HABER /  GÜNCEL

İstanbul'da Suriyelilere özel mezarlık alanı oluşturuldu!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Yakası'ndaki Kilyos Mezarlığı ve Anadolu Yakası'ndaki Hekimbaşı Mezarlığı'nın içine Suriyelilere özel mezarlık alanı oluşturdu.

İBB, gelen yoğun talep sonrası İstanbul'da yaşayan Suriyelilere özel mezarlık alanı uygulamasına gitti. Suriyeliler için Kilyos Mezarlığı'nın bir bölümü ile Hekimbaşı Mezarlığı'nın bir bölümü tahsis edildi.

Arapça yazıyla...

Sözcü gazetesinden Fatma Vurgun'un haberine göre, buraya defnedilen Suriyelilerin mezar taşlarındaki 'isim, soyisim, doğum ve ölüm yeri' gibi bilgilendirme açıklamaları Arapça. Tarihler ise miladi takvime göre yazılı.

600 bin suyiyeli İstanbul'da

Türkiye'de bulunan yaklaşık 5 milyon Suriyeli’den 600 bini İstanbul’da bulunuyor. Suriyelilerin İstanbul'da yoğun olarak yaşadıkları semtler ise Küçükçekmece, Esenyurt, Başakşehir, Sultangazi, Bağcılar, Zeytinburnu ve Fatih. Son verilerine göre, İstanbul'da bulunan Suriyelilerin yüzde 86'sı Avrupa yakasında, yüzde 14'ü ise Anadolu yakasında yaşıyor.

En çok nerede yaşıyorlar?

Aralık 2017 tarihi itibarıyla dünya genelinde en fazla Suriyeli, yüzde 54'le Türkiye'de yaşıyor. Lübnan yüzde 18'le ikinci sırada yer alıyor. Bunu yüzde 11 Ürdün, yüzde 11 Avrupa Birliği ülkeleri, yüzde 4'le Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ve yüzde 2'yle Mısır izledi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Meteoroloji'den son dakika bilgisi: Sıcaklıklar 6 derece birden artacak Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Çin'den ABD'nin Huawei kararına ilginç mesaj: Bekleyin ve görün
Üniversite öğrencilerinin kredilerini kapatacak
Araştırma sonuçları şaşırttı! İnsanoğlu 120 bin yıl önce bakın ne yiyormuş
Bayram ikramiyesi ne zaman veriliyor ikramiye ödeme günleri
Akhisarspor, TFF Süper Kupa maçına çıkacak
AÖF kayıt yenileme ücreti 2020 ne kadar oldu?
Yorumlar 2 yorum