İsrail askerleri Filistinlilere ait okulu yıktı! Öğrenciler...

İsrail askerleri, işgal altındaki Doğu Kudüs'te Filistinlilere ait bir okulun iki sınıfını ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıktı.

FİLİSTİN'de İsrail zulmü okul da ibadethane de tanımıyor. İsrail askerleri, işgal altındaki Doğu Kudüs'te Filistinlilere ait bir okulun iki sınıfını ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıktı. Görgü tanıkları AA muhabirine, İsrail askerlerinin, Kudüs kırsalındaki bedevi Arap topluluğu Ebu Nuvvar'daki ilkokulun üçüncü ve dördüncü sınıfların eğitim gördüğü bölümlerini yıktığını belirtti. Tanıklar, 60 öğrenciden oluşan okulun, Ebu Nuvvar'da yaşayan 700 Filistinli bedevinin tek okulu olduğunu ifade etti. Öğrenciler bugün oklun yıkıntıları arasında ders başı yaptı...

Ma'ale Adumim, Kedar ve Yeni Kedar isimli 3 Yahudi yerleşim birimi arasında kalan Ebu Nuvvar bedevileri, E1 adı verilen alanda yeni yerleşimler inşa etme planı nedeniyle İsrail hükümetinin bölgeyi boşaltmaları yönünde baskısına maruz kalıyor. Baskılardan payını alan Ebu Nuvvar İlkokulu da İsrail güçlerince 2016'da yıkılmasının ardından bölge sakinleri tarafından tekrar inşa edilmişti.

Okulun tamamı hakkında tekrar yıkım kararı verilmiş, yıkım mahkeme nihai kararını verene kadar ertelenmişti. Ancak bu eğitim-öğretim dönemi başında ihtiyacı karşılamak için inşa edilen 2 sınıf hakkında kesin yıkım kararı verildiğinden söz konusu sınıflar misafirhaneye taşınmıştı.

İsrail ile Filistin arasında yapılan Oslo anlaşmasına göre C bölgesi olarak sayılan bölgede bulunan 700 kişilik Ebu Nuvvar bedevileri, İsrail'in tüm tehditlerine ve baskılarına rağmen köylerinden ayrılmayı reddediyor.