BIST 1.441
DOLAR 8,45
EURO 10,24
ALTIN 498,03
HABER /  GÜNCEL

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya Üsküdar'da yaya geçidine kırmızı çizgi çekti

İçişleri Bakanlığı'nın "Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir" uygulaması kapsamında İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Üsküdar Salacak'taki yaya geçidine kırmızı çizgi çekti.

Abone ol

Kırmızı çizgi çekilmesi dolayısıyla Salacak'ta Kız Kulesi önünde düzenlenen etkinliğe, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın yanı sıra, İstanbul İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Nuh Köroğlu, Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ile sanatçılar Melihat Gülses ve Kıraç katıldı. Vali Yerlikaya ve beraberindekiler etkinlikte yaya geçidindeki çizgiyi kırmızı renge boyadı.

Vali Yerlikaya daha sonra bir konuşma yaparak, "İçişleri Bakanlığının talimatıyla Türkiye genelinde yeni bir kampanya daha başlatıldı ve bu kampanyayla ‘Yayalarımız kırmızı çizgimiz’ dendi. Yayalarla ilgili kırmızı çizgimizi haykırıyoruz. Gönülden gönüle bunu söylüyoruz. 2020 yılında İstanbulumuzda maalesef 92 ölümlü trafik kazası oldu ve yine maalesef bu kazalarda 100 vatandaşımız hayatını kaybetti. Bunlardan 31'i yayaydı. Biz gerek yayalar gerekse aracı başında bir vatandaşımızın, değil ölmesini, yaralanmasını istemiyoruz. Dünya Sağlık Örgütü trafik kazaları için, ‘önlenebilir halk sağlığı sorunu’ tanımlaması yapıyor. Bir kelimenin altına kırmızı çizgi çekmek istiyorum. Önlenebilir. Ne demek bu? Trafikte dünyanın 14. mega kentindeyiz. İstanbul'da 4,5 milyon aracımız var. 6,4 milyon sürücümüz var ve İstanbul'un nüfusu 15,5 milyon.

Yabancı misafirlerle 16,5 milyon olsun. Bir araca binmeden önce park yerine veya aracın bulunduğu yere gidinceye kadar o sürücü aslında bir yaya. Araca bindikten sonra ulaşacağı yere ulaştıktan sonra, aracı durdurup indikten sonra, yolun karşısına geçecekse veya yolun üzerinden başka bir yere gidecekse o da yaya. Ne demek istiyorum? Aynen şunu söylemek istiyorum: Trafik sadece araçlar ve sürücülerden ibaret değil. Trafiğin en önemli aktörü aslında yayalar. Dolayısıyla İstanbul'da 16,5 milyon yayayla bu yolları paylaşıyorsunuz. Kime söylüyorum bunu? Sürücü kardeşlerimize söylüyorum.

Dolayısıyla trafik hayattır diyoruz. Yolların kazasız ve sağlıklı olmasını istiyoruz. Bunun için ‘Yaya önceliği’ diyoruz. Lütfen yolda araç kullanırken, bir yaya geçidinde veya bir kavşakta annemizi görmüş gibi, babamızı, dedemizi görmüş gibi, mahallemizden en çok sevdiğimiz bir büyüğümüzü görmüş gibi, tanıdığımız tanımadığımız, ister çocuk ister genç ister yaşlı, yol geçişi velev ki sizde dahi olsa gelin şöyle yapalım. Güvenli bir şekilde duralım, göz göze temas sağlayıp tebessüm ederek, 'Buyurun geçebilirsiniz’ diyelim" dedi.

"Empati yapıldığı zaman sorunlar çözülecek"

Vali Yerlikaya, "Sürücülerin güvenli şekilde durup yayaya tebessüm etmesini ve bu süreçte sinirlenmeyip kornaya basmamasını istiyoruz. Bu mega kentte bizim misafirperverliğimiz, medeniyet değerlerimizdeki insanı sevmeyle ilgili sayısız menkıbeler, sayısız kıymetli sözlerin yanında benim bu anlattıklarımın hiçbir kıymeti yok. Ama bu şehrin Valisi olarak sanatçı dostlarımız, güvenlik güçlerimiz, şehrin belediye başkanı, şehrin emini, kaymakamımız ve sizlerin şahitliğinde bütün İstanbullulara sesleniyorum: Kaza istemiyoruz, yaralamalı, ölümlü, kesinlikle istemiyoruz. Yola çıkarken hepimiz diyoruz ki evimizden çıktığımız gibi huzurla sıhhatle geri gelelim. Bunun yolu yaya geçidinde gördüğümüz yayaya tebessüm etmek.

O tebessümün anlamı seni seviyorum demek, o tebessümün anlamı senin sağlığına, senin güvenliğine hürmet ediyorum demek. Empati yapıldığı zaman sorunlar çözülecek. Bugün Sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu bakanımız, Allah ondan razı olsun. Trafikle ilgili bütün zamanların en iyi hizmeti onun döneminde oldu. Şu anda bütün şehirlerde aynı vakitte kırmızı çizgiyi çektik. Meramımızı iyi anlattığımızı düşünüyorum. Salgın döneminde verdiği desteklerden dolayı medya mensuplarına teşekkür ediyorum, yaya önceliği konusunda da sizlerden destek istiyorum" diye konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Bakan Karaismailoğlu'ndan Kanal İstanbul açıklaması: Kısa sürede başlamayı hedefliyoruz
İran'ın ilk cumhurbaşkanı Sadr Çin'le yapılan anlaşmayla egemenliğin kaybedileceği yorumunu yaptı
Kastamonu'da genç işçi feci şekilde can verdi
Tarımsal hasılada 2020’de Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı
İzmir'de gözlük hırsızlığıyla suçlanan polis para dolusu cüzdanı sahibine teslim etmiş
Fransız düşünür Michel Foucault hakkında iğrenç iddialar mezar taşları üzerinde...
Robot rap şarkıcısının tuvaleti NFT ile satıldı! Fiyatını duyanlar inanamadı
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necmi İlhan'dan Ramazan önerisi: İftarı çekirdek aile ile yapın
Üç kızına tecavüz edip eşini pazarlayan sapık baba Salih Dayan tahliye edildi
'Kırmızı' kent Edirne'de yeni kararlar! Çiftçiler kısıtlama günlerinde çiftçilik belgesiyle tarlalarına gidebilecek
Yorumlar