BIST 1.524
DOLAR 7,46
EURO 9,01
ALTIN 437,81
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Jüpiter'deki büyük sır için 'Juno' havalandı

NASA'nın uzay aracı Juno, Jüpiter'de yüzyıllardır sürdüğü belirtilen fırtına 'Büyük Kırmızı Leke'nin sırrını çözmek için gezegene yakın uçuş gerçekleştirdi.

Abone ol

NASA'nın uzay aracı Juno, Jüpiter'de yüzyıllardır sürdüğü belirtilen fırtına 'Büyük Kırmızı Leke'nin sırrını çözmek için gezegene yakın uçuş gerçekleştirdi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) uzay aracı Juno, Jüpiter'de yüzyıllardır devam ettiği belirtilen antisiklonik fırtına 'Büyük Kırmızı Leke'nin sırrını çözmek amacıyla gezegene yakın uçuş gerçekleştirdi. 

Juno, Jüpiter'in kutup yörüngesinde bir yıl önce başladığı keşif faaliyetine devam ediyor.

Voyager ve Galileo uzay araçlarına göre çok daha fazla Jüpiter'e yaklaşan Juno, bu gezegende 16 bin kilometre genişliğindeki fırtınanın nedenini anlama konusunda 'önemli bir adım' olarak nitelenen uçuşunu tamamladı.

Juno, dışındaki 8 veri toplama aracı açık şekilde Büyük Kırmızı Leke'nin bulutlarının yaklaşık 9 bin kilometre üstünden geçerek veri topladı. Bu sırada Juno'nun tüm veri araçlarının yanı sıra kamerası JunoCam'ın uçuş sırasında açık olduğu belirtildi.

FIRTINA 1830'DAN BU YANA İNSANLIĞIN TAKİBİNDE

San Antonio'daki Southwest Araştırma Enstitüsü Juno Başaraştırmacısı Scott Bolton, daha önce yaptığı basın açıklamasında, "Bu devasa fırtına yüzyıllar boyu güneş sisteminin en büyük gezegeninde şiddetle esti. Şimdi Juno ve onun bilim araçları bu devasa fırtınanın nasıl oluştuğunu anlamak, köklerinin derinliğini görmek ve bunu özel yapanın ne olduğunu öğrenmek için dalış yapacak" ifadesini kullanmıştı.

NASA'ya göre yaklaşık 350 yıldır şiddetle esen gazlı Büyük Kırmızı Leke, 1830'dan bu yana insanlar tarafından izleniyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Mucize çocuk TEOG'da başarılı oldu bir sonraki hedefine bakın
Savaş mağduru çocuklar için bez bebek yapıyorlar
İngiltere'de ilk erkek anne doğum yaptı
İzmir'de bir vatandaşı iğneli vatoz soktu
FBI'ın yıllarca süren arayışının sonu hüsran
ÖSYM, LYS'nin 2 sorusunu iptal etti
Sınırda görüntülendi: Türkiye'yi kızdıracak fotoğraf!
Susuzluğun konuşulduğu toplantıyı su bastı!
THY rekor yolcu sayısına ulaştı
Para çekmeye çıktı, geri dönmedi!
Yorumlar