BIST 1.336
DOLAR 7,97
EURO 9,49
ALTIN 462,19

Jandarmanın göz bebeği: Refika Teğmen

Balıkesir'in Karesi ilçesi Jandarma Komutanlığında görevli 72 erkek personele komutanlık yaparak bölgesinin güvenliği ve huzuru için çalışan 2 çocuk annesi Teğmen Refika Taş, küçük yaştan beri hayali olan subay üniformasını gururla taşıyor.

BALIKESİR'in Karesi ilçesi Jandarma Komutanlığında görevli 72 erkek personele komutanlık yapan 2 çocuk annesi Teğmen Refika Taş, toplumda erkek mesleği olarak bilinen subay üniformasını giymenin onurunu yaşıyor. Küçük yaştan beri asker üniformasına olan ilgisi hiç kaybolmayan Taş, babasını kaybettiği 12 yaşında subay olmaya karar verdi. Çevresinin önceleri çocukluk hevesi olarak gördüğü subaylığı aklından hiç çıkarmayan Refika Taş, ailesinin desteğiyle subay oldu. Refika Taş, sadece erkeklerin yapabileceği bir iş olarak görülen askerliği binbaşı eşinin de etkisiyle yaşamının her anında yaşar hale geldi.

Karesi Jandarma Komutanı olarak emrindeki 72 personeliyle ilçenin huzuru için mesai mefhumu gözetmeden çalışan 33 yaşındaki Taş, mesleğini severek yapmanın hazzını yaşıyor. Refika Taş, içinde vatan aşkı olan herkesin cinsiyet ayrımı olmaksızın kolluk kuvvetinde görev yapabileceğini söyledi.

KADIN 'ANA' OLARAK YÜCELTİLİR: 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün başka ülkelerde cinsiyet, Türkiye'de ise ana olarak yüceltildiğini belirten Taş, "8 Mart kadınların toplumda var olduğunun ve farkındalığının kat kat artırıldığı bir gündür. Kadınlar, halkın en fedakar, çalışkan ve üreten bireyleridir. Diğer toplumlara bakıldığında hırpalanan, kötü davranılan ve aşağılanan birey olan kadın, ülkemizde ana olarak yüceltilip hak ettiği değeri görmektedir." diye konuştu.

ÜNİFORMAYI ÇOK SEVİYORDUM: Taş, küçük yaştan beri asker olmak istediğini ifade ederek, çevresindekilerin çocukluk hevesi olarak gördüğü bu mesleği yapmaya babasını kaybettiği 12 yaşında karar verdiğini kaydetti. Taş, "Ailemde hiç kolluk kuvveti mensubu yoktu. Resmi üniformayı çok seviyordum, hep jandarma olmak istiyordum. Yapım itibarıyla olsa gerek, hırçın ve tuttuğunu koparan bir yapıya sahip biriydim. Ailemin ve kardeşimin desteğiyle jandarma subayı oldum." dedi. Refika Taş, şöyle devam etti: