BIST 1.524
DOLAR 7,47
EURO 9,02
ALTIN 439,01
HABER /  GÜNCEL

İstanbul Valiliği Kurban Bayramı'nda alınacak tedbirleri açıkladı

İstanbul Valiliği, koronavirüsle mücadele kapsamında Kurban Bayramı'nda alınacak tedbirleri açıkladı.

Abone ol

İstanbul Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada "Covid-19 pandemi etkisi altında idrak edeceğimiz Kurban bayramında, vatandaşlarımızın sağlıklı ve güvenli bir şeklide dini vecibelerini yerine getirmeleri, hijyen tedbirlerine uygun olarak hazırlanmış hayvan satış yerlerinden kurbanlık temin edebilmeleri, usulüne uygun olarak kesim yapılarak, muhtemel salgın hastalıkların bulaşma ve yayılma risklerinin önlenmesi için ilimiz dahilinde gerekli tedbirler alınmaktadır." denildi.

Valilik açıklamasını şöyle sürdürdü: Ülkemizde Trakya Bölgesi, Dünya Sağlık Teşkilatı (OIE) tarafından 25 Mayıs 2010 tarihinde “Şap Hastalığından Aşılı Ari Bölge” olarak kabul edilmiş ve korunmuş bölge olarak tanımlanmıştır.

Bu statünün korunması amacıyla şap hastalığına duyarlı hayvanların Trakya Bölgesine geçişinde belli kısıtlamalar getirilmiş olup, kan analizleri yapılmış ve veteriner sağlık raporu düzenlenmiş hayvanların geçişine izin verilmektedir.

Denetimler yoğunlaştırıldı

Yetiştiricilerimizin mağduriyet yaşamamak için bu hususlara dikkat etmeleri, belgesiz ve analiz raporu olmayan kurbanlık hayvanları Trakya Bölgesine nakil etmemeleri gerekmektedir. Bu sebeple Jandarma, Emniyet ve Zabıta ekipleri ile koordineli olarak İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli tarafından 7 gün 24 saat esasına göre Riva ve Çamlıca Canlı Hayvan Sevk Kontrol Noktasında yapılan denetimler yoğunlaştırılmıştır.

İstanbul’a giriş yapan hayvan yüklü araçlardaki küçükbaş ve büyükbaş hayvanların hastalık ve belge kontrolleri yapılarak, uygunsuz hayvanların İlimize girişine izin verilmeyecektir. Böylece İlimizde hayvan hareketlerinin kontrolü sağlanarak, zoonoz hastalıkların bulaşması ve yayılımının engellenmesi amaçlanmaktadır.

Kurbanlık temini

Ayrıca hayvan varlığımızın korunması ve hayvancılığımızın sürdürülebilmesi amacıyla gebe ve damızlık dişi hayvanların pazar yerlerine girişi önlenecek, kurbanlık olarak kesilmelerine müsaade edilmeyecektir.

İlimize yapılacak hayvan sevkleri ve mevcut hayvan varlığımız ile vatandaşlarımızın kurbanlık hayvan ihtiyacı karşılanacak, kurbanlık temininde herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.

“HaySag” mobil uygulaması

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından geliştirilen “HaySag” mobil uygulaması üzerinden satın alınacak kurbanlık hayvanın kulak küpe numarası ile tür, ırk, cinsiyet, yaşı ve aşılama bilgilerini sorgulanabilecek, ayrıca zoonoz hastalıklar, hayvan refahı ile hayvan sevklerinde bulunması gereken belgelerin bilgisine de ulaşabilecektir.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri 2020 yılı MTV ödeme listesi! Motorlu Taşıtlar Vergisi ikinci taksit ödemeleri başladı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Emre Kılınç'tan Emre Belözoğlu'na: Galatasaray'a söz verdim dönemem
BİM 2020 Kurbanlık fiyatları kaç para oldu büyükbaş/koç kurbanlık fiyatları
‘Futbolda şike kumpası’ davası yarına ertelendi
Galatasaray'dan Lemina'nın sağlık durumuna ilişkin açıklama
Antalya'da aranan suç makinesi yakayı ele verdi
Kılıçdaroğlu'nun eşinden Esra Albayrak'a destek telefonu!
İsrail Doğu Kudüs'te Filistinlilere ait bir evi yıktı
Kayseri'de polis bir kişiyi intihardan vazgeçirdi
Telafi eğitimi zorunlu mu hangi sınıflara telafi eğitimi verilecek?
Yılmaz Özdil’den 'Esra Albayrak' tepkisi: İnsan olmaları mümkün değil
Yorumlar 1 yorum