmağıyla işaretediyor.

Diyor ki siz birbirinizi yemeyin, siz yeter ki iyi olun, benkendimi yerim

Sorun sadece tırnak, ya da parmak eti yemekse bizde çözüm kolay,ver aileye eczanelerde satılan tırnak yiyenler için acı birsolüsyon, çocuk tırnağına dadandığında cezalansın, aldığı acıhissiyle parmağına uzanmasın.

Tırnağını bir daha kemirmeyeceği kesindir, ancak yeni bir hedefçok yakınında. Uykuda dişlerini yemesi en kolay, bu giderdegider….

Çocuğu terapiye getirenler keşke aynada bir kendilerine bakabilseler, aynadaki yansımanın kendileri olduğunu bir bilebilseler,çocuğun dünyaya gelirken boş bir sayfa olarak geldiğini neyazarlarsa onu okuyacaklarını, rüzgâr ekince fırtına biçtiklerinibir bilseler.

Evde bir sorun varsa çocuk adına bunun sorumlusunun aslındayüzde doksan ana baba olduğunu bir bilseler

Keşke biz de işsiz kalsak….

Yorumlar