BIST 1.360
DOLAR 8,56
EURO 10,12
ALTIN 496,90
HABER /  GÜNCEL

İzmir Valisi'nden Fırat Yılmaz Çakıroğlu açıklaması

İzmir Valisi Mustafa Toprak, Ege Üniversitesi'nde çıkan olaylar ve Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun ölümüne ilişkin açıklama yaptı.

Abone ol

İzmir Valisi Mustafa Toprak, Ege Üniversitesi'ndeki olayla ilgili, "Gerek ambulansların sevk idaresi, gerekse emniyet kuvvetlerimizin öncesi, sonrası ve olay yerine intikali sırasında herhangi bir gecikmesi yok" dedi.

İzmir Valisi Mustafa Toprak, Ege Üniversitesinde (EÜ) dün yaşanan olayla ilgili, "Gerek ambulansların sevk idaresi ve gelişinde gerekse emniyet kuvvetlerimizin öncesi, sonrası ve olay yerine intikali sırasında herhangi bir gecikmesi yok" dedi.

Olayda hayatını kaybeden Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı dileyen Vali Toprak, olayın başlangıcının 18 Şubat'ta iki öğrenci grubu arasında bir sınıftaki tartışmaya dayandığını, 19'unda tartışmanın koridorlara yansıdığını, üniversite yönetimi ve güvenlik sorumluları ile emniyet güçlerinin husumetin sona erdirilmesine yönelik çabalarına karşın 20'sinde karşılıklı saldırının meydana geldiğini anlattı.

Toprak, saat 16.50'de meydana gelen olayın, 2 dakika içinde karşılıklı çatışma şeklinde başlayıp bittiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Ambulans komuta merkezine ilk çağrı 16.56'da geliyor. 2 dakikalık hazırlık devresiyle 16.59'da çıkan ambulans, 17.03'te teslim edilen yaralıyı alıp 17.12'de hastaneye giriş yapıyor. Diğer ambulanslar da 17.15'te varıyor. Hayatını kaybeden gence, 3 dakika ambulans önünde ilk müdahalesi yapılıp, 17.25'te acilden giriş yapılıyor."

izmir-valisi-mustafa-toprak.20150221235118.jpg

"GECİKME YOK"

Üniversitenin özel güvenlik yönetiminin ihbarı üzerine Bornova İlçe Emniyet Müdürü ile üniversitedeki istihbarat ve terörle mücadele kuvvetlerinin hızlı şekilde olay yerine intikal ettiğini vurgulayan Toprak, "Kampüs kapısında bekleyen çevik kuvvet ekipleri de yaya olarak gittikleri olay yerine saat 17.15'te intikal etti. Gerek ambulansların sevk idaresi ve gelişinde gerekse emniyet kuvvetlerimizin öncesi, sonrası ve olay yerine intikali sırasında herhangi gecikmesi yok. Herhangi güvenlik zafiyeti yok" diye konuştu.

Toprak, olayda yaralanan 4 kişinin ambulansla, durumu hafif olan 7'sinin ise kendi imkanlarıyla hastaneye gittiğini, olayla ilgili biri hastanede, 7 kişinin gözaltına alındığını kaydederek, güvenlik kamerası kayıtlarının incelenmesiyle de olayın emniyet açısından net şekilde gözüktüğünü ancak kesin sonucun, adli soruşturmayla alınacağını aktardı. Olayın gerçekleşmesinden şu ana kadar heyecan yüksek olsa da tarafların, sükunet içinde davrandığına dikkati çeken Toprak, şunları söyledi:

"Olayın oluş saatinden şu ana kadar, ailemiz dahil olmak üzere, her tarafın göstermiş olduğu metanet, sabır ve sükunetleri için teşekkür ediyorum. Ortaya çıkabilecek terör, anarşi ortamının, hiçbirimize fayda getirmeyeceğini çok iyi bilmemiz gerekiyor. Olayların çözümünü, hem güvenlik kuvvetleri hem adli makamlara bırakmak gerekiyor. Bu konuda bir kez daha itidal çağrısında bulunuyorum. Emniyetimiz, üniversite yönetimi ve güvenliğinin koordinasyonuyla oluşabilecek olaylarla ilgili tedbirli ve önleyici çalışmalarına devam edecektir. Kişilerin hak hukuk adına çatışma ortamına girmesi, yanlış olur."

"OLAY YERİNDEKİ BEYAZ ARAÇ YARALIYI ALMADI" İDDİASI

Vali Toprak, "hayatını kaybeden gencin, yaralı halde dururken beyaz renkli polis arabasınca alınmadığı" iddiasına ilişkin, şunları kaydetti:

"Çok net ifade edebiliriz ki ambulans gidinceye kadar olay yerinde emniyete ait ne resmi ne sivil araç bulunmamaktadır. Çevik kuvvet ve diğer ekipler, olay yerine yaya gidiyor. Beyaz aracın, Bornova Ülkü Ocaklarının aracı olduğu anlaşılıyor. O araca vefat eden gencin alınması noktasında ise (Ambulanslar geldi, alınmasına gerek yok) diye yönlendirme olmuş."

ÖNCEKİ HABERLER
Dolar ve altın fiyatları yatırımcıyı üzdü
Dolar ve altın fiyatları yatırımcıyı üzdü
MHP Kayseri İl Başkanı'ndan olay açıklama!
MHP Kayseri İl Başkanı'ndan olay açıklama!
225 kiloluk dev meteor böyle geçti
225 kiloluk dev meteor böyle geçti
Beyoğlu'nda 12 el yapımı bomba
Beyoğlu'nda 12 el yapımı bomba
Esad'ın katliam bilançosu:12 bin ölü!
Esad'ın katliam bilançosu:12 bin ölü!
Kadıköy'de Nuh Köklü cinayeti protestosu
Kadıköy'de Nuh Köklü cinayeti protestosu
Cübbeli Hoca Nihat Hatipoğlu'na fena çaktı!
Cübbeli Hoca Nihat Hatipoğlu'na fena çaktı!
Yunanistan: 'Asıl zorluk şimdi başlıyor'
Yunanistan: 'Asıl zorluk şimdi başlıyor'
Taksim'de İç Güvenlik Paketi'ne protesto
Taksim'de İç Güvenlik Paketi'ne protesto
Ege Üniversitesi'nde 3 gün tatil!
Ege Üniversitesi'nde 3 gün tatil!