İstanbul'da karın yağacağı tarih belli oldu 'Sibirya Ekspresi' uyarısı geldi

İSTANBUL'a karın ne zaman yağacağı belli oldu. Kar yağışı aşırı soğukları da beraberinde getirecek. Hava sıcaklıkları 4 ila 6 derece düşecek... İşte Meteorolojinin san tahminleri ve uyarıları...

TÜRKİYE'nin büyük bölümü kar altında iken İstanbul için üst üste kar yağışı uyarıları gelmeye başladı. “Sibirya Ekspresi geliyor" diyen İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Perşembe günü akşam saatleri için uyardı. Kar yağışı bir hafta süreceği belirtilirken, Meteoroloji ve AKOM'dan yapılan 5 günlük değerlendirmelere göre, sıcaklıkların 4 ila 6 derece düşecek, kar yağışı Marmara Bölgesi'nde pazar gününe kadar etkili olacak. Pazartesi salı ısınacak hava Çarşamba günü yerini yeniden kar yağışına bırakacak...

İstanbulluların kış başından bu yana beklediği kar sonunda geliyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinden paylaşılan son hava tahmini verilerine göre İstanbul'da cuma günü havalar soğuyacak, kar yağışı etkisini gösterecek.

İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu da kişisel Twitter hesabında yaptığı paylaşımda perşembe akşam saatlerinde Türkiye’ye varması beklenen soğuk hava dalgasını ‘Sibirya Ekspresi’ olarak nitelendirdi.

Soğuk hava akımının Balkanlar’da güç kazanması öncesinde Orta ve Doğu Avrupa’da nasıl dolaştığını gösteren bir video paylaşan Kadıoğlu, “Sibirya Ekspresi geliyor" dedikten sonra şöyle devam etti: