BIST 1.983
DOLAR 13,52
EURO 15,09
ALTIN 777,58
HABER /  GÜNCEL

İşte Türkiye'nin Münbiç planı! Çavuşoğlu açıkladı diplomasiyle olmazsa...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Münbiç'ten terör örgütü YPG'nin temizlenmesi konusunda ABD ile yol haritası konusunda mutabık kalındığını hatırlatarak, "Eğer masada diplomasi ile PKK ve YPG'yi temizlersek ne âlâ. Aksi takdirde Kandil, Afrin, Cerablus'ta olduğu gibi Münbiç'te de bu teröristleri temizlemek durumundayız" dedi.

Abone ol

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün (BYEGM) 'Yerel Medya Buluşmaları' toplantısı, Antalya'da Ramada Otel'de düzenlendi. Toplantıya Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Vali Münir Karaloğlu, BYEGM Genel Müdürü Mehmet Akarca ile Burdur, Isparta ve Antalya'dan gazeteciler katıldı.

Açıklamaların yanı sıra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, dış politikayı sahada ve masada etkin bir şekilde yürütmeye çalıştıklarını söyledi. Terörle mücadelede içeride ve dışarıda başarılı olduklarını belirten Çavuşoğlu, "Kandil'de sert gücümüzü gösterdik, gösteriyoruz. Afrin'de teröristleri nasıl temizlediğimizi bütün dünya gördü. DEAŞ'a karşı en büyük mücadeleyi Türkiye verdi" dedi.

MÜNBİÇ'TE TERÖRİSTLERİ MASADA TEMİZLERSEK NE ALA: Münbiç'ten terör örgütü YPG'nin temizlenmesi konusunda ABD ile yol haritası konusunda mutabık kalındığını hatırlatan Çavuşoğlu, "Eğer masada diplomasi ile PKK ve YPG'yi temizlersek ne âlâ. Aksi takdirde Kandil, Afrin, Cerablus'ta olduğu gibi Münbiç'te de bu teröristleri temizlemek durumundayız. Bölgenin istikrarını bozuyor. Masada ve sahada güçlüyüz. Türkiye adalet, barış ve istikrar için mücadele ediyor. Türkiye sadece kendi çıkarlarının peşinde değil, uluslararası arenada sözü dinlenen bir ülke olduk. Türkiye yalnız değildir, dışlanmış bir ülke değildir" diye konuştu.

MÜNBİÇ'TEN SONRA NEDEYE GİDECEKLER: Münbiç'ten sonra yol haritasını Fırat'ın doğusunda uygulamaya başlayacaklarını kaydeden Çavuşoğlu, ABD ile mutabakatın bu yönde olduğunu söyledi. Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Terör örgütlerinden arındırdıktan sonra şehirleri gerçek sahiplerine teslim edeceğiz. Burada kriter demografik yapı. İlk olarak buradan çıkacaklar. ABD'nin bu konuda sorumluluğu var. Bu teröristleri biz getirmedik, silah vermedik. YPG olduğu sürece istikrar olmaz. Neden Suriye'deki 400 bin Suriyeli Kürt bu bölgeye dönemiyor? Kandil'de operasyon yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz, burada destek alıyorlar ama kendi başlarınalar. Ama Suriye'de ABD'nin kontrolündeler, dolayısıyla ABD'nin sorumluluğu var. Nereye gideceği ciddi bir sorun, Münbiç'ten sonra yol haritası uygulanmaya başlandığı zaman nereye gidecekleri konuşulan konular arasında yer alıyor."

BAYRAMA GİDEN SURİYELİLER: Bir gazetecinin, muhalefetin, Ramazan Bayramı için ülkelerine giden Suriyelilerin geri dönmemesi için çağrıda bulunmasını nasıl değerlendirdiği sorusuna Çavuşoğlu, şu yanıtı verdi: "Muhalefet adayları insani duygulardan uzak bir şekilde bunu söylüyor. Bu insanlar neden ülkelerini terk etti ve niye bize geldiler? Nereye göndereceksiniz, rejime mi teslim edeceksiniz? CHP alışık, Azerbaycanlı askerleri zamanında Sovyetlere teslim etti. Kardeşlerimizi sattı. YPG'nin eline mi teslim edeceksiniz? Nereye ve nasıl göndereceksiniz, bizim yaptığımız gibi göndereceksiniz. Fırat Kalkanı bölgesine 170 bin kişi döndü.

MÜNBİÇ'İ TERK ETMEK ZORUNDA KALANLAR DÖNECEK: Afrin operasyonu sonrası temizlik yapılıyor. Türkiye'den da başka yerlerden de Suriyeliler buraya dönecek. Münbiç'i terk etmek zorunda kalanlar Türkiye'de epeyce var, buraya dönecek. Münbiç bittikten sonra Fırat'ın doğusunu istikrara kavuşturduğumuz zaman bu insanlar dönmeye başlayacak. Suriye'de istikrar oluştukça geri gönderirsiniz. Seçim öncesi insani duygulardan uzak göndermek olmaz." Suriyelilerin bayram için ülkelerine dönmelerinin orada kalacakları ortam olduğu anlamına gelmediğini belirten Çavuşoğlu, "Gittiniz bayrama burada ne haliniz varsa görün demek ne kadar insani. O zaman zulme göz yuman bir ülke oluruz, bu bize yakışmaz" dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Cumhuriyet tarihinin en önemli İmar Barışı gerçekleştiriliyor
Cumhuriyet tarihinin en önemli İmar Barışı gerçekleştiriliyor
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Büyük tehdit! Gerekirse Rusları vururuz
Büyük tehdit! Gerekirse Rusları vururuz
1000 lira bayram ikramiyesi kimlere eksik veriliyor?
1000 lira bayram ikramiyesi kimlere eksik veriliyor?
Esrarengiz Bilderberg toplantıları! Davetli listesindeki Türkler kim?
Esrarengiz Bilderberg toplantıları! Davetli listesindeki Türkler kim?
Çağla Şıkel'i kızdıran yorum!
Çağla Şıkel'i kızdıran yorum!
Haliç'teki iddialaşma kötü bitti sinir krizi geçirdi
Haliç'teki iddialaşma kötü bitti sinir krizi geçirdi
Ramazan Bayramı kaç gün tatil ne zaman bitiyor?
Ramazan Bayramı kaç gün tatil ne zaman bitiyor?
Kaya Çilingiroğlu ve Seda Sevin'den baş başa kutlama
Kaya Çilingiroğlu ve Seda Sevin'den baş başa kutlama
Albayrak 'Türkiye'nin rüyası' dediği yatırımı açıkladı
Albayrak 'Türkiye'nin rüyası' dediği yatırımı açıkladı