BIST 1.537
DOLAR 7,68
EURO 9,12
ALTIN 419,46
HABER /  DÜNYA

İran Türkiye'nin Irak'taki operasyonlarından rahatsız oldu milisler bölgeye gönderildi

Türkiye'nin Gara bölgesinde başlattığı "Pençe-Kartal 2" isimli askeri operasyonu İran'ı kızdırdı. Irak medyasında İran destekli Haşdi Şabi'nin 10 binin üzerinde savaşçıyı Sincar'a kaydırdığı haberleri çıktı.

Abone ol

Türkiye'den giden askerler yaz aylarında İran sınırına yakın Kandil'de sınırdan 15 kilometre derine ilerleyerek 10'dan fazla kontrol noktası oluşturdu ve artık operasyonlar sonrası çekilmeyeceğinin, belli bir süre için bile olsa kalıcı olacağının mesajını verdi.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) insansız hava araçları ve hava bombardımanları ile varlığını Sincar'a kadar genişletmişken 10 Şubat gecesi Gara bölgesinde başlayan operasyonda da sınırdan 35 kilometre kadar güneye ilerledi.

BBC Türkçe'ye bilgi veren Türk yetkililer, İran'ın bu kez de Gara bölgesindeki ilerleyişten rahatsız olduğunu ve bunun ikili ilişkilere yansıdığını söylüyor.

Kalıcı olmasından endişe ediyorlar

Türk yetkililere göre Tahran, Türk ordusunun, Peşmerge'nin kontrolündeki Gara'nın ardından yine Haşdi Şabi ve PKK ile bağlantılı Sincar Savunma Birlikleri'nin (YBŞ) bulunduğu bölgeye ve Musul'a ilerlemesinden, daha uzun vadede ise buralarda kalıcı olmasından endişe ediyor.
Konuyla ilgili yorum almak için BBC Tükçe servisinin ulaştığı İran Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ise henüz bir dönüş yapmadı.

"Türkiye giderek ABD'ye benziyor" ithamı

Tahran Üniversitesi'nden hükümet politikalarına yakın görüşleriyle bilinen Prof. Muhammed Marandi, "Türkiye'nin gittikçe daha fazla ABD'ye benzediğini; askerini bölgedeki Libya, Suriye, Irak gibi birçok ülkeye gönderdiğini" hatırlatıyor; "radikal grupları da Azerbaycan'a gönderdiğini" iddia ederek "Bu durum İran'ı kaygılandırıyor" diyor.

Irak'ın egemenliğinin ihlâli olarak görüyor

BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Marandi'ye göre bu durum Tahran'ı kaygılandırsa da, Türkiye ile ilişkileri İran için çok önemli. Bu nedenle de tüm bu kaygılar arka planda dile getiriliyor:

"İran hükümeti bu operasyonları Irak'ın egemenliğinin ihlâli olarak görüyor. Ama Türkiye İran için çok önemli bir ülke. Bu nedenle hükümet, bu konuyu Türk hükümetiyle arka planda görüşmeyi tercih edecektir."

Haşdi Şabi'den üç tabur Sincar'a gönderildi

Türkiye'nin Gara bölgesinde başlattığı "Pençe-Kartal 2" isimli askeri operasyonun üçüncü gününde, Irak medyasında ve Kürtçe yayın yapan Rudaw'da, Irak ordusunun sonradan bir parçası haline gelen İran destekli Haşdi Şabi'den 10 binin üzerinde savaşçının Sincar'a kaydırıldığı haberleri çıktı.

Kaydırılan birliklerden birinin komutanı Abbas Ali, Rudaw'a verdiği röportajda "Haşdi Şabi demir yumrukla karşılık verir. Türkiye, PKK veya başka bir grup Haşdi Şabi burada olduğu sürece tehdit oluşturamaz. Burası bizim ülkemiz, o sebeple geldik. Egemenlik sahibi olduğumuz bir ülkede buraya Türkiye nasıl gelecek?" dedi.

Ardından Haşdi Şabi içindeki farklı gruplardan Türkiye'nin operasyonuna yönelik tepki içeren açıklamalar geldi. Asaib Ehlihak grubu Irak merkezi hükümetini "zayıf kalmakla" suçlayarak Türkiye'nin operasyonlarını durdurma çağrısı yaptı.

Hizbullah el Nucayba da Bağdat hükümetini "karşı koymadığı için" eleştirdi ve hükümet bir adım atmazsa Türkiye'nin Ninova (Musul'un başkent olduğu eyalet) ve Sincar'daki olası operasyonlarına karşı kendilerinin harekete geçeceğini duyurdu. Daha önce ülkedeki ABD askerlerine yönelik saldırıları hatırlattı.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Gara şehidi Vedat Kaya'nın babası açıkladı meğer oğlu kaçırıldıktan sonra... Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Bursa'dan İstanbul'a polis eskortuyla yola çıktı! 15 dakikayla ölümden kurtarıldı
Adana'da kocası odaya kilitleyip dayak attı! Balkondan düşen kadın ağır yaralı
Ramazan Bayramı 2021 ne zaman başlıyor kaç gün tatil?
Eskişehir'deki Tokkal ailesine yapılan vahşette flaş gelişme! Gözaltı sayısı 9'a yükseldi
Yeni Akit yazarı Gülümseyen kadın sporcuları hedef aldı: Batağa sürükleyen eserinizle ‘rezil’ olunuz!
Bitcoin durdurulamıyor! Tüm zamanların rekorunu kırdı
Bitcoin durdurulamıyor! Tüm zamanların rekorunu kırdı
Bursa merkezli 4 ilde 16 FETÖ şüphelisi yakalandı
Gaziantep'te yürek yakan olay! Temizlerken 6 yaşındaki yeğenini öldürdü
İstanbul'da korkutan patlama! Çevrede güvenlik önlemi aldı
Yorumlar 20 yorum