BIST 1.331
DOLAR 7,81
EURO 9,48
ALTIN 461,23
HABER /  EKONOMİ

KARDEMİRde yüzde 17 zam!

Karabük Demir ve Çelik Fabrikalarında sürdürülen toplu iş sözleşmelerinde anlaşma sağlandı. Yıllık yüzde 17 zam ve bayram harçlığı hakkı alındı.

Abone ol

Karabük Demir ve Çelik Fabrikalarında (KARDEMİR), Çelik-İş Sendikasınca 3 bin 500 işçi adına sürdürülen toplu iş sözleşmesinde anlaşmaya varıldı.

Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Hikmet Ferudun Tankut, ''Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) yöneticileri ile kıran kırana süren mücadele sonucu anlaşma sağladık'' dedi.

Tankut, düzenlendiği basın toplantısında, fabrika ve bağlı şirketlerdeki 3 bin 500 işçiyi ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde iş veren kanadıyla anlaştıklarını, 1 Ocak 2009'dan geçerli olacak sözleşmenin 2 yılı kapsadığını söyledi.

Sözleşmenin masa başında bağıtlanmasından mutluluk duyduğunu anlatan Tankut, şöyle konuştu:

''KARDEMİR yöneticileri ile kıran kırana süren mücadele sonucu anlaşma sağladık. Toplu iş sözleşmesi sonrası işçi ücretlerinde ilk altı ay yüzde 9,58, ikinci altı ay yüzde 2, üçüncü altı ay yüzde 2 ve dördüncü altı ay yüzde 3 artış sağladık. İşçilerimize yılda 2 ton kok kömürü verilmeye devam edilecek. Kurban Bayramı harçlığı da 453 TL olarak belirlendi. Ayrıca, 2010'da tüm sosyal haklarda yüzde 5'lik bir artış sağlanacak.''

EKONOMİK KRİZ-

Tankut, dünyanın çok büyük bir kriz süreci yaşadığını, Türkiye'nin de bunu net olarak hissettiğini belirterek, şöyle dedi:

''Dünyada yaşanan krizden en çok etkilenen sektör metal iş kolu oldu. Demir çelik sektörü de çok ciddi yara aldı. KARDEMİR yine de bu krizin içerisinde üretimini satabilir noktadadır. Fabrikanın ocak, şubat ve mart aylarını, ekonomik olarak her ne kadar üretimini durdurmamışsa da zararla kapatacağını tahmin ediyoruz. Bundan sonraki sürecin neler getireceğini ve nasıl bir süreç yaşayacağımızı da kestirmek çok zor. Ama birlik ve beraberlikle, dayanışma ruhu ile biz bu süreci en iyi şekilde aşacağımıza inanıyoruz.''

ÖNCEKİ HABERLER
Merak edilen yanıt geldi
Fakirle zengin arasına duvar örülüyor
Benzin istasyonunda tutuştu! VİDEO
Hem kaybetti hem bıçaklandı
Berdel evliliği intihar getirdi
Yarın marketler saat kaça açık ne zaman kapanıyor?
Yorumlar 1 yorum