BIST 8.214
DOLAR 27,35
EURO 28,82
ALTIN 1.648,45
HABER /  ÇALIŞMA HAYATI  /  MEMUR

İşte memur için istenen zam oranları

Memur konfederasyonları başkanları ne kadar zam isteyecekleri açıkladı

Abone ol

Cumhurbaşkanı Gül, Meclis'te kabul edilen toplu sözleşme yasasını onaylarsa, memur ve memur emeklilerinin aylardır beklediği 2012 zammı için süreç başlayacak.

Yeni zamlı maaş için memur konfederasyonları ve hükümet ilk kez toplu sözleşme masasına oturacak.

Peki, hükümetten ne kadar zam istenecek?

İşte sendikaların hükümetten beklentileri

KAMU-SEN Genel Başkanı İsmail Koncuk: Son 10 yılda memurun maaşlarında yüzde 30'luk erime var.Kamu çalışanlarının yüzde 30'luk erimesini ya da bir kısmını en azından yarısını telafi edecek bir taleple oturacağız.

KESK Genel Başkanı Lami Özgen: Hükümetin bütçesinde 3+3 ve cüzi oranda enflasyon farkı var. Biz şunu talep edeceğiz. Hükümetin son 1 yılda temel gıda, benzin, doğalgaza ne kadar zam yaptıysa aynı oranda kamu çalışanına verilmelidir.

MEMUR-SEN Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu: Enflasyonun üzerinde bir zam olması mücadelemiz olacak. Şuanda zam oranlarını telaffuz etmeyelim önce yasa sonra masa.

ZAM DIŞI TALEPLER

Memur-Sen, Kamu-Sen ve Kesk'in tek talepleri zam değil.

KAMU-SEN Genel Başkanı İsmail Koncuk: Eşit işe eşit ücret uygulaması yeni eşitsizlikler meydana getirdi. Öğretmenlerimiz, akademisyenler, postacılar açısından sorunlar var. Ek ödeme oranlarının yüzde yüz oranında artırılmasını talep edeceğiz ve emekliliğe yansıtılmasını isteyeceğiz .

MEMUR-SEN Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu: Çalışılırken elde edilen kazanımların emekliye yansıması mücadelesini vereceğiz. Kalan sözleşmelileri kadroya geçirmek, toplu sözleşme ikramiyesinin anlamlı hale gelmesi için mücadele vereceğiz.

KESK Genel Başkanı Lami Özgen: Birçok mesleki ve özlük konularında ciddi sıkıntılarımız var hükümet tek taraflı KHK, yönetmeliklerle kamu çalışanlarının özlük hakları ortadan kaldırılıyor. Bunun da görüşülmesi lazım.'