YAZARLAR

Karşılama Ağırlama Uğurlama

Ağırlamak bir sanattır... servis dolu getirmek, boş götürmek değildir. Turizm endüstrisi ve hizmet sektörünün servisteki garsonları... Alper Tekbaş hizmet sektörünü değerlendirdi.

Merhabalar,

Karşılama, uğurlama, ağırlama diye devam eden bir yolculuğadair…

Ağırlamak bir sanattır, servis almasını bilmeyen iyi bir servissunamaz.

Konu başlıklarıyla başladığım bu yazı ülkemizdeki hizmet sektörüve çalışanlarına genel bir bakış… hizmet endüstrisi çok yönlü,dinamik, üretken, sürekli büyüme gösteren bir sektör. En önemliözelliği ise insan faktörü.

                     

Seyahat kültürünün içerisine giren turizmin bir çok farklıkategorisinde hizmet veren işletmeler, arz talep dengeleri, hizmetalmak ve hizmet vermek arasında yaşanılanlar…

Havayolu, karayolu, denizyolu, demiryolu, taşımacılığı, dinlenmetesisleri, eğlence mekanları, sinemalar, yeme içme, restoran, cafe,bar, oteller diye devam eden sayısız işletme ve onlarınçalışanları. Özellikle sizlerle bu yazıyla paylaşmak istediğim,üzerine vurgu yapmak istediğim konu bir işletmede çalışan serviselemanları .

                                     

Garson Son Nokta

Keyif almak, dinlenmek, eğlenmek, konaklamak, yeme içmehizmetleri almak için, iş görüşmeleri, ve davetler için buluşmanoktaları, tercih edilen mekanlar, istenilen servis, verilen hizmetsonucunda misafir yada müşteri memnuniyeti yada memnuniyetsizliğitekrar tercih edilmek yada edilmemek, bir sefer yada çok seferövgü, sövgü yada tavsiye ve işletmelerin var oluş, kabul görüş,büyüme ve zincirleşerek markasını kabul ettirme, tercih edilmesinisağlama ve farkındalığını yaşatma serüveni. Peki bu serüveninönemli aktörleri, oyuncuları kimler? Ülkemizde hizmet sektörü.Serviste ne kadar başarılı ve bu sektörde çalışanlar ne kadaryeterli, mutlu ve mesleğine, yarınlarına dört elle sarılarak,hakkettiğini alarak ve mesleğini layıkıyla icra ediyor. Sorular cevaplar, yorumlar, eklentiler uzayıp gidiyor. Oldukçakapsamlı, enine boyuna tartışılacak, konuşuldukça, paylaşılacak.Çok önemli bir konu.

Hizmet sektöründe faaliyet gösteren bir işletme hakkında iyi yada kötü yönde fikir sahibi olmamızı sağlayan bizlere servis verenbu insanlardır.

                            

Garson deyip geçmeyin

Bir işletmeyi rezil de yapacak vezirde yapacak, yapılan oncayatırımı ve yatırımcıyı yüceltecekte küçültecekte servisteçalışanlarıdır. Garson olmak hiç de görülüğü gibi kolay değildir veherkes garson olamaz. Yoldan geçeni çevirip işe alan,özensizce garson var mı var zihniyetinde olan bir çok işletmehazin son yaşamıştır ve yaşamaya da devam edecektir.  

   

Bugün birçok yatırımcıyla, turizm endüstrisinde çalışanyönetimlerle hizmet sektörüne dair konuştuğumuzda, paylaştığımızdaortak nokta şu ki kaliteli servis elemanı bulamıyoruz, bulduğumuzşu yada bu şeklide gidiyor. Bizim bölgemiz sezonluk kaliteli adamgelmiyor söylemleri çoğunlukta.

                  

Peki Ne Olacak?

Her biri altın değerinde bu insanları uzaydan mı getireceğiz. Nereden gelecekler yada işletmeler  ellerindeki kalifiyegerçek servis elemanlarını kaçırmamak için neler yapacaklar. Yoksa elimizde bu gidişle garson mu kalmayacak. Hizmetsektöründe nereye gidiyoruz? Hangi yöntemlerle yolalacağız? Farklı boyutlarda farklı kategorilere işleyişyapısına sahip çok kapsamlı, gelişime çok açık bir sektör. İnsankaynağı ise olmazsa olmazı.

                   

Uygulama noktasında, teoride , prosedürlerde, işletme talimatnamelerinde eğitimlerde  yazılı olarak öğretilen, gösterilenuygulanması istenilen hizmet olgusuyla pratikte yaşanılanlarınanlık reaksiyonlarla ve isteklerle yazıldığı gibi uygulanamadığıenstantanelerin de sıkça yaşanıldığı servis zamanları…

                     

İster bir otelde konaklama yaptığınız süre içerisinde,isterseniz de restoran, cafe, bar, pastane, eğlence mekanındaoturduğunuzda keyifli bir zaman geçirmek istediğinizde almışolduğunuz servis sizi memnun edebilirde etmeye bilirde.

                                     

İşte tam bu noktada garson arkadaşlarımız çok kritik bir şekildegerek işletmesi için gerekse sizler için çok önemli ve değerli birişi yapan insan olarak karşınıza çakar. Barmenin özenle hazırladığıbir içecekten tutunda mutfaktan en güzel şekilde çıkan yemeğin aynıdeğerde aynı güzellikte size sunulması yada sunulamaması bir çuvalinciri mahvetmek bir emeği hoyratça harcanması son kullanıcı olanmüşterinin memnuniyetsizliği ve bir daha o işletmeyi tercihetmemesi ve tavsiye etmemesi...

                     

Sonuç olarak bir işletme ve tüketici arasında maddi ve maneviolarak çok önemli bir köprü olan garsonlar ne kadar değerliolduklarının farkındalığıyla kendilerini geliştirerek mükemmelservisler yaparak işlerine sahip çıkmalıdır, onlara güvenenlerimahcup etmemelidir, yatırımcı, yönetici ve müşteride  onlarahak ettiği değeri vermelidir.  

              

Unutmamalıyız ki hizmet sevgiyle büyür, saygıylagüzelleşir.

Bu arada son dönemlerde zincirleşme süreci yaşayan, bir çokşubesi açılan işletme sahipleri lütfen bu büyümenin içerisinidolduracak kalifiye personel istihdamını da iyi dengeleyerek yapmakkonusunda kararlı olun yoksa eski günlerinizi ararsınız. size gelentercih eden müşterinizi kaybeder , yeni açılan şubelerinizdemarkanızı doğru ifade edemezsiniz. Sonuç hüsran olur. Ah vah keşkefayda etmez. Oldukça kapsamlı  bu konuyu genel hatlarıylasizlerle paylaşmak istedim. Hizmet sektörünün ortak diliçalışanlarının güzel yarınlara kavuşması dileğimle.

Tatil tadında kalın.

Yorumlar