YAZARLAR

İş yoğunluğu yüzünden, sağlık ihmal edilmemeli!..

Arabamıza baktığımız kadar, kendi sağlımıza bakmıyoruz…

GÜNCEL/ÇUVALDIZI: Referandumyaklaştıkça, AK Parti kadrolarında farklı söylemler öne çıkmayadevam ediyor.. Hala, kararsızların yoğun olması partileriumutlandırıyor. Ama, köşe yazarlarında değişen bir şey yok,suçlamalar kırıla gidiyor... Başbakan, eski bakanlarla yemek yedi,"destek" istedi, "haydi meydanlara" dedi, ama hala ortadayoklar…“Otuza yakın eski bakan, farklı konularda konuştu ama hepsiortak bir noktaya vurgu yaptı: Kirlenmiş,ötekileştiren, nefret yayan, korkutan, AK Parti'ye ait olmayan kötübir dilden şikayet ettiler. Basında, sosyalmedyada AK Parti'yi savunduğunu iddia eden ama en çok da AKParti'nin ana omurgasında yer alan insanlara saldıran lejyonerekibiydi şikayet ettikleri…….Dostlarının, yol arkadaşlarının, davaarkadaşlarının yarı serzeniş, sitemkar sözleri, Binali Bey'i deüzdü. Ama o, üzüntüyle kalacak bir koltukta oturmuyordu işte.Başbakan olarak duruma müdahale edeceklerden birikendisiydi. “Müdahale ediyoruz, edeceğiz ama bizde bazen söz geçiremiyoruz” dedi……. O genelmerkezde nice badireleri atlatmışlardı. Ülkenin kaderinietkileyecek nice büyük kararlara imzaatmışlardı. Risk aldılar, zor günler geçirdiler,sıkıntı çektiler ama Erdoğan'ın liderliğinde bir oldular, bütünoldular. Evet, kavga da ettiler, birbirlerini eleştirdiler,tartıştılar ama hepsi yen içinde kaldı. Dışarıya çıktıklarında,'kızılcık şerbeti içtik' dediler. Terörün, Avrupa'nın saldırdığıülkemizde, söz konusu olan vatan savunmasıysa, dosttan düşmanyaratmaya değil, tek bir ferde dahi ihtiyacımıza var. Bu kadrolarkolay yetişmiyor. Bu tecrübeler kolay elde edilmiyor.”

Kim bu lejyonerler? Nefret yayanlar? Korkutanlar?İsim yok, yine genel suçlamalar var ne yazık ki!...Bu türsöylemler;  iş sağlığımızı da, üretimi, birlik beraberliği,güncel çalışmamızı  da etkiliyor…Lütfen;sakinlik….sakinlik…

GÜNCEL/ KALAN MÜZİK: Değerli sanatçıdostlarım Erkan Oğur-İsmail Hakkı Demircioğlu’nun ‘BilinmeyenleKarşılaşmak’ albümü çıktı. İTÜ TMDK mezunu olan arkadaşlarımız,yıllardır kaliteden ödün vermeden, eserleri özgün halleriyleseslendiriyorlar. Önemli bir dinleyici kitlesi olan sanatçılar,İstanbul Türk Müziği Günleri programlarına da destek vermiş, yeralmışlardı. Kalan Müzik etiketiyle çıkan albümde; Yüce dağbaşında,Havada kar sesi var, Eski tüfek, Eğer aşkını seversen,Ağlama yar ağlama, Sunalar,Mihrican mı değdi, İşidin ey ulular,Gökte uçan huma kuşu, Ben meylimi üç güzele düşürdüm, Kar yağarkaramisa,Derdim bitmez, Dağ üstüne dağı koysam, Sen benden gittingideli, Ahçik. Bu albümün arşivimizde yerini almasılazım… Erkan Oğur-İsmail Hakkı Demircioğlu, albüm için şöyledemişler; “İnsan olmanın hüznünü seslendiriyoruz” Tebrikler vebaşarılar….

Gelelim iş yoğunluğu vesağlımıza…

Bilhassa büyük şehirlerde yaşayanlarımız koşturmaktanve stresten uzak kalamamaktadır. Bu yoğunluk içinde kendisağlığımıza –arabamız ve çocuklarımız kadar- gerekli özenigösterememekteyiz. Artık, evde geçirdiğimiz saatler yolda/trafiktegeçenden daha az olduğu için, ortak yaşam, yardımlaşma artmayabaşlamıştır.

Hani,adama sormuşlar; “Karından korkuyor musun?..”diye.
Cevap vermiş: Ne korkacağım, ütümü yapmışım, bulaşığı yıkamışım,camları silmişim, işini yapmayan korksun..! Elbette bu yoğunlukiçinde kadın olmanın eksileri daha fazladır. Hem işinde, hem evindedurmayan/çalışan kadın daha fazla yıpranmaktadır. Erkeklerineşlerine yardımcı olmaları gerekmektedir.

İşin bir de çalışanlarda oluşturduğu rahatsızlıklar  vardır.

Örneğin Cevahir v.b. AVM’ lerde; dışarıyla ilişkideolmadan, hava ile temas etmeden, yüzlerce kişinin soluduğu havayıteneffüs eden,  tamamen klima ile serinleyen/ısınan insanlarvar. AVM’lerin artması ile bu sayı artmaktadır. Yine rezidanslarınbalkonsuz bir hapishaneye dönmesi ile, çalışanlar/aileler cam bileaçamayacak durumdadırlar. Bu ortamlar insanlar için olumsuzsonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

Bu konuyu CEO’lar açısından,  bir doktorumuz işedinmiş ve çalışma yapmış, ortaya çok yararlı bir sonuççıkmış…Bunu, tüm  çalışanlara indirgeyebilirsiniz.

İstanbul Florence Nightingale Hatestanesinden,Sağlıklı Yaşam Merkezi Direktörü, Dr. Özgür Şamilgil CEO’larda ençok görülen 12 hastalığı sıralamış;

Kalp-damar hastalıkları,Obezite, Diyabet,Baş ağrısı, Astım, Kas,kemik ağrıları ve kronik yorgunluk, Depresyon ve Kaygı, Mide barsaksistemi hastalıkları, Böbrek hastalıkları, Alzheimer, Hızlıyaşlanma ve kanser… 

Çözüm önerileri ise şöyle;

1-Sigarayadikkat: Sigara gibi çevresel zehirlerdenradyasyondan uzak kalmaya çalışın.
2-Hayatın tadıdırsu: Susadığınız ve terlediğiniz kadaridrar rengi uçuk sarı olacak miktarda doğal kaynak suyu (çokterlerseniz maden suyu) tüketin.
3- Unlu gıdalardan uzakdurun: Saf şekerli, unlu gıdaları, katkımaddesi eklenmiş gıdaları tüketmeyin.
4- Her sabah bal: Çok çeşitli veyüksek  düzeyde antioksidan içerdiğinden 1 tatlı kaşığı gerçekbal yiyin.
5- Sebze tüketin: Günde 5-6porsiyon mümkünse %60-70’i çiğ koyu yeşil ve kırmızımsı sebzetüketin.
6-Çok şekerli olmamak kaydıyla günde 2 porsiyon meyvetüketin: Yemekten 30 dk önce tüketmekmeyvenin sindirimini kolaylaştırır.
7-Haftada en azından 2-3 gün 200-300 gr yağlıbalık 2 gün bulursanız köy tavuğu, 2 günaz yağlı kuzu eti tüketin.
8- Badem-ceviz ve fındıktüketin: Günde 50-60 gr kavrulmamışbadem ceviz fındık tüketin.
9- Günde 2-3 fincan taze demlenmiş çay, kahvetüketin.
10-Doğal yoğurt, sirke, nar ekşisi, kefir, ev turşusu,peynir tüketin.
11-Asla sofranızdan eksiketmeyin: Sarımsak, soğan, tarçın,kırmızı biber gibi baharatları sofradan eksik etmeyin.
12-Sızma zeytinyağını tercihedin: Sızma zeytinyağını yemek pişmeyeyakınken ekleyin bunun dışında sıvı yağ tüketmeyin.
13- Yemek pişirme yönteminizi gözdengeçirin: Kömür dumanı ve yüksek ateşyerine haşlama, buğulama yöntemini tercih edin.
14- Çelik veya seramik tencere kullanın, plastik kaplardamikrodalgada yemek pişirmeyin.
15- Tereyağ kullanımında aşırıyakaçmayın: Abartmadan doğal tereyağı,doğal yumurta tüketin.
16-Sporsuz hayatdüşünülemez: Haftada en az 4-5 gün 30-40dk hızlı-yavaş değişken tempoda yürüyün veya koşun ve kas esneticiegzersiz yapın.
17- Masa başında durağankalmayın: Masa başından saat başı kalkıp2-3 dk da olsa hareket edin.
18- Alkole dikkat: Alkolkullanıyorsanız erkeklerde günde 1-2 kadehi kadınlarda 1/2-1 kadehigeçmeyin.
19- Stresle mücadeleyi sizkazanın: Stresle mücadele için sosyalçevrenizi genişletin hobi edinin, iyimser dostlarda vakit geçirin,inancınıza uygun etkinliklere katılın, affedici olun!
20- Kaliteli uyku önemlidir: 7-8saat kaliteli uykuyu ihmal etmeyin. ()

Yazımızı İsmet Özel’in güzel birşiir ile bitirelim:

Benim adım insanların hizasına yazılmıştır. 
Her gün yepyeni rüyalarla ödenebilen bir ceza bu. 
Keşke yağmuru çağıracak kadar güzel olmasaydım 
Ölüm ve acılar çatsaydı beni 
Düşüncem yapma çiçekler kadar gösterişli ve parlak 
Sözlerim ihanete varacak doğrulukta olsaydı. 
Anmaya gücüm yetseydi de konuşsaydım 
Diri-gergin kasları konuşsaydım 
“Kardeşler! ” deseydim “Kardeşlerim! ” 
“Bakın yaklaşıyor yaklaşmakta olan 
“Bakın yaklaşıyor yaklaşmakta olan 
“Bakın yaklaşıyor...” 
Yazık, şairler kadar cesur değilim 
Çocukların üşüdükleri anlaşılıyor bütün yaşadıklarımdan 
Gövdem kuduz yarasalarla birazcık yatışıyor. 

Benim gövdem yıllar boyu sevmekle tarazlandı 
Öyle bir çalımlarla gecenin çitlerinden atlardım 
Bir güneş sayardım kendimi denizin karşısında 
Çünkü çam kokularına sürtünüp ağırlaşan ruhların 
İnanmazdım dosyalara sığacağına 
Gittikçe ışıldardım dükkânlar kararırken 
Hüznün o beyaz etrafına sakallarım batardı. 

Benim adım bilinen cevapların üstüne mühürlenmiş 
Ellerim tütsülenmiş 
Evlerin yeni yıkanmış serin taşlıklarında 
Dirgenler, bakraçlar, tornavidalar 
Bende kül, bende kanat, bende gizem bırakmadılar 
Ve içinden bir baş ağrısı gibi çınlamaktansa 
Gövdem açık bir hedef kılındı belâlara. 
Ve bu yüzden yakışıksız oluyor 
İnsanları hummalı baharlar olarak tanımlamak 
Ve bu yüzden göğsümde dakikalar 
İnce parmaklar halinde geziniyor 
Konvoylar geçiyor meşelikler arasından 
Bir yaprak kapatıyorum hayatımın nemli taraflarına 
Ölümden anlayan, ciddi bir yaprak 
Unutulacak diyorum, iyice unutulsun 
Neden büyük ırmaklardan bile heyecanlıydı 
Karlı bir gece vakti bir dostu uyandırmak. 

 

FUAT ABİ, KİM BUNLAR?...

“Fuat Güner, Mazhar Alonson veÖzkan Uğur olmadan seyirciyle buluştu. Akasya Kültür Sanat'taklasik eserleriyle hayranlarına seslenen sanatçı, genç nesilşarkıcılar hakkında değerlendirmelerde bulundu: Kabiliyetli gençlervar, fakat bu işi çok hafife alanlar da var. Müzik üzerinde emeksarf edilmesi gereken bir şey… Birde bir şarkı tuttu, biz deaynısını yapalım düşüncelerinden vazgeçmeklazım.”(Basından/26.03.2017)  Sn.Güner, siz artık abipozisyonundasınız ve söylemlerinizde rahat konuşmanız lazım. Dersvermeniz, gençlere yol göstermeniz lazım..Ama, yukardaki cümlede“kimse kırılmasın” diye bir genelleme yapmışsınız.. Kimkabiliyetliler, kim hafife alanlar? Lütfen isimde verebilirmisiniz? Bu şekilde herkes aynı torbaya giriyor….Sizin gibimüzisyenlerden ders/yön verme bekliyoruz…

CÜNEYT ARKIN VE  KÜLTÜRBİLİNCİMİZ…

“….Türkiye, Osmanlı’dan müthiş bir entelektüel kültüraçlığıyla geldi, sanayi yokluğuyla geldi, teknoloji sıfırdı. Türkhalkına mirastır bu. Ve o miras içinde bir de kırsal kesimdenşehirlere göç oldu. Gecekondularda toplanan insanlar hâlâ o mirasınetkisinde... Mesela Osmanlı, İstanbul’u hiç değiştirmedi. Köydengelen Anadolu insanı değiştirdi İstanbul’u. Yine de Türk insanıbütün bu entelektüel yokluğu ve sanayi yokluğunu gideremedi.Sanayileşemedik. Çünkü sanayileşmek, büyük toplumsal değişikliklergetirir. Yolunu kaybetmemeye çalışıyor Türk halkı. Ama yol gösterenyok. Bu kapitalist emperyalizm öyle iç hesaplarla Türkiye’ye girdiki, ulus devletimize kadar geldi tahrip etmeye. Bütündeğerlerimizle oynadı, değersizleştirdi bizi….. Hâlâ oynuyorlarbizimle. Mesela ben alkol ve uyuşturucunun zararlarını anlattığımkonuşmalarda ara sıra tarih konularına da girerdim. Biz Türkgençliğinde tarih bilincini oturtamadık. Tarih bilincinioluşturabilseydik, uygar bir millet olma yolunda bir aşamakaydetmiş olacaktık….”  

GÜLELİM: Kartal Gazetesinde, KenanGülerci, siyasi değerlendirmelerde bulunmuş ve “AK Parti Kartal’ınhiç çalışmadığını” söyleyerek İlçe Başkanını eleştirmiş…Gayetaçıklayıcı bir yorum gelmiş!;  Yaw ne alakası var kenan beykardeşim. Ne alaka şimdi. ne alakadar eder Mehdi beyi. Alakası nealaka yahu. Ne alaka yani!...

Yorumlar1 yorum