BIST 1.524
DOLAR 7,46
EURO 9,00
ALTIN 437,29
HABER /  DÜNYA

Kanınız donacak! Esed cezaevlerinde tecavüz edilen kadınlar anlattı...

Esed rejiminin cezaevlerinde gündüz işkence görüp gece tecavüze uğrayan kadınların anlattıkları kan dondurdu... Esed hapishanelerinde en az 864 kadına ve 18 yaş altındaki en az 432 kız çocuğuna yönelik 7 bin 699 tecavüz yaşandı...

Abone ol

Suriye'de Beşşar Esed rejiminin cezaevlerinde yasa dışı olarak tutulan, işkence gören ve tecavüze uğrayan kadınlar yaşadıklarını ve gördüklerini anlattı... Suriye İnsan Hakları Ağı'nın (SNHR) kayıt altına alınan tutuklamalardan derlediği bilgilere göre, çatışan taraflara ait gözaltı merkezlerinde en az 8 bin 633 kadın tutuluyor. Bunlardan en az 7 bin 9'u Esed rejimine ait cezaevlerinde yargılanmaksızın alıkonuluyor.

SNHR verileri, rejim güçlerinin gözaltı merkezlerindeki en az 864 kadına ve 18 yaş altındaki en az 432 kız çocuğuna yönelik 7 bin 699 tecavüz vakasına karıştığını bildiriyor. Ancak gerçekte tutuklu ve tecavüz edilen kadın sayısının, bu rakamların çok üzerinde olduğu biliniyor.

 HAMALI MERYEM: 
 SABAH İŞKENCE GECE TECAVÜZ EDİLDİ 

Rejim hapishanelerinde tecavüze uğrayan ve rejimin birçok zulmüne maruz kalan 24 yaşındaki Hamalı Meryem ise 4 çocuk annesi. "Şebbihalar benim başörtümü ve üzerimi açarak tüm mahallenin önünde yerlerde sürüklemeye başladılar" diyerek gözaltına alınma anını anlatan Meryem'in diğer ifadeleri kan dondurdu:

- Beni bir erkek asker soyarak aradı. İçim yandı.

- Sorgu odası tek yataktan ibaret bir yer. İşkencenin sınırı yok. Saat gece 12'den sonra ne olurdu bir bilseniz. Komutan Süleyman, en güzel kızları seçip odasına getirtirdi. Ofisinde iki oda vardı. Arka oda tecavüz odasıydı. 'Allah için yapma' derdim. 'Allah yoktur' derdi. 'Peygamber için' derdim. 'O izinde' derdi. 'Kim daha tatlı? Özgür Suriye Ordusundakiler mi, biz mi?' diye iğrenç sorular sorardı.

- Tecavüze uğrayan bir kız hamile kaldı. Hamileyken de tecavüze uğruyordu. 6. ayında doğum yaptı. Çocuğunu önünde kurşun sıkarak öldürdüler. O kız aklını oynattı. Şimdi ailesi onu iple bağlıyor.

- Başka bir arkadaşım 3. sınıf tıp fakültesi öğrencisiydi. Bekardı. Ona da tecavüz edildi. Sefire bölgesinden Ahmet diye bir genç vardı, bizim yakarışlarımızı duydukça ağlardı. Her gün sabah işkence. Akşam tecavüz. Kimse bize duyarlı olmadı. Sesimiz duymadı. Ne yaptık? Yaralılara yardım ettik. Muhasara altında olan ailelere gıda gönderdik...

- Sesimiz duyurmak için sadece Recep Tayyip Erdoğan babama sesleniyorum. Herkese sesimizi ulaştırdık ABD'ye, insan hakları örgütlerine, ama nafile kimse duymadı. Erdoğan tutukluk sürecinden sonra serbest bırakılan kadınlara yardım eli uzatsın.

 SEYHA EL BARUDAYİ 
 SERUM TAKILI SÜRÜKLENEN CESETLER GÖRDÜM 

Rejim hapishanelerinde işkence gören Hamalı iki çocuk annesi Sayha El Barudayi yaşadıklarını şöyle anlattı...

- Bana her vurduklarında yere düşüyordum ancak kaldırıp tekrar vuruyorlardı. Bütün bunların ardından askeri birimde tekrar sorgulandım. Akabinde ellerimi arkadan kelepçeleyip gözlerimi bağladıktan sonra beni bir hücreye attılar. 48 saat sonra kapıyı açıp bir dilim ekmekle 3 tane zeytin attılar.

- Suçlamaları kabul etmeyince tabanı su dolu bir odaya götürülüp ellerim arkadan kelepçeli şekilde asıldım. Bana çeşitli fiziki işkenceler yaptılar. Bayılınca askıdan indirip yerdeki suya elektrik vererek tekrar ayıltıyorlardı.

- 66 kişi Humus merkez hapishanesine sevk edildik. Bizi uyuşturucu, tecavüz ve cinayet suçlarından yargılanan kişiler ile aynı koğuşa koydular. 

- Humus'tan sonra Banon cezaevine sevk edildim. Burada da işkence gören insanlara şahit oldum. Açlıktan kemikleri çıkmış, dövülmekten yaşlanmış, hareket eden cesetler gibiydiler.

- Sorgu koridorlarını temizlemekten sorumlu Yediler (Es Sebaat) isimli rejim güçlerinin ceset taşıdığına şahit oldum. Yediler'in bezler içinde ölüleri taşıdıklarını gördük. Serum takılı eli bezden dışarı çıkmış şekilde sürüklenen cesetler gördük. Sanki zaman durdu o anda.

 UM MUHAMMED: 
 9. SINIFTAKİ KIZA HERKESİN ÖNÜNDE 6 KİŞİ TECAVÜZ ETTİ: 

3 kez sorgulandıktan sonra 7 kadın tutuklu ile aynı odaya konduğunu ve bu sırada başörtüsünün zorla çıkartıldığını ifade eden Um Muhammed, "İçerideki herkesin maruz kaldığı işkenceler yüzlerinden okunuyordu. 9. sınıfta bir kız çocuğu vardı. Ona odadaki herkesin gözü önünde 6 kişi tecavüz etti. Çocuk çok dindar bir aileye mensuptu. Daha sonra onu başka bir yere götürdüler ama geri dönmedi. Eğer hayatta olsa dönerdi." diye konuştu.

- Başörtüsünün çıkarılmasına itiraz ettiğini belirten Um Muhammed, "Bu nedenle ilk etapta işkence gördüm. Herkesin gözü önünde tecavüze maruz kaldım. 55 yaşındaki bir kadına dahi tecavüz edildi." dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Mete Yarar'dan çarpıcı açıklama! Biz Afrin'e girmedik
ABD ile yeni kriz çıkartacak bomba iddia
Yunanistan o teröristi de vermiyor!
Ceyda Sabah kimdir Çoşkun Sabah'ın karısı ihanet aşkı bitirdi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan özeleştiri: Tezgaha geldik
Çoşkun Sabah kimdir aslen nereli evlilikleri kaç çocuğu var?
Tarihi anlaşma! 'Kırmızı hat' kuruluyor...
e devlet miras sorgulama Mirasçılık Belgesi alma ekranı
Muğla'da korkunç olay 3 ölü 1 yaralı var
8 Mart Kadınlar günü mesajları ne yazılır güzel sözler
Yorumlar 17 yorum