BIST 4.920
DOLAR 18,81
EURO 20,55
ALTIN 1.158,76
HABER /  RAMAZAN

İzmir sahur vakti 1 Temmuz İzmir imsakiye

İzmir'da sahur vakti, İzmir'de bu gün iftar saat kaçta açılacak. İzmir imsakiye diyanet ve İzmir namaz vakitleri bu haberde. Diyanet İmsakiye 2014 takvimine göre oruç saatleri şöyle;

Abone ol

İZMİR Diyanet 2014 İmsakiyesine göre 1 temmuz 2014 tarihinde  iftarını saat 20.50'de açacak, sahur vakti ise saat 03.51'de bitmiş olacak.İmsak vaktinin girdiği bu saate kadar oruca niyet edilmesi gerekiyor

İmsakiye 2014'e göre Ankara için iftar saati bugün 20.30, Konya için iftar vakti saat 20.25'te, İstanbul için iftar saati ise 20.50 olarak görünüyor. 

DİYANET İMSAKİYE 2014 

Kadir Gecesi
'nin de içinde yer aldığı bolluk ve bereket ayı Ramazan başladı, Türkiye ortalama olarak 17-18 saat arasında oruç tutacak, Diyanet işleri de İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer illerdeki oruç saatleri ve imsak vakitlerini açıkladı. 

SAHUR VE İFTAR SAATLERİ TÜM İLLER İMSAKİYESİ 2014 (TIKLAYIN)

İZMİR İFTAR VE SAHUR SAATLERİ DİYANET İMSAKİYESİ 2014

izmirde-iftar-vakti-imsakiyesi.20140627122107.20140630223317.jpg

SAHURDA ORUCA NASIL NİYET EDİLİR?

Ramazan ayında oruca nasıl niyet edilir, saat kaçta niyet etmek gerekir, dua okunur mu ve sahura kalkmadan niyet edilebilir mi?

Oruç tutarken (niyet ederken) bugünkü veya yarınki ifadelerini kullanmak şart değildir. Gece yarısından önce veya sonra oruca niyetlenen bir kimse bugünkü orucu tutmaya diye niyetlenilebilir.

ORUÇ İÇİN NİYET ETMEK ŞART MI?

İbâdet niyet ile olacağı için, oruç ibâdetinde de niyet şarttır. Niyet, asıl insanın kalbindedir. Yarın oruç tutacağını bilmek ve içinden geçirmektir. Dil ile söylemek ise, şart olmamakla beraber sünnettir. Gece sahura kalkmak da niyet yerine geçer.

ORUCA SAAT KAÇTA NİYET ETMELİ?

Ramazan orucuna akşamdan itibaren ertesi günü kuşluk vaktine kadar niyet edilebilir. Haliyle sahura kalkmadan da yatmada önce niyet ettiğiniz takdirde ertesi günü orucunuzu tutabilirsiniz. Ancak İslam alimleri sahura kalkılarak niyet edilmesini öneriyor. 

ORUCA NİYET ETTİKTEN SONRA BOZARSAK NE OLUR?

* Bir kimse geceleyin herhangi bir oruç için niyet ettiği halde, imsâk vaktinden önce bu niyetinden dönse, bu dönme sahihtir.

* Ramazan-ı şerîfin her günü için ayrı niyet lâzımdır. Çünkü araya geceler girmekte ve her günün orucu, ayrı bir ibâdet sayılmaktadır.

* Bir kadın, henüz hayız hâlinde (adet dönemi) iken geceden oruca niyet etse, imsâk vaktinden evvel de hayız hâlinden çıksa, niyeti sahih olur, oruç tutması gerekir.

NİYET ETMEYİ UNUTURSANIZ ORUCUNUZ KABUL OLUR MU? 

Hanefi mezhebine göre gece niyet etmeyi unutan kişi öğlene kadar niyet ederse orucu kabul oluyor. Şafii mezhebine göre ise niyetin vakti oruç farz olursa gecedir; gündüze bırakılmaz. Gece niyet getirilmediği takdirde bayramdan sonra gününe gün kaza etmek gerekiyor.

Maliki mezhebine göre Ramazan-ı Şerifin başında bir niyet getirilirse kafidir. Her gece niyet getirmek gerekmez.

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN BAYRAM TATİLİ KAÇ GÜN?

Ramazan Bayramı tatili 28 Temmuz 2014 Pazartesi günü başlayacak 30 Temmuz Çarşamba günü bitecek. Ramazan Bayramı hafta içine denk geldiği için beklenti bayram tatilinin 9 güne çıkması yönünde. 
 
namaz-saatlari-izmir-namaz-saatleri-izmir-imsakiye.jpg

KADİR GECESİ NE ZAMAN? 

Bin aydan daha hayırlı denilen Kadir Gecesi bu yıl 23 Temmuz 2014 Çarşamba gününe denk geliyor. 

Bu gece Allah'ın müminlere bahşettiği çok yüce bir ikramıdır. Ramazan'ın her gecesinin dolu dolu geçirilmesi için bu gecenin zamanı gizlenmiştir. Ancak Kadir gecesinin Ramazan'ın son on günü içinde olduğuna dair güçlü işaretler vardır. 

2014 yılı kutsal geceler ve günler hakkında bilmeniz gereken tarihler;

Kadir Gecesi tarihi : 23 Temmuz 2014 Çarşamba günü 

Ramazan Bayramı arefe : 27 Temmuz 2014 Pazar günü

Ramazan Bayramı : 28 Temmuz 2014 Pazartesi günü (1. Gün)

Kurban Bayramı : 4 Ekim 2014 Cumartesi (1. Gün) 

ÜÇ AYLAR İÇİNDE YER ALAN KANDİL GECELERİ VE MANALARI

REGAİB KANDİLİ : Recep ayının ilk perşembeyi cumaya bağlayan gecesi Regaib kandilidir. Regaib, "pek çok ihsan" manasına gelen "Ragibe" kelimesinin çoğuludur. Bu gecede Cenab-ı Hakk engin rahmetiyle tecelli edip sonsuz mağfiretiyle muamelede bulunduğu için geceye bu isim verilmiştir.

MİRAÇ KANDİLİ : Receb ayının 27. gecesi ise Miraç Kandili'dir. Miraç, kelime manası itibariyle "merdiven", "yükselecek yer", "en yüksek makam" manalarına gelmektedir. Bu gecede Peygamberimiz bir mucize olarak Mekke'deki Mescid-i Haram'dan, Kudüs'teki Mescid-i Aksa'ya ve oradan da göklerin İlahi derinliklerine doğru yükselip ruhen ve bedenen Cenab-ı Hakk'ın huzuruna çıkmıştır.

ŞABAN: HAYIR AYI

Üç ayların ikincisi olan Şaban, kelime manası itibariyle "dağılan", "saçılan" manalarına gelmektedir. Bir rivayete göre Peygamber Efendimiz, Şaban ayında Ramazan için pek çok hayır dağıldığı için bu aya bu ismin verildiğini ifade etmektedir. 

BERAT KANDİLİ : Şaban ayı içerisinde Berat kandili vardır. Berat kelimesi, "borçtan, isnat edilen suçtan, ruha azap veren sıkıntılardan kurtulmak" manalarına gelmektedir. Bu gecede Kur'an-ı Kerim bir bütün halinde dünya semasına indirilmeye başlanmıştır. Bu sebeple bu gece hürmetine pek çok günah bağışlandığı için geceye Berat gecesi denilmiştir.

RAMAZAN: BEREKET AYI

Üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayı on bir ayın sultanı ve ayların en faziletlisidir. Zira bu ayda Kur'an indirilmeye başlanmış ve ay boyunca oruç tutmak farz kılınmıştır. 

KADİR GECESİ BU AYDA : Kur'an'ın indirilmeye başlandığı bu ay içinde Kur'an-ı Kerim'deki ifadesiyle bin aydan daha hayırlı olan "Kadir Gecesi" vardır. Bu gece Allah'ın müminlere bahşettiği çok yüce bir ikramıdır. Ramazan'ın her gecesinin dolu dolu geçirilmesi için bu gecenin zamanı gizlenmiştir. Ancak Kadir gecesinin Ramazan'ın son on günü içinde olduğuna dair güçlü işaretler vardır.

Konak Belediyesi ile Ramazan ayı boyunca iftar sofraları şenlenecek, Ramazan akşamları müzik, gösteri, dostluk, kardeşlik ve sevgiyle yaşanacak

Sevgi, kardeşlik ve hoşgörü ayı Ramazan'da Konak Belediyesi, İzmirliler için birbirinden güzel etkinlikler hazırladı. Bereketli iftar sofralarının ardından biraz eğlenmek, sevdikleriyle hoşça vakit geçirmek isteyenler Konak'ın farklı noktalarında kurulan sahnelerde buluşacak. Ramazan ayının vazgeçilmezi Ortaoyunu ile Hacivat ve Karagöz gösterileri, konserler, birlikte paylaşılan iftar sofralarıyla Konak'ta, on bir ayın sultanı kardeşlik ve dostlukla yaşanacak.

Konak'ta Ramazan eğlenceleri erken başlıyor

Ramazan öncesi Gürçeşme Şenliği yaza damgasını vuruyor. Konak Belediyesi'nin düzenlediği şenlikte sıcaklardan bunalan İzmirliler kurtlarını dökecek. 17 Temmuzda yapılacak Gürçeşme Şenliğinde Ritim World Perküsyon Grubu, Komedi Dans Üçlüsü, Çılgın Kemal, Roman Yıldızı ve Tepecikli Serkan sahne alacak. Şenliğin ardından, 18 Temmuzda ise İzmirliler Ali Çetinkaya Bulvarı'nda muhteşem bir konserle kulaklarının pasını silecek. Dünyaca ünlü caz sanatçıları Howard Curtis, Skip Gailes, Katja Cruz, Bob Hallahan ve Andrew Jay Randazzo caz konserinde herkesi büyüleyecek.

Ve Ramazan başlıyor

On bir ayın sultanı Ramazan'da her hafta Konak'ın farklı bir noktasında geleneksel Ramazan eğlenceleri yaşanacak. Aziziye, Mersinli, Lale ve Güneşli Mahallelerinde Meddah, Ortaoyunu, Gölge oyunu ve fasıl dinletileri Ramazan akşamlarını şenlendirecek. Eğlenceli gösterilerin yanı sıra, Konak Belediyesi İkram Ekibi Ramazan ayı boyunca her gün farklı bir yerde iftar yemeği dağıtacak. Ayrıca camilerde de meyve suyu ikramı olacak. Ramazan'ın bereketi paylaşarak çoğalacak.

24 Temmuzda ise Türkiye'nin tiyatro ustalarından Nejat Uygur'un oğulları; iki başarılı tiyatro oyuncusu Süheyl ve Behzat Uygur kardeşler İzmir'e konuk olacak. ‘Benimle Oynar mısın?' adlı oyunlarıyla Uygur kardeşler, Gültepe Toros Pazaryeri'nde Açıkhava tiyatrosu keyfi yaşatacak.

Bir sofra da sen kur

Konak Belediyesi'nin Ramazan ayını daha da anlamlı kılan, ‘Bir sofra da sen kur' kampanyası ile paylaşım ve dayanışma güçleniyor. Kampanyaya 5 TL bağışla katılan herkes Konak Belediyesi aracılığıyla tavuklu pilav, tavuk döner, ayran, su, hurma, zeytin ve ekmekten oluşan iftar menüsünü, ihtiyacı olan bir vatandaşa hediye etmiş olacak.