HABER / GÜNCEL

Kandil operasyonunu bakın hangi komutan yönetecek?

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü yazısında Kandil'e olası askeri harekata ilişkin ayrıntılar aktardı. Selvi'ye göre operasyonu Muharrem İnce'nin 'apoletlerini sökeceğim' dediği korgeneral İsmail Metin Temel yönetecek.

Kandil'e operasyon an meselesi. Hükümetten ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bu yönde sinyaller geliyor. Terör örgütü PKK'nın merkezi konumundaki üsse operasyon nasıl olacak? Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, merak edilen konuya ilişkin yazı kaleme aldı.

Türkiye içindeki mini Kandillere etkili operasyonlar yapıldığını hatırlatan yazar, PKK’nın bu yıl içeriye EYP ve mayın sokamadığını yazdı.  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun organizasyonuyla Bestler-Dereler bölgesinin silahlı İHA’larla kontrol altına alındığını ve terörist geçişlerinin engellendiğini kaydeden Selvi, Kandil'e olası askeri operasyona ilişkin şu ifadelere yer verdi:

HAREKÂT NASIL OLACAK?

Muharrem İnce: O generalin apoletlerini sökeceğim

"Biz Kandil operasyonu yapılacak mı diye tartışıyoruz ama güvenlik birimlerine göre Kandil operasyonu zaten başladı. Mart ayından itibaren içeriye 25-30 kilometre girildi. 11 üs bölgesi kuruldu, PKK’nın 16 kamp ve ikmal noktası imha edildi. Irak’ın içlerinde ise Kandil ile Suriye arasındaki irtibatı koparmak için çevreleme harekâtı sürüyor.

Kandil ile PYD-YPG arasındaki bağı koparma adına PKK’nın Sincar’dan çıkarılması önemli bir adımdı. Kısmen gerçekleşti. Sincar’da, ABD’nin geçici bir üs kurduğu söyleniyor. 

Kandil konusunda, Irak-İran ve ABD ile temasların sürdüğü ve büyük bir askeri harekât planının olduğu söyleniyor. Kandil bir ucu İran’a uzanan büyük bir alan. PKK’nın 8-10 kampı var. Kandil’i almak kadar orayı elde tutmak da önemli olacak.

Günlerce sürecek bombardıman ile Kandil’deki kampların, mühimmat depolarının imha edilmesi planlanıyor. Kandil yumuşatıldıktan sonra hava destekli kara harekâtının başlayacağı söyleniyor.

TSK, Kandil operasyonuna sıfır hata ile hazırlanıyor. Örgüte sadece askeri değil, psikolojik olarak büyük bir darbe vurulmuş olacak. Böylece Kandil’e Türk bayrağının dikilmesi PKK ile mücadelede bir dönüm noktası olacak.

Bu arada Muharrem İnce’ye üzüleceği bir haberim olacak. Kandil operasyonunu apoletlerini sökeceğini açıkladığı İsmail Metin Temel Paşa yönetecek."

Abdulkadir Selvi'nin yazısının tamamı

Yorumlar58 yorum