BIST 7.979
DOLAR 28,92
EURO 31,25
ALTIN 1.888,04
HABER /  SPOR

Irçılık yapacak İngilizcem yok

İngiliz Newcastle takımında forma giyen milli yıldızımız Emre tatil için geldiği Türkiye'de ırkçılık iddialarından sıkıldı.

Abone ol

Emre, tatil için geldiği İstanbul'da NTV'ye açıklamalar yaparak, ''Bizim özümüzde ırkçılık gibi düşünceler yok. Siyahi bir insanı yolda görsek, ona sarılırız. Geçmişte İngilizler, Fransızlar böyle şeyler yapmış olabilir. Ama bizim geçmişimizde böyle şeyler yok'' diye konuştu.

''İnsanlık ayıbı'' olarak nitelendirdiği böyle bir suçtan ceza alması halinde tepkisinin büyük olacağını belirten Emre Belözoğlu, şöyle devam etti:

''Ben yapmadığım bir suçtan ceza alırsam, aklandıktan sonra İngiltere'deki futbol hayatımı gözden geçiririm. Böyle hak etmediğim, insanlık ayıbı olarak nitelendirdiğim bu konuda ceza alırsam, İngiltere'deki durumumu gözden geçiririm.'' Maçta bir siyahi oyuncu ile tartıştığını kabul eden Emre, sözlerini şöyle tamamladı:

İNGİLİZCEM O SÖZLERİ SÖYLEMEYE YETMEZ
''Ama böyle bir şeyi söylemedim. Benim İngilizcem bana yetecek kadar iyi. Ama karşımdaki bir kişiye ırkçı sözler sarf edecek kadar değil. Daha sonra bana 'Birisine böyle böyle dersen, ırkçılık yapmış olursun' dediler. Ancak ben o kelimeleri ilk defa o anda duydum. Bunu çok samimi söylüyorum.
Aslında Türkiye'de büyütüldüğü gibi bir durum İngiltere'de yok. Birkaç gazetede sadece 'soruşturma açılabilir' diye yazılmış. Daha dün kulübü aradım, bana 'Sen hala bunun üzerinde mi duruyorsun?' dediler.''