BIST 2.402
DOLAR 16,63
EURO 17,37
ALTIN 973,08
HABER /  GÜNCEL

IŞİD Bağdat'ın kapısına dayandı! İki kent daha düştü son dakika

Musul son dakika... Bağdat'a doğru ilerleyen IŞİD militanları Kerkük ile Bağdat arasındaki karayolu bağlantısını kopardı.

Abone ol

Başkent Bağdat'a doğru ilerleyişini sürdüren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile Irak ordusu arasında çatışmalar Diyala eyaletinin Bakuba kenti kırsalında devam ediyor. Saadiye ve Celavla kentlerini ele geçiren IŞİD Bağdat'a yürüme devam ediyor.

Polis ve ordu yetkililerine göre çatışmalar kentin 35 kilometre kuzeydoğusundaki Mikdadiye'de yoğunlaşıyor.

Irak Sumaria televizyonu, Kerkük Emniyet Müdürlüğü'ne dayandırarak verdiği haberde, Kerkük ile Bağdat arasında karayolu bağlantısının koptuğunu duyurdu.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN TÜRK VATANDAŞLARINA ACİL ÇAĞRI

IŞİD'TEN FLAŞ SURİYE KARARI... BİRLİKLER IRAK'A GİDİYOR

BÜLENT ARINÇ'TAN MUSUL'DAKİ TÜRK REHİNELERLE İLGİLİ FLAŞ AÇIKLAMALAR

SADECE 50 KİLOMETRE UZAKTA

Diyala eyaletinin başkenti Bakuba başkent Bağdat’ın kuzeydoğusuna 50 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Büyük çoğunluğu Sünni olan kentte yaklaşık 500 bin kişi yaşıyor. Kentte aynı zamanda Şiiler ve Kürtler de bulunuyor. Bakuba İran sınırına ise 93 kilometre uzaklıkta.

IŞİD güçleri Bakuba’nın güneydoğusunda bulunan 6 köyü ele geçirdi ve Bağdat yönüne ilerleyişini sürdürüyor.

IŞİD TÜRK REHİNELERİ NEDEN SERBEST BIRAKMADI.jpg

İRAN SINIRINA KAÇTILAR

Reuters’ın Irak güvenlik güçlerine dayandırdığı bilgiye göre ise, Diyala eyaletine bağlı Saidiyye ve Celula bölgeleri de IŞİD’in eline geçti. Celula çevresinde bulunan peşmergeler ile IŞİD güçleri arasında herhangi bir çatışma yaşanmadı. Celula ve Saidiyye'de bulunan onlarca aile İran sınırına doğru kaçtı.

IŞİD sözcüsü Ebu Muhammed el-Adnani, bir sonraki hedefin başkent Bağdat ve Şiiler için kutsal olan Kerbela olduğunu açıklamıştı.

IŞİD'İN ARKASINDA HANGİ DEVLET VAR.jpg

BAĞDAT'TA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Bağdat'taki gergin bekleyişi anlatan Al Jazeera muhabiri Ömer El Salih IŞİD savaşçılarının başkente dışarıdan ilerlediğini söyledi.

Salih şunları ifade ediyor:

"Selahaddin vilayetinden Bağdat'a doğru yaklaşıyorlar. IŞİD'in Irak ordusuna Samara'yı terk etmeleri mesajını verdikleri yönünde bilgiler var. Tikrit ise tamamıyla IŞİD'in kontrolünde. Ayrıca IŞİD'in farklı gruplarla Al Baluiye'yi kontrol ettiklerine dair bilgi geliyor. Al Baluiye Bağdat'ın oldukça yakınında, yaklaşık bir saat uzaklıkta. Hükümet gece sokağa çıkma yasağı ilan etti. Bağdat saatiyle 22:00'dan 4:00'a kadar yasak ilan etti. Sokağa çıkma yasağı Bağdat'ın etrafındaki bölgelerde güvenliği arttırmak için ilan edildi. Şu ana kadar Bağdat'ta herhangi olağan dışı bir olay yaşanmadı. Hükümet ve yerel medya özel birliklerin Selahaddin'e gittiği bildiriliyor."

IŞİD BAĞDAT'A DOĞRU İLERLİYOR BAĞDAT DÜŞTÜ MÜ.jpg

TARTIŞMALI BÖLGELER KÜRTLERİN ELİNDE

Federal Kürdistan Bölgesi Peşmerge Bakanlığı, Kürdistan Bölgesi dışında kalan Kerkük dahil tüm Kürt yerleşim birimlerinde denetim kurduklarını ve bir daha buralardan çıkmayacaklarını bildirdi. Kürt parlementerler de Bağdat'ı terk ederek Kuzey Irak'a döndü.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) gruplarının önce Musul'u, ardından Selahaddin ve Kerkük bölgelerinde bir çok yerleşim birimini çatışmasız bir şekilde ele geçirmesi ardından, Kürt yönetimi güçleri Irak askeri birliklerinin terk ettiği Kerkük'ün denetimini aldı. Peşmergeler, Kerkük çevresinde IŞİD çeteleri ile çatışmaya girerken, kentin güney batısındaki bazı ilçe ve köyleri geri aldı. 1,2 milyon nüfuslu Kerkük, petrol bölgesinin merkezinde bulunuyor.

IRAK SON DURUM IRAK 3'E BÖLÜDÜ.jpg

ÖNCEKİ HABERLER
LYS soruları açıklanacak mı? Gözler ÖSYM'de
LYS soruları açıklanacak mı? Gözler ÖSYM'de
Tuncel ve Demirtaş’a tehdide hapis cezası
Tuncel ve Demirtaş’a tehdide hapis cezası
'Irak çöküşün eşiğinde'
'Irak çöküşün eşiğinde'
Tereyağından kıl çeker gibi bitirmenin derdindeyiz
Tereyağından kıl çeker gibi bitirmenin derdindeyiz
Dünya Kupası haberleri, Dünya Kupası takvimi, Dünya Kupası anket
Dünya Kupası haberleri, Dünya Kupası takvimi, Dünya Kupası anket
Onlar da karnelerine kavuştu
Onlar da karnelerine kavuştu
Dünya Kupası’nda günün programı
Dünya Kupası’nda günün programı
Borsada ikinci seans düşüşle başladı
Borsada ikinci seans düşüşle başladı
Sistani'den Şiilere 'IŞİD'e karşı silahlanın' çağrısı
Sistani'den Şiilere 'IŞİD'e karşı silahlanın' çağrısı
Başbakan Erdoğan’dan  Musul  açıklaması
Başbakan Erdoğan’dan Musul açıklaması