BIST 1.542
DOLAR 7,41
EURO 9,02
ALTIN 441,83
HABER /  SAĞLIK

Kansere karşı yeni ve kesin bir tedavi geliştiriliyor

İskoç bilim insanları kanser hücrelerini tamamını öldüremeyen klasik tedavi yöntemlerine karşı tümörü tamamen gerileten bir tedavi yöntemi geliştiriyor.

Abone ol

İskoç bilim insanları kanser hücrelerini tamamını öldüremeyen klasik tedavi yöntemlerine karşı tümörü tamamen gerileten bir tedavi yöntemi geliştiriyor.

Glasgow Üniversitesi’nde geliştirilen ve CICD (Kaspaz Bağımsız Hücre Ölümü) adı verilen yeni yöntemin tümörleri tamamen ortadan kaldırabileceği ve hastalığın tekrarlamasını önleyebileceği belirtiliyor.

Kemoterapi, radyoterapi ve immunoterapi gibi mevcut tedaviler, apoptosis olarak bilinen bir yönteme dayanıyor. Bu yöntemde, kaspaz adı verilen proteinler aktive edilerek kanser hücreleri öldürülüyor. Ancak bu tedaviler yan etki riski içerdiği gibi, genellikle kanser hücrelerinin tamamını öldüremiyor ve bunun sonucu olarak hastalık tekrarlayabiliyor.

‘ÇOK DAHA ETKİLİ OLABİLİR’

Araştırmaya başkanlık eden Dr. Stephen Tait, “Tümörü tamamen gerileten bu yöntem, kanser tedavisinde çok daha etkili olabilir. Gerçekte, tedavide tüm tümör hücrelerini öldürmek gerekmiyor. Çünkü, kalan tümörü tamamen temizleyen ve dolayısıyla kanseri ortadan kaldıran bir bağışıklık tepkisi ortaya çıkardık” dedi.

Uzmanlara göre apoptosisin aksine CICD yöntemiyle kanser hücreleri ölürken, bağışıklık sistemi imflamatuvar proteinlerle uyarılıyor. Bunun sonucunda, kalan tümör hücreleri de ölüyor. Araştırmada, laboratuvarda geliştirilen kalın bağırsak hücreleri kullanıldı. Ancak yöntemin diğer kanser türlerinde de kullanılabileceği belirtiliyor. 

ÖNCEKİ HABERLER
Çalgı Çengi ekibi hayranlarıyla buluştu
Amazon'dan yeni Fire HD 10 tablet
Kadınlarda kanser taraması hayat kurtarıyor
Fas gün sayıyor yasa dışı göçle mücadelede önemli adım
İran'ın Horasan bölgesinde Türk izleri
Rumlar geri vites yaptı! 'Hemen başlamaya hazırız'
TEOG taslağı Bakanlar Kurulu'na sunulacak
52 terörist etkisiz hale getirildi
Meydan savaşı gibi kavga: 3'ü ağır, 10 yaralı!
Dünya bu açıklamayı bekliyordu: ABD kararını verdi!
Yorumlar