BIST 1.966
DOLAR 13,61
EURO 15,25
ALTIN 791,90
HABER /  GÜNCEL

Kayıp 5 genç için Kumburgaz çağrısı!

Kumburgaz'da kaybolan 5 genç için MAG- AME Türkiye Koornidatörü Hüseyin Karadayı, sahilde oturanlar için önemli bir çağrı yaptı.

Abone ol
Kumburgaz, Kamiloba sahilinde geçtiğimizi pazar günü öğle saatlerinde kiraladıkları deniz bisikletiyle denize açılan 5 gençten halen haber alınamadı. Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Ekibi (MAG-AME) Türkiye Koordinatörü Hüseyin Karadayı, sahil boyunda yaşayan insanların gözlerinin sürekli olarak kıyıda olmasını istedi.
 
Bugün sabah saatlerinden itibaren daha geniş bir alanda arama çalışması yaptıkları ve gelen ihbarlara yoğunlaştıklarını belirten Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Ekibi (MAG-AME) Türkiye Koordinatörü Hüseyin Karadayı, "Sabah saatlerinde çalışmaya başladık. Silivri ve Marmara Ereğlisi taraflarında tarama yaptık. Çeşitli ihbarlar geldi ve bu ihbarları değerlendirdik. İhbar edilen yerlerdeki cisimler doğru fakat bu beklediğimiz ve istediğimiz cisimler değil. İhbar edenlere teşekkür ediyorum yaptıkları doğrudur ama bazen ihbar ederken dikkatli olmaları gerekiyor. Bazen boşuna zaman harcıyoruz. Gittiğimiz ihbarlardan bir tanesine 4 defa gitmek zorunda kaldık. Buraya gelirken de aldığımız ihbarla ilgili cisimleri aldık. 1 tane deniz yatağı bulduk yüzeyde bol miktarda var. Bu cisimler uzaktan söylenen cisimlere benziyor. Fakat yinede değerlendirmek zorundayız. Fırtına çıktığında içeriye sürüklenen cisimler şimdi karaya vurmaya başladılar. Bu da iyi bir gelişme olabilir. Denizin içerisindeki akıntı karaya sürüklediği anlamına da gelebilir. Denizde ise bir kutu bulduk ve bunu fotoğrafladık" dedi.
 
"SAHİLDEKİ İNSANLARIN GÖZLERİ KIYIDA OLMALI"
 
Vatandaşlardan sürekli ihbarlar geldiğini ve bu ihbarlar olduğuna değinen Karadayı, “Sahil boyunda yaşayan insanlar çok ilgililer. Orada yaşayanların gözlerinin sürekli olarak kıyıda olması çağrısını yapıyorum. Sahil kenarında olan insanlar sürekli olarak gördükleri her şeyi bildirirlerse en ufak bir bulguyu bile değerlendireceğiz" diye konuştu. 
 
BARBAROS HAYRETTİN PAŞA GEMİSİ YOLDA
 
Genç Denizciler Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Umur Zamanoğlu ise arama ve kurtarma çalışmaları hakkında teknik olarak uygulamalı bilgi verdi. Zamanoğlu, Marmara Denizi'nin en derin noktalarından birisi olan bir noktada yoğunlaştıklarını belirterek, “Marmara Denizi'nin en derin noktalarından birisinin yakınlarında bulunuyoruz. Herhangi bir batık buluntusu bulmak ümidiyle bu bölgede çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Özellikle bu bölgede çalışma yapmak üzere Barbaros Hayrettin Paşa isimli petrol arama ve tarama gemisi bulunduğu bölgede çok derin mevki ve sularda derin taramalar yapabilir. Bu gemi aynı zamanda denizin fotokopisini çekebilecek kadar ince bir çalışma gerçekleştirebilir" dedi.
 
EKİPLER GELEN İHBARLARI BİZE YÖNLENDİRİYOR
 
Havadan yapılan incelemede denizde görülen her türlü madde için kendilerinin bilgilendirildiğine değinen Zamanoğlu, “Su üzerinde en ufak bir bulguyu ister kuzey ister güney kıyı şeridi olsun, ister batı ister doğu şeritleri olsun, sahil güvenlik ekipleri, İBB'ye bağlı itfaiye helikopteri ve polis ekipleri bizlere bildirilmektedir. Bir denizin yatağının suda bin metre altına batmış olması durumunda bile bunu görebiliyor. Helikopter bunu bize bildiriyor bizde bunları topluyoruz. Toplamamızın nedeni de karışıklılık olmaması ve bir sonraki ekibin aynı yere giderek zaman kaybetmemesidir" diye konuştu. 
 
İMRALI AÇIKLARINDA DENİZ BİSİKLETİ GÖRÜLDÜ İDDİASI TAHTA ÇIKTI
 
İmralı Adası yakınlarında deniz bisikleti görüldü ihbarı aldıklarını vurgulayan Zamanoğlu, “En son olarak İmralı Adası açıklarında deniz bisikleti göründü ihbarı aldık. Bunun üzerine sahil güvenlik helikopteri bölgede sorti attı. Sahil Güvelik, İmralı bölgesindeki “Kaan" adlı hücum botu bize bildirilen ihbardaki nesnenin bir tahta parçası olduğunu bildirdi. Özellikle çalışmalarda AFAD, itfaiye, polis, sahil güvenlik, donanma ve bugün Barbaros Hayrettin Paşa isimli gemiyle geleceği söylenen 3 adet petrol arama ve tarama gemisi de gelmek üzere yoldalar" şeklinde konuştu.
ÖNCEKİ HABERLER
Neslişah kına gecesi fotoğrafı paylaştı
Neslişah kına gecesi fotoğrafı paylaştı
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
14 saat sonra korkunç son
14 saat sonra korkunç son
Ciğerlerimiz yandı !
Ciğerlerimiz yandı !
Molotoflarla kundaklandı !
Molotoflarla kundaklandı !
İstanbul’a geldi
İstanbul’a geldi
Toplantının başkanlığını son kez yapacak
Toplantının başkanlığını son kez yapacak
’’Alman çift’’ cinayetinde flaş gelişme
’’Alman çift’’ cinayetinde flaş gelişme
A Milliler mağlup oldu
A Milliler mağlup oldu
’’U’’ dönüşü sırasında feci ölüm: 1 ölü, 1 ağır yaralı
’’U’’ dönüşü sırasında feci ölüm: 1 ölü, 1 ağır yaralı