Kanser oluşumuna neden olan bu önemli faktörlerden uzak durun!

Onkoloji Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Serdar Yol, kanserin önlenebileceğini söyleyerek kanser oluşumunda rol oynayan en önemli faktörleri açıkladı.

Kanserin, bir organ veya dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünüp çoğalmasıyla beliren kötü urlara dendiğini söyleyen Serdar Yol, "Çok çeşitli kanser tipleri olmasına rağmen, hepsi anormal hücrelerin kontrol dışı çoğalması ile başlar" şeklinde konuştu.

Vücudumuzda sağlıklı hücrelerin bölünebilme yeteneğine sahip olduğunu söyleyen Yol, kas ve sinir hücrelerinde bu özelliğin bulunmadığını belirtti. Ölen hücrelerin yenilenmesi ve yaralanan dokuların onarılması amacıyla bu yeteneklerini kullandığından bahseden yol, konuşmasına şu şekilde devam etti: 

"Yaşamın ilk yıllarında hücreler daha hızlı bölünürken, erişkin yaşlarda bu hız yavaşlar. Fakat hücrelerin bu yetenekleri sınırlıdır, sonsuz bölünemezler. Her hücrenin hayatı boyunca belli bir bölünebilme sayısı vardır. Sağlıklı bir ne kadar bölüneceğini bilir ve gerektiğinde ölmesini de bilir. Buna apoptosis yani hücrenin programlı ölümü denir."

"Bilincini kaybetmiş kanser hücreleri, kontrolsüz bölünmeye başlar ve çoğalırlar. Fazla hücrelerin kütleleri bir büyüklük veya tümör oluştururlar. Kanser hücreleri birikerek tümörleri oluştururlar. Tümörler iyi huylu veya kötü huylu olabilirler. İyi huylu tümörler kanser değildir. Bunlar sıklıkla alınırlar ve çoğu zaman tekrarlamazlar."